Ayhan "Kurumların doğrudan temini"ni Bakan'a sordu

Şanlıurfa’da 8 yerel gazetenin gündeme getirdiği kurumların doğrudan temin yöntemine karşı yakın takibinin ardından bu kez Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan da konuyu yazılı soru önergesiyle Meclis’e taşıdı

Ayhan
  • 26-10-2017 14:51

. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle gündeme getirdiği konuyla ilgili olarak Ayhan, kanunun verdiği yetkinin kötüye kullanılabileceği, mal veya hizmet alımının belli kişi veya kurumlara peşkeş çekildiği iddialarının mevcut olduğunu ifade etti.

KAMUNUN ZARARA UĞRATILDIĞI İDDİASI

Ayhan yazılı soru önergesinde, şunları ifade etti: “4734 sayılı Kanunun 22. maddesinde belirtilen nitelikteki ihtiyaçların karşılanmasında kolaylık sağlanması amacıyla “Doğrudan Temin” yolu açılmıştır. Doğrudan temin, ihtiyaçların, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 18 inci maddesinde sayılan (açık ihale usulü, belli istekliler arasında ihale usulü ve pazarlık ihale usulü) ihale usulleri için tespit edilen kurallara uyulmaksızın; ilan yapılmadan, teminat alınmadan, ihale komisyonu kurma ve anılan Kanunun 10 uncu maddesinde sayılan yeterlilik kriterlerini arama zorunluluğu bulunmaksızın, ihale yetkilisince görevlendirilecek kişi veya kişiler tarafından piyasa fiyat araştırması yapılarak temin edilmesidir.

Ancak uygulamalarda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Kamuoyunda ve yerel ve ulusal basında da konu ile ilgili çok sayıda haberler yer almaktadır. Kurumlar ihtiyaçlarını temin ederken ihale yapılması zorunlu olan hallerde bile, kanunun verdiği yetkiyi kötüye kullanarak ihtiyaç duyulan mal veya hizmetleri parçalayarak veya mal veya hizmet alımı için çok uçuk şartlar öne sürerek ihale yerine doğrudan temin yoluna gittikleri, böylece mal veya hizmet alımının belli kişi veya kurumlara peşkeş çekildiği, kamunun zarara uğratıldığı ve bazı çevrelere de haksız kazanç sağlandığı yönünde ciddi iddialar mevcuttur.

Söz konusu iddialar ile ilgili olarak Şanlıurfa’daki 8 yerel gazete ortak yayın ile konuyu gündeme taşımış Şanlıurfa’daki belediyelerden Birecik ve kayyım atanan Halfeti belediyelerince bir yıla yakın bir süre boyunca hiç ihale yapılmadığı, diğer belediyelerin ise çok az sayıda ihale gerçekleştirdiği, mal ve hizmet alımlarının doğrudan temin yöntemi ile peşkeş çekildiği iddiaları yer almaktadır. Haberde nüfus ve ekonomik potansiyelleri birbirine yakın belediyelerin 1 Ocak-1 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri ihale sayılarına yer verilmiş, Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin gerçekleştirdikleri ihale sayıların çok az olduğu görülmektedir.”

 

ŞANLIURFA’DA KAÇ İHALE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ?

Ayhan soru önergesinin bağlamında şu soruları yöneltti: “2014, 2015, 2016 ve 2017 (ilk dokuz ayı) yıllarında Şanlıurfa Büyükşehir ve İlçe belediyelerince gerçekleştirilen doğrudan alımların miktarı ve sayısı nedir? 2014, 2015, 2016 ve 2017 (ilk dokuz ayı) yıllarında Şanlıurfa Büyükşehir ve İlçe belediyelerince gerçekleştirilen doğrudan alımların yıllık toplam ödeneklerine oranı nedir? 2014, 2015, 2016 ve 2017 (ilk dokuz ayı) yıllarında belediyelerin doğrudan alımlarının yıllık toplam ödeneklerine oranın Türkiye ortalaması nedir? Türkiye’deki Büyükşehir Belediyelerinin 2017 yılının ilk 9 ayında gerçekleştirdikleri ihale sayısı kaçtır?  Şanlıurfa’daki belediyelerin “doğrudan temin” yolu ile kamuyu zarara uğrattıkları ve bazı çevrelere haksız kazanç sağladıkları iddialarıyla ilgili olarak bakanlığınıza herhangi bir şikayet ulaşmış mıdır? Ulaşmış ise ne gibi bir çalışma yapılmıştır? Şanlıurfa belediyelerine bakanlığınızca veya Sayıştay müfettişlerince yapılan denetimlerde doğrudan temin yoluyla yapılan alımlarla ilgili herhangi bir sorun tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise hangi belediyelere aittir? Ne gibi bir işlem yapılmıştır? Şanlıurfa ili Birecik ve Kayyım atanan Halfeti belediyelerince yılın ilk 9 ayında hiçbir ihale gerçekleştirmemiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye genelinde 2017 yılının ilk 9 ayında hiçbir ihale gerçekleştirmeyen başka belediyeler mevcut mudur? Mevcut ise bu belediyeler hangileridir? Kamuoyundaki, doğrudan temin konusunun suistimale açık olduğu kanısını paylaşıyor musunuz? Doğrudan temin yolu ile yapılan alımlarda, kamuyu zarara uğratma, haksız kazanç sağlama vb suistimallerin önüne geçebilmek için yasal düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER