‘Evlilik programları nikahın bereketini kaçırıyor’

Son zamanlarda Türkiye’deki evlilik programları giderek kötü bir hal almaya başladı. Her geçen gün televizyonlarda sayıları artan evlilik programları ile ilgili konuşan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, “Nikah mahremiyettir; bu mahremiyeti programlarda kullanırsanız nikahın bereketi kaçar.” dedi.

‘Evlilik programları nikahın bereketini kaçırıyor’

Haber: Mehmet Kaması

Ülkemizde her geçen gün televizyon kanallarında evlilik programları artış gösteriyor. Televizyonlarda çıkan evlilik programları en fazla aile yapısına, ve evlilik yapısına zarar veriyor. Sağlıklı bir nesil ve sağlıklı bir aile yapısı oluşumuna karşı büyük tehdit oluşturan bu evlilik programlarından anne, babaların uzak durmaları ve çocuklarını da uzak tutmaları gerektiğini söyleyen İl Müftüsü İhsan Açık, evlilik mertebesi kutsal bir mertebedir; bereketin oluştuğu bir yapıdır. Ondan dolayı bir İslam toplumu olarak bizim ailelerimizin bu programlardan uzak durmaları gerekiyor. Kendileri uzak durmalarının yanında çocuklarını da bu programlardan uzak tutması gerekiyor.” diye konuştu.

İslam dininde evliliğin çok hassas olduğunu da belirten İl Müftüsü İhsan Açık, “Bu mahremiyeti koruyabilmemiz anlamında, bu aile yapısını koruyabilmesi adına bir çaba sarf edip böyle tür programlardan uzak durmamız lazımdır.” dedi.

‘Kadın ve erkek evlilik zuriyetini sağlam yapmalıdır’

“İnsanoğlunun kadın ve erkekten yaratıldığı ve erkek kadının emir gereği imar için geldiği bir husus olduğunu söyleyen Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, “Kadın ve erkekte, dünyadaki hayatı boyunca hayatın sonuna karşı hem dünyası, hem de dünyadan sonraki hayatını imar hayatı vardır. bunu yapan ise zuriyetinin  devam etmesi için neslinin devam etmesi gereken bir dünyası vardır. Bunu da insanoğlu iki tür yapar. Birincisi zina ile; diğeri ise nikahla yapması gerekiyor. Zina, kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi ifşa etmek şeklinde ve bir nevi mahremiyeti yok etmek anlamındadır.” dedi.

‘Erkek ile kadın arasındaki ilişki, kötüye götürülmemelidir’

“İkincisi de nikah ile bu işi zuriyetinin devamı için kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi nikah üzerine bina eder.” ifadelerini kullanan Müftü İhsan Açık, “Bu nikahın da işte kabul ve icap dediğimiz bir taraf teklif eder; diğer taraf da kabul eder. Bunu da belirli şartlarda şahitlerin huzurunda bir nevi insanlığa söz vermiş olurlar. Biz birbirimize ihanet etmeyeceğimize, birbirimize sahip çıkacağımıza, iyi günde kötü günde hayatımızın sonuna kadar bu işi devam ettireceğimize, bir nevi insanların üzerine şahadet ederler. O nedendir ki nikahtan önceki mevzuda genelde de kadın ve erkek arasındaki ilişki kesinlikle zinaya yaklaştıracak, zinayı oluşturacak pozisyonlara, zinayı oluşturacak ithamlara girmemesi gerekiyor. O yüzden iki taraf birbirini insanların tavsiye ettiği üzerine iyi tanıdıktan sonra teklifte bulunup ve daha sonra nikahın gerçekleşmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.  

‘Programlar insanların mahremiyetine zarar veriyor’

“Eğer siz bu nikaha kadar olan süreyi, o akdi ve bağlanmayı afiş ederseniz olayı böyle bir ifşa boyutuna zinaya yaklaştıracak sebebiyet oluşturursanız, maalesef hem nikahın bereketini kaçırmış olursunuz; hem de nikah aile kavramı mahremiyetini kaçırmış olursunuz.” vurgusunu yapan İhsan Açık, “Hepimizin evi vardır; hepimizde oturma odası vardır; misafir için bir odamız vardır; lavabolarımız vardır; bir de yatak odamız vardır. yeri geldi mi yatak odamızı en yakınlarımızdan bile mahrem olarak tutarız. Bir nevi olarak yatak odamızı eşimizle bir mahremiyetimizdir. Biz bunu ifşa ettiğimizde; insanlara sunduğumuzda maalesef dışarıdaki konuyu içeriye sızdırmak; mahremiyete sızdırmak mahrem konusunu da dışarı sızdırmak gibidir. Bunun sonucunda ailelerin bereketi kaçar, belki de birçok kişinin duymamamız gereken şeyleri duymuş oluruz.” diye konuştu.

‘Namahremi zedeleyecek her şeyden uzak durulmalıdır’

“Mahremiyete engel ne varsa ondan uzak durulması gerekiyor.” diyen İhsan Açık, “Bu mahremiyete engel ne varsa toplumuzda ne varsa bununla ilgili çaba sarf etmemiz lazımdır. Bu mahremiyeti koruyabilmemiz anlamında, bu güzelliği koruyabilmemiz adına, aile yapısını koruyabilmemiz adına bir çaba sarf edip böyle tür programlardan uzak durmamız lazımdır. Bununla da ilgili bazen anne babaya iş düşer, bazen de babanın etrafındaki insanlara iş düşer; bazen de topluma iş düşer bu konuda. Bu noktada herkesin duyarlı olması ve aile mahremiyetini zedeleyecek her türlü görsel, sözel, yazısal işlerden uzak durmamız gereklidir.” şeklinde ifade etti.  

‘Programlar aile düzenini yıkıyor’

“İbrahim (a.s), zuriyeti için dua yapmıştır; kendi duası kadar kendisinden sonra gelen insanların da duasını önemsemiştir.” diyen Açık, “Yine de onların duası ile birlikte duasını yapmış olacaktır. Bu nesli, önemli olan temiz ve güzel bir şekilde kıyamete kadar devam ettirebilmektir. Nikahta bunu sevdirir; bu nikahı magazinle, birtakım programlarla veya yaptığınız birtakım faaliyetlerle zedelerseniz esasında belki bir iş yapmış olursunuz ama aile mefdutunu yıktığınızda yarın o aileyi arar duruma gelirsiniz. Şuanda bizim en önemli özelliğimiz diğer toplumlardan üstün bir aile yapımızın olmasıdır; aile ortamının hala güzel bir şekilde ayakta durmasıdır. Bir anne sevgisi vardır; bir baba sevgisi vardır; evlat sevgisi vardır; büyükbaba sevgisi vardır; bir de nene sevgisi vardır.” ifadelerini kullandı.

‘Anne ve baba ailesini bu programlardan koruması lazım’

“Nasıl ki bir insan kendi evinde babası, annesi varsa; kardeşi, halası, teyzesi varsa dışarıdaki insanı da amcası olarak görür ve ailesi gibi görür.” sözlerini aktaran İhsan Açık, “Bu noktada bunu yıkmama anlamında, bu güzelliği devam ettirme anlamında bu nikahın bereketi olan nikahın devamı olan, nikahı zedelemeyecek, zedelenmesi adına konulacak engeller ve tekbirler almamız gereklidir. Nikah mahremiyettir bu mahremiyeti koruyalım.” şeklinde konuştu. HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

EN ÇOK ÇALIŞAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HANGİSİ