kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  33.05
 • EURO
  36.05
 • ALTIN
  2579.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  64780.885$

Avrupa'nın kupası ve ırkçılık

22 Haziran 2024, Cumartesi 14:37
Avrupa'nın kupası ve ırkçılık

Şu sıralarda futbolla yatıyoruz, futbolla kalkıyoruz. Avrupa Futbol Şampiyonası futbolseverlerin dört gözle beklediği bir turnuva. Yaşlı kıtanın orta yerine futbol topu düşerken, üzerinde eski kabusu ırkçılığın gölgesi var.

Turnuvaya ev sahipliği yapan, futbol takımı da şampiyonanın favorilerinden olan Almanya’nın kaptanı Türk kökenli dünya çapında bir futbol yıldızı İlkay Gündoğan, savunmada ise Real Madrid’de top koşturan Rüdiger var. Alman mili takımında 20 yıldan bu yana göçmen futbolcular top koşturdu. Dünya futbolunun devlerinden olan Almanya, ayrımcılık yapmamış, yetenekli göçmen çocuklardan yıldızlar çıkarmayı bilmiş. Ülkede Nazi severlerin de olduğu bir gerçek, bir bölüm Alman takımlarındaki göçmenlerden rahatsızlar ama başarı gelince onlarında sesi soluğu çıkmıyor.

Fransa’ya bakalım; siyahi oyuncularla bir Dünya Kupası kazandı, Katar’daki turnuvada final oynadı. Avrupa Şampiyonlukları kazandı.

Avrupa’nın bugünlerde derdi yeniden hortlayan ırkçılık ve uzun yıllardır devam eden yabancı düşmanlığı. Fransa en tedirgin olanı…

Fransa Milli takım kaptanı siyahi oyuncu Mbappe… Halen dünyanın en çok para kazanan sporcular listesinde... Sizin anlayacağınız kişisel sorunu yok, atalarının kırbaç altında topladığı pamuklara sarılmış, keyifli bir hayatı var.

PSG'den ayrılıp Real Madrid'e imza atan Mbappe, EURO 2024'teki basın toplantısında ülkesine seslenerek, aşırı sağ kanada oy vermemeleri çağrısında bulunmuş.

Mbappe,"Ülkeyi bölmek isteyen aşırılıkçılara karşı oy kullanmaya çağırıyorum. Onların kazanmaya çok yakın olduğunu görüyoruz. Ülkemizin geleceğini seçme hakkımız var. Bu formayı giymekten gurur duymak istiyorum, değerlerimi temsil etmeyen bir ülkeyi temsil etmek istemiyorum" demiş.

Mbappe, “Kafamızı bozmayın, ırkçılar kazanırsa biz yokuz” demek istiyor aslında.

Ben futbol sahalarında harikalar yaratan siyahi oyuncuları modern zaman gladyatörlerine benzetiyorum.

Eskinin gladyatörleri; özgürlük vaadiyle kandırılıyor, birbirlerini öldürüyor, aç bırakılan vahşi hayvanların önüne atılıyordu.

Şimdinin gladyatörlerine hakaretler var, siyahi oyunculara muz atan densizler çıkıyor, Avrupa elindeki kanı temizlediğini sanıyor, dilindeki ve kitaplarına yazılı pislikler de yerli yerinde duruyor. Nazi ve faşistlerden çok çile çekmiş Avrupa’nın yeni nesilleri, yükselen ırkçılığa karşı nasıl tavır alacak?

Ataları Afrika’nın dengesini 200 yıl içinde altüst ettiler, şimdi onlardan şikayet etmeye hakları var mı?

Avrupa’nın sorunu büyük ama futbol güzel oyun. Bakalım bu kez kupaya uzanan siyah eller hangi ülkeden olacak?

 

#Cengizerdil

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum