Metrolife baner

Forbes, Urfa’ya olumsuz bakıyor

Forbes, “İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler” araştırmasında, Şanlıurfa ile ilgili ‘Peygemberler Diyarı, son 3 yıldır 'en yaşanabilir kent' listesinin ilk iki sırasında mutlaka yer almayı başarıyor. GAP'a rağmen işsizlik yüzde 17 gibi korkunç yüksek bir rakamda, nüfus artış hızı yüzde 25, aşırı borçlu, yeşil alan neredeyse yok, hastane sayısı yeterli değil, üniversiteli sayısında Türkiye'nin sonuncusu.’ olduğunu yazdı.

Forbes, Urfa’ya olumsuz bakıyor
  • 20-04-2017 12:09

Haber: Ahmet Can

Forbes dergisi, "İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler" araştırmasının sonuçlarını yayımladı. 81 kentin ele alındığı çalışmada, çarpıcı ifadeler ön plana çıktı. Araştırma, 94 başlıktaki veri setine göre hazırlandı. Oluşan veri seti 4 ana kategoriden oluşuyor: Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik, Marka Becerisi ve Yenilikçilik, Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli, Erişilebilirlik. İşte araştırmanın 2016 yılı için çarpıcı sonuçları...

ÇALIŞMADA TEKİRDAĞ ÇITA YÜKSELTTİ

81 ilin ele alındığı çalışmada göze çarpan ve çalışmada övgü alan il Tekirdağ oldu. Forbes dergisinin geçen yıl yayımladığı çalışmada, bu yıl basamak atlayan il ve Forbes dergisinin deyimiyle sihirli değnek değen kent Tekirdağ oldu. Tekirdağ, özellikle yaşanabilir endeksinde 27 sıra sıçradı. Forbes dergisi Tekirdağ kenti ile ilgili, “Sihirli bir değnek değmiş gibi geçen senenin 9'uncusu, bu sene 5 sıra birden kazandı ve 4 ana kategorinin üçünde yükselmeyi başardı. Özellikle yaşanılabilirlik endeksinde 27 sıra sıçradı.” dedi.

MUŞ GENEL ENDEKS PUANI 30'UN ALTINDA KALAN TEK KENT

Muş yaşanılabilirlik açısında geçen yıl 76’ncı sıradaydı. Ancak 2016 verilere göre de Muş ilinde herhangi bir ilerleme olmadı. Öyle ki Muş, Forbes dergisinin verilerine göre 30 genel endeksinin altında kalan tek il olarak karşımıza çıkıyor. Forbes dergisi, Muş kenti ile ilgili “Genel endeks puanı 30'un altında kalan tek kent. Geçen sene 76'ncı sıradaydı ancak tüm göstergelerde gerileme var. Altyapı ve suya erişim ciddi sıkıntılar olarak öne çıkıyor.” denildi.

FORBES URFA’YI BORÇLU YAZDI

Şanlıurfa, Forbes dergisinde yaşanması en mümkün olmayan iller arasında yer aldı. Öyle ki Forbes çarpıcı bir iddia ortaya attı. Şanlıurfa ile ilgili yazıp çizilen bölümde kentin borçlu olduğu söylendi. Bunun yanı sıra Forbes’e göre ‘Peygamberler Diyarı’ son 3 yıldır ‘en yaşanabilir kent’ listesinin ilk iki sırasında yer almayı başarıyor. Raporda dikkat çeken en önemli detaylardan bir diğeri ise dünyanın ilk üniversitesine sahip olduğumuz halde üniversiteli sayısında ise Türkiye’nin en sonuncusu olarak ön plana çıkıyoruz. Bunun yanı sıra Eyyübiye Şehir Hastanesi faaliyete girse de Forbes, Şanlıurfa’da hastane sayılarının yetersiz olduğunu ifade etti. Dergi, Şanlıurfa’ya 55’inci sırada yer verdi. Forbes, GAP'a rağmen işsizlik yüzde 17 gibi korkunç yüksek bir rakamda. Nüfus artış hızı yüzde 25, aşırı borçlu, yeşil alan neredeyse yok, hastane sayısı yeterli değil, üniversiteli sayısında Türkiye'nin sonuncusu.” ifadeleri yer aldı.

GAZİANTEP’TE DE DÜŞÜŞ OLDU

Sıralamada kendisine 35’inci sırada yer bulan Gaziantep’te de gerileme oldu. Sanayisi ile Günaydoğu’nun göz bebeği olan Gaziantep, Forbes’e göre hızlı bir düşüş yaşıyor. Forbes dergisi, Gaziantep ile ilgili “Erken sanayileşme sürecinin tüm kentsel sorunlarını yaşayan, üzerine mülteci sorununu ekleyen Gaziantep, "Doğu'nun başkenti" sıfatını hızla kaybediyor.” ifadelerini kullandı.

Forbes dergisinin, "İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler" araştırmasında değindiği diğer bazı şehirler:

KIRKLARELİ 48,05

Kent, coğrafi konumuna rağmen bir türlü ticaret ve sanayi alanında beklenen sıçramayı yapamıyordu. 2016'da bu alanı kapsayan iki kategoride de iyileşme var.

TRABZON 53,38

Geçen sene sürpriz bir şekilde Türkiye'nin en yaşanılabilir kenti olan Trabzon, 9'unculuğa geriledi. Bunun temel nedeni veri setinde yapılan genişlemeyle eklenen 6 başlıkta ortalamanın üzerine çıkamaması.

ESKİŞEHİR 56,84

Öğrencilerin kenti, yavaş yavaş Türkiye'nin en yaşanabilir yeri olmaya doğru ilerliyor. Bu sene 1 sıra daha yükseldi ve ikinciliğe çıktı. Özellikle eğitimli nüfusun fazlalığı dikkat çekici.

BURSA 57,13

Bursa, yeni yapılan yollar ve köprülerle İstanbul'a giderek daha da yaklaşıyor.

YALOVA 58,07

3 büyük kent dışında bugüne kadar "temel hizmetlere erişim" kategorisinde hiç farklı birinci çıkmamıştı. Yalova ilk kez bu döngüyü kırdı. Öte yandan yaşanılabilirlik kategorisinde de 10 sıra birden yükseldi.

ANTALYA 59,1

EXPO 2016'nın başkenti, yaşanılabilirlik ve hizmetlere erişim endekslerinde 10 sıra birden yükseldi. Ama iş yapma konusunda her iki kategoride de 2 sıra birden gerilemiş durumda.

KOCAELİ 59,98

Türkiye'nin sanayi başkenti, bu sene muazzam bir sıçramayla yaşanılabilirlik endeksinde 7. sıraya kadar yükseldi. Bu sıkışın nedeni Ankara ile benzerlik gösteriyor. Atık hizmetlerine erişim, konut kalitesi, ortalama kazanç...

İZMİR 62,39

Yaşanılabilirlik endeksinde geçen sene 15 sıra gerileyen kent, bu sene 10 sıra birden yükseldi. Temel göstergelerin hepsinde iyileşme var. Ama işsizlik ve enflasyon kentin hala en büyük sorunu.

ANKARA 66,13

Bir senelik aranın ardından tekrar "Türkiye'nin en yaşanabilir kenti" listesinde zirvede. Üstelik genel hesaplamada İstanbul ile aradaki 13 puanlık farkı da kapattı.

İSTANBUL  68,9

Türkiye'nin en büyük kenti, son 2 yıldır listelerde. Diğer kentlerin en az 10 puan üzerindeydi. Ancak yaşanabilirlik endeksinde geçen seneki 32 sıralık çöküşün devam ediyor ve bu yıl 10 sıra daha geriledi.HABERE YORUM YAZIN
Fırat Fırat 23.04.2017

Bunlar gerçekler, ne olumsuz bakacak? Gençler işsiz güçsüz, okumuyorlar, hastane yeterisiz, yeşil alan hiç yok(beton Urfa olmuş). Üniversite sınav başarısında Türkiye'de sondan dördüncü oldu Urfa. Yazık bu memleket böyle gitmez. Eğitim, sağlık, kültür alanında reform yapılmalı gençler okutulmalı ve çok çocuk yapılmamalı!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER