BEYAZGÜL

“Hayal edilemeyeni gerçekleştirdik” projesinin hali

Karaköprü’de bulunan Akpınar Deresi’nin istinad duvarlarının çökmüş olması ve çevresine konulan oturma banklarının kırık dökük olması Akpınar Deresi için kullanılan “Hayal edilemeyeni gerçekleştirdik’’ sözünün ne kadar doğru kullanıldığını gösteriyor.

“Hayal edilemeyeni gerçekleştirdik” projesinin hali

Haber: Hasan Ray/ Mehmet Kaması

Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesi Akpınar Deresi’nin hali içler acısı bir durumda.  İstinat duvarlarının belli bir kısımlarının dökülmüş olması, oturmak için yapılan bankların yerinden sökülmüş olması ve çevresinde bulunan çöplerle birlikte Karaköprü ilçesi için prestij arz eden böyle güzide bir projenin yapılmasının ardından geride bırakılan bu sorunlar derenin ne kadar içler acısı bir durumda olduğunu gösteriyor.

Dönemin Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi‘nin,  yapılan bu projeye el atması ile bir anda hızlanan ve kısa bir süre sonra faaliyete geçen Akpınar Deresi’nin Karaköprü ilçesi için önemli bir proje ve hizmet olarak hayata geçirilmişti. Ardından yapılan istinat duvarlarının çatlaması ve dökülmesi, çevresinde bulunan bankların sökülmüş olması, çevrede oturan vatandaşları da rahatsız ediyor. Böyle milyon dolarlık paraların harcandığı bir projenin ardından bunların bu şekilde bırakması çevrede kirli görüntülerin oluşmasına neden oluyor.

Geceleri, ailelerin rahatlıkla dolaşamadığı Akpınar Deresi ise çevrede oturan vatandaşların iddialarına göre her gece sarhoş ve madde bağımlıların meskeni haline geliyor. Akpınar Deresi’nin etrafında bulunan oturma banklarının sökülmesi ve yakılması mahallelinin de bu değerlere sahip çıkmadığını, yapanların da sorumsuzluğunu gözler önüne seriyor.

İstinat duvarı yıkık dökük bir şekilde

Karaköprü ilçesi için büyük bir hizmet ve proje olan Akpınar Deresi, kentin  içinden geçen ve çevresinde oturma banklarının,  parkların  ve çocuk oyun alanlarının olduğu bir yapı. Yapımından sonra hizmete geçen derenin istinat duvarının bazı yerlerinin yıkıldığı, bazı yerlerinde de çatlakların oluştuğu görülüyor. İstinat duvarında oluşan yıkık ve çatlaklar çevrede yaşayan vatandaşların da hayatını tehlikeye sokuyor.

Banklar yakılmış ve sökülmüş halde

Dere kenarında bulunan bankların sökülmüş ve yakılmış olması olması, derenin prestijine ve çevreye de kötü görüntü sergiliyor. Yetkililer tarafından herhangi bir çalışmanın yapılmaması;  bankların o halde bırakılması; çevrede oturan vatandaşlarında tepkisini topluyor. Yerinden sökülmüş ve yakılmış bir şekilde kendi haline bırakılan bankların tamir edilmediğini belirten vatandaşlar, Belediye yetkililerinin  gelip bunları kontrol etmediğini; bundan dolayı sürekli böyle kırık dökük bir şekilde kaldığını  ve çevreye kötü görüntü verdiğini belirtti.

Vatandaşlar da engel olmuyor

Hizmet adına belediye tarafından yapılan bankları oturmak yerine yerlerinden söküp yakmaya çalışanlara vatandaşlar da engel olmuyor. Dere kenarına güzel bir şekilde şadırvanların altına veya dere çevresine gezmeye gelen vatandaşların oturması için yapılan bankların yerlerinden söktürülmesi ve yakılması dere kenarında kötü görüntülerin ve kirliliğin oluşmasına sebebiyet veriyor. “Bu çevredeki bütün bankları geceleri buraya gelen madde bağımlıları yapıyor.” diyen vatandaşlar,  yetkililerin bu konuda çalışma yapmalarını istediler.

Derenin çevresindeki araziler çöp yuvası olmuş

Akpınar Deresi’nin kendi sorunları kadar çevresinde bulunan boş arazilerle de başı dertte. Derenin çevresinde bulunan boş arazilerdeki gelişi güzel atılan çöpler derenin prestijine zarar verdiği kadar mahallenin de görüntüsünü etkiliyor. Çevre arazilere atılan poşet çöpleri kamyon ve araba lastikleri ise görüntü kirliliği kadar mahallenin de sağlığını etkiliyor. Çevrede oturan vatandaşlar, en azından boş arazilere atılan çöplerin yetkililer tarafından temizlenmesini istiyor.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER