Novada
Detay Üst

Devletin Milyonları çöpe gitti

Turizme kazandırılması projesi kapsamında 2 milyon TL ödenek ayrılarak yapılan kale eteği, turizm yerine madde bağımlılarına kazandırıldı.

Devletin Milyonları çöpe gitti
  • 07-11-2016 15:30

Haber. Mehmet Kaması

Şanlıurfa’nın en büyük tarihi değerlerinden birisi olan Şanlıurfa Kalesi, kaderine terk edilmiş durumda. Her yıl binlerce ziyaretçinin uğrak yeri olduğu Şanlıurfa Kalesi, sahipsiz bir şekilde kaderine terk edilmiş vaziyette duruyor. Stratejik konumu bakımından Şanlıurfa’nın göbeğinde bulunan Şanlıurfa Kalesi’nin üst kısmı ve kale eteği, görenlerin içini sızlatıyor. Gelen ziyaretçilerin de hayal kırıklığına uğradığı Şanlıurfa Kalesi, deyim yerindeyse madde bağılıların meskeni haline gelmiş durumda.

Sözde turizme kazandırılmış

Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen ve GAP Eylem Planı kapsamında Şanlıurfa Valiliği’nin Koordinatörlüğünde; Şanlıurfa Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Mimarlar Odası’nın ortak çalışması ile ‘Kale Eteğinin Turizme Kazandırılması Projesi’ kapsamında düzenlenen kale eteğinin turizme kazandırılması yerine madde bağımlılarına kazandırıldı.

Büyük paralar harcanarak düzenlenmişti

ilk yenileme ve bakım çalışmalarına 1938 yılında başlanan Şanlıurfa Kalesi, ahşap emprenye telefon direkleriyle teraslama çalışmaları yapılarak şehrin muhtelif yönlerini gören seyir alanları oluşturulmuştu. Daha sonra oturma bankları, aydınlatma sistemleri ve kale eteğinde yapılan yeşillendirme projeleri kapsamında büyük meblağda paraların harcandığı Şanlıurfa Kalesi gündüz pislikten gece de madde bağımlılarından geçilmiyor.

Banklar ve elektrik direkleri bakımsızlıktan çürümüş

Şanlıurfa turizminin incisi konumunda olan Şanlıurfa Kalesi’nin dibinde bulunan oturma bankları ve ışıklandırma sistemlerine bakım yapılmamasından dolayı çürümeye başlamış durumda.  Şanlıurfa Kalesi’nin hemen alt kısmında ve doğu tarafında bulunan oturma bankları ve ışıklandırma sistemleri kullanılamaz bir halde kaderine terk edilmiş. Turizmin göbeğinde böyle manzaraların oluşması ise içler acısı bir durumu gözler önüne seriyor. Gündüzleri pislikten geceleri de madde bağımlılardan geçilmeyen kale eteğinin akabetinin ne olacağı ise merak konusu.

Geceleri güvensiz olduğundan ziyaretçi gelmiyor

Her yıl binlerce ziyaretçisine kapılarını açan Şanlıurfa Kalesi, tarihi yapı olmasından dolayı ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Ancak gelen ziyaretçiler, gündüzleri dahi güvenli olmayan Şanlıurfa Kalesi’ne geceleri ise uğramamaktan yana tavır alıyorlar. Geceleri madde bağımlıları dışında hiç kimsenin uğramadığı kalenin güvenliğinin yeterli olmamasından dolayı ziyaretçiler, geceleri kaleyi ziyaret etmekten vazgeçiyor.

Kalenin üst kısmı harap durumda

Şanlıurfa’nın kale eteği, içler acısı bir durumda olduğu kadar üst kısımları da bu durumdan farksız. Şanlıurfa’nın gözde manzarasının seyredildiği Şanlıurfa Kalesi’nin üst kısımları harabeye dönmüş durumda. Herhangi bir restorasyon çalışmasının ve çevre düzenlemesinin yapılmaması Şanlıurfa Kalesi’ne gelen ziyaretçileri, bu konuda hayal kırıklığına uğratıyor.

 

Balıklıgöl’ün prestijine zarar veriyor

Dünyanın tek doğal akvaryumu konumunda olan Balıklıgöl’e yakın olmasından dolayı kale eteğinde yaşanan çirkin görüntüler, Balıklıgöl’ün prestijini de zedeliyor. Balıklıgöl’e yakın olmasından dolayı kaleyi de ziyaret edenler, böyle çirkin manzarayla karşılaşması Balıklıgöl’e olan bakışları da etkiliyor.

 

2012 yılında iyileştirme toplantıları yapıldı

2012 yılında bu tür yerlerin iyileştirilmesi için toplantılar yapıldı. Balıklıgöl Kent Platosu, Şanlıurfa Kalesi ve çevresi için alınacak önlem ve tedbirler ile ilgili Şanlıurfa Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başakanlığı, İl Özel İdaresi, Dedaş İşletme Müdürlüğü gibi kurumların da bulunduğu ‘Balıklıgöl Kent Platosu’nu İyileştirme Toplantısı’ yapılmıştı. 27 Aralık 2012 tarihinde yapılan toplantıda dönemin Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in imzasıyla alınan kararlarla uygulamaya geçmişti. Ancak ne yazık ki yapılan toplantılar bir türlü meyvesini vermedi. Şanlıurfa Kalesi ve çevresi ‘Aynı tas aynı hamam’ sözünü hatırlattı.

Gelen ziyaretçiler durumdan rahatsız

Balıklıgöl ve kaleyi ziyarete gelen ziyaretçiler, gördükleri manzaradan şikayetçi. Her gün yüzlerde ziyaretçinin uğrak yeri olan Balıklıgöl ve Kale’nin kaderine terk edilmesi ve madde bağımlılarına mesken olmasına karşın ziyaretçiler şikayetlerini dile getirdi. Böyle tarihi yerlerin bu durumda olmasının içler acısı olduğunu belirten ziyaretçiler kale ve çevresinin bakımdan geçirilmesi gerektiğini ve madde bağımlılarından arındırılması gerektiğini belirtti.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?