Haberimiz üzerine ŞUSKİ harekete geçti

Karaköprü’de kanalizasyon eksikliğinden dolayı mahalleye akan suyu Şanlıurfa Olay gazetesi olarak gündeme taşımıştık. Yaptığımız haber üzerine konunun gündeme gelmesine katkı sağladık.

Haberimiz üzerine ŞUSKİ harekete geçti
  • 03-01-2017 10:28

Haber: Mehmet Kaması

Haberimizden sonra yetkililer söz konusu kanalizasyon eksikliğinin olduğu yerde gerekli çalışmaları yaparak mahallelinin atık sudan kurtulmasını sağladı. Her gün kanalizasyon kokusundan geçilmez hale gelen mahallede alt yapının yapılması ile mahalleli rahat bir nefes aldı. Bu da basının işini yapması durumunda bütün kurumların işlerini düzenli bir şekilde yapabileceğini gösterdi.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Doğukent Mahallesi’nde su deposunun hemen yanında bulunan binalar, kanalizasyon olmadığından dolayı atık suyunu gelişigüzel mahalle arasına salıyordu. İçme suyu deposunun hemen yanından akan atık su, aynı zamanda ŞUSKİ’ye bağlı şantiyenin içerisinden de geçiyordu. Çevrede oturan vatandaşların büyük tepkisine neden olan sorunu, Şanlıurfa Olay gazetesi olarak gündeme taşımıştık. Yaptığımız haberi dikkate alan yetkililer söz konusu yerde gereken çalışmaları yaptı.

Kanalizasyon yoktu!

Şanlıurfa denildiğinde akla gelen Karaköprü, son zamanlarda ŞUSKİ’nin duyarsızlığı nedeniyle zor günler geçiriyordu. Oldukça modern bir yüze sahip olan Karaköprü, altyapı yetersizliğinden dolayı sık sık haberlere konu oluyor. Doğukent Mahallesi’nin üst kısımlarında bulunan yeni yapılan binalardan akan atık sular, kanalizasyon olmadığından dolayı mahalle aralarına akıyordu. Yaz aylarında sivrisinek ve kokuya sebep olan atık su, hastalık saçıyordu. Gazetemize bildirilen şikâyetler üzerine bulunan sorunu haber yaptık. Ses getiren haberimizden sonra ŞUSKİ yetkilileri, kanalizasyonun bulunmadığı yere alt yapıyı döşeyerek pis ve hastalıklı suyun mahalleye değil, kanalizasyona akmasını sağladı. Böylelikle mahalleli büyük bir sorundan kurtulmuş oldu.

Atık su gelişigüzel akıyordu

Bina yapılmadan önce gerekli kanalizasyon çalışmalarının yapılmamasından dolayı binayı yaptıran müteahhit, binanın atık suyunu tavsiye boruları ile binanın arkasında bulunan bayıra doğru akıtmak zorunda kalmıştı. Binaların proje sürecinde bütün hizmetlerin bedelini alan belediye yetkilileri buraya hizmet götürmeyi ise unutmuştu. Gerekli altyapı çalışmalarının yapılmamasından dolayı bütün mahalleli mağdur ediliyordu.

ŞUSKİ’nin şantiyesine bile atık su akıyordu

İçme suyu deposunun hemen yanından akan atık su, aynı zamanda ŞUSKİ’ye bağlı şantiyenin içerisinden de geçiyordu. ŞUSKİ’ye bağlı şantiyede çalışan işçiler ise kanalizasyon olmadığından dolayı şantiyenin ortasından geçen atık suyu gelişigüzel döşenen bir boru ile mahalleye doğru akıtıyordu. İşçilerin bile çare bulamadığı bu sorun, büyük bir kuruluş için skandal niteliği taşıyordu. Ancak kanalizasyon alt yapısının yapılmasından sonra ŞUSKİ şantiye çalışanları da rahat bir nefes almış oldu.

Su deposuna karışabilirdi!

Yaz aylarından beridir kanalizasyondan geçmesi gereken atık suların, yetersiz altyapıdan dolayı bayırdan aşağı doğru salınıyordu. Bu da mahallede pis kokunun yayılmasına ve insan sağlığını tehdit etmesine neden oluyordu. Yukarı tarafta bulunan konutlardan aşağı doğru akan atık sular, Karaköprü ilçesinin önemli bir bölümüne içme suyu sağlayan su deposuna da oldukça yakın geçiyordu. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli olan hijyen kurallarının çiğnendiği olayda içme suyuna atık suların karışması da an meselesi olmuştu. Bundan dolayı vatandaşlardan ciddi tepki alan bu sorunun giderilmesinin ardından temiz suyun sağlıklı bir şekilde gelmediği şüphelerini de ortadan kaldırmış oldu.

Mahallenin sağlığı tehlikedeydi

Daha öncesinde mahallenin üst tarafında bulunan binaların kanalizasyon suyunun mahalleye gelişigüzel akması ile mahallede yaşayan yüzlerce insanın sağlığını da tehdit ediyordu. Çevrede oturan vatandaşların birçok kez ŞUSKİ’ye dilekçe vermelerine rağmen kaideye alınmadığını iddia eden vatandaşların şikâyeti üzerine gündeme taşınmaya katkı sağladığımız yerde gereken alt yapı çalışmalarının yapılması üzerine mahalleli atık sudan kurtulmuş oldu. Böylelikle oluşabilecek herhangi bir hastalığın da önüne geçilmiş oldu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER