Hayvancılıkta iş olmayınca taşımacılık yapıyorlar

Hayvancılıktan kazanç sağlayamayan çiftçiler, ek iş olarak hayvan pazarında taşımacılık yapıyor.

Hayvancılıkta iş olmayınca taşımacılık yapıyorlar

Haber: Mehmet Kaması

Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere Türkiye’nin önemli gelir kaynağı olan hayvancılık bitme noktasına geldi. yaşanan terör saldırıları nedeniyle hayvancılığın en fazla zarar gördüğü bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Dolar kurunun yükselmesi de hayvancılığa etki eden en büyük zararlardan biridir. Küçükbaş hayvanın 900 TL’ye ulaşması satıcıyı da alıcıyı da zor durumda bırakıyor.

Durgunluk birçok iş kolunu etkiledi

Sadece hayvan pazarı değil, satıcısından taşımacılığına kadar birçok iş kolu yaşanan talihsiz olaylardan olumsuz etkilenmiş durumda. Önceden küçükbaş hayvan ucuz olduğu için vatandaşların sürekli adak kestiğini belirten Esnaf Ahmet Karataş, “Eskiden küçükbaş hayvan ucuz olduğundan dolayı kesim yapabiliyorduk ama şu anda fiyatlar çok uçuk olduğundan dolayı kesim yapamıyoruz.” dedi.

Suriyeli adak kesiciler işleri bitirmiş durumda

Bu kadar sorunun yanında Suriyeli adak kesicilerinden de dert yakınan hayvan satıcıları, Suriyeli adak kesicilerinin kendi işlerini olumsuz etkilediklerini, kendilerinin 20 TL’ye kestikleri adağı, Suriyelilerin 5 TL’ye kestiğini, bunun için de vatandaşların ister istemez Suriyeliye kestirdiğini söyledi. Bu tür mağduriyetin oluşmaması için esnaf, buna bir çözüm bulmalarını istedi.

Mera alanı kalmayınca hayvan fiyatları artış gösteriyor

Etin fiyatının giderek artmasından şikayetçi olan vatandaşların yanında, hayvan satıcısı da bir hayli dertli. Şanlıurfa’da birçok mera alanının imara açılması ile inşaat yapımı için işgal edilen yerlerde hayvan otlatamayan hayvancılık yapan çiftçiler, hayvan ve et fiyatının sürekli artış göstermesi mera alanlarının işgal edildiğine bağladı. Hayvan otlatmak için mera alanı bulamayan çiftçiler ise ahırlarda besi hayvanı yetiştirmek zorunda kalıyor. Bunun da daha fazla maliyete yol açtığını belirten Ahmet Karataş, “Hayvan otlatacak meralar kalmadı. Meralar kalmayınca da hayvan fiyatları her geçen gün daha fazla artış gösteriyor.” diye konuştu.  

‘Fiyatlar yüzde yüz artığından dolayı kimse adak almıyor’

Kendi işlerinin şu anda çok durgun olduğunu belirten Karataş, “Nedeni ise hayvanın pahalı olmasıdır. Şu anda dolar ve altının yüksek olmasından dolayı canlı hayvan fiyatı da bir hayli yüksek. Bu nedenle kimse adak alıp kesmiyor.  Doların yüksek olması da olur olmaz işleri etkiliyor. Fiyatları yükseltiyor vatandaş zaten ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Ondan dolayı kimse gelip adak almıyor.” ifadelerini kullandı.

‘Köylü hayvanlara fazla masraf ettiğinden dolayı hayvanı satmak istemiyor’

Köylerden bile canlı hayvan gelmediğini söyleyen Karataş, “Köydeki çiftçi, hayvanı satmak için besliyor. Onun masrafı oluyor; getirip sattığında da zarar ediyor. Çiftçi de zarar ettiği için getirip satış yapmıyor. Çiftçi de yemin pahalı olmasından dolayı zarar ediyor. Bunun için getirip hayvanını  satmak istemiyor.” şeklinde konuştu.

“Biz de burada taşımacılık yapıyoruz. Günde 20 TL bile kazanamayacak duruma geldik.” diyen Karataş, “Bizim de geçindirmemiz gereken bir aile var. Günde 20 TL bile zor kazanan bizler nasıl ailemizi geçindirelim ki. Bizim buradaki işler 3-4 aydır durmuş durumda. Burada sabahın erken saatinde bile iş yok; hareketlilik yok. İşler iyi olmadığından dolayı esnaf artık gelmez oldu. Hayvan Pazarı için yetkililer de bir şey yapamıyor artık.” Sözlerinin altını çizdi.

‘Büyükbaş hayvan satışı daha iyi durumda’

“Şu anda zaten şehir genelinde kuraklık var.” diyen Ahmet Karataş, “2017 yılının Şubat ayı içerisindeyiz ama hala hava kuru soğukla geçiyor. Eskiden bir vatandaş bir koyunu 400 TL’ye alıyordu ama şimdi ise aynı koyunu 900 TL’ye alıyor. Şu anda büyükbaş hayvan satışı küçükbaş hayvan satışından daha iyi yapılıyor. Büyükbaş hayvancılıkta işler  daha iyi olduğundan dolayı bütün esnaflar şu anda büyükbaş hayvan ticareti yapmaya başladı. Etten fark oluyor. Çünkü adam burada bir koyun kesse etin kilosunu 30 TL’den satacak. Bunu da kasapçılara verse en fazla 35  TL’den satılacak. Ondan dolayı şu anda en uygun büyükbaş hayvandır.  Zaten mera yerleri kalmadığından dolayı et fiyatı her geçen gün daha fazla artıyor. Mera yerleri imara açılıyor, ve her gün inşaatlar yapılıyor. Ondan dolayı hayvan otlatacak mera yerleri kalmadı. Mera yerleri kalmayınca da hayvan fiyatları her geçen gün daha fazla artış gösteriyor.” şeklinde konuştu.  

Haber Videosu
HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

EN ÇOK ÇALIŞAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HANGİSİ