Çatı Projesi yılan hikâyesine döndü

Şanlıurfa’nın elindeki en değerli tarihi yapı olan Göbeklitepe’nin Çatı Projesi bitmek bilmeyen bir hal alarak yılan hikâyesine döndü.

Çatı Projesi yılan hikâyesine döndü

Haber: Mehmet Kaması

Dünya’nın ilk yapıtı ve Şanlıurfa’nın turizm alanında elinde ki en değerli yapıtı olan Göbeklitepe’de Çatı Projesi bitmek bilmeyen bir hal aldı. Normalde Nisan ayında bitmesi hedeflenen projenin aydan aya aktarılarak geciktirilmesi tepkilere neden oluyor.15 Temmuz’da bitmesi planlanan Göbeklitepe Çatı Projesinin en erken Eylül ayında bitebileceği öğrenildi.

Turlar iptal ediliyor

Göbeklitepe’de devam eden çalışmalardan dolayı turizm oldukça etkileniyor.Şanlıurfa’ya gelmek isteyen yerli ve yabancıların en çok merak ettiği Göbeklitepe’nin ziyaretçilere kapalı olmasından dolayı çoğu turizm firmaları gezilerini ya iptal ediyor ya da ertelemek zorunda kalıyor.

Turistler Urfa’ya gelmiyor

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Şanlıurfa Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe Çatı Projesinin en yakın zamanda bitirilip tekrardan ziyaretçilere açılması gerektiğini söyledi. Şuan çalışmalardan dolayı kapalı olan Göbeklitepe’nin turizmi olumsuz etkilediğinin altını çizen Çoban, “İlk başlanan proje Nisan ayı gibi bitmesi gerekiyordu, ondan sonra Mayıs ayına ertelendi en sonda 6. Aya saptandı. En son da 15 Temmuz’da açılması planlanıyordu, maalesef geçen hafta gelen haberlerde 15 Temmuz’a da yetişmeyeceği söyleniyor. Biz Turist Rehberleri olarak, Eylül ayına bile razıyız” dedi.İstanbul’dan ve Doğu’da da Van’dan birebir kendilerini arayan Turizm Acentelerinin ilk sorduğu kelime Göbeklitepe ziyarete açık mı kelimesi olduğunu söyleyen Müslüm Çoban, Göbeklitepe açık mı soranlara açık değil diyoruz ne zaman açılacağı ise bir muamma durumunda. O bakımdan Göbeklitepe açık olmadığından dolayı Urfa’ya gelemeyen turistler var.” diye konuştu.

Yetkililere çağrıda bulunan Şanlıurfa Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban, bitmek bilmeyen çatı projesinin artık bitmesi gerektiğini belirterek “ Artık Şanlıurfa’ya gelmek isteyen turistler  Göbekli Tepe’yi ziyaret etmesi lazım” dedi.

‘Göbeklitepe’den pek faydalanamıyoruz’

Göbeklitepe’nin Şanlıurfa’nın elinde bulundurduğu en değerli kıymeti olduğunu söyleyen Şanlıurfa Bölgesel Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Dünya’nın ilk mabedi ilk yapıtıdır. Son günlerde çıkan orada bulunan birkaç tane kafatası ile gizemi biraz daha yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. Şuan Göbeklitepe’den pek faydalanamıyoruz, Göbeklitepe Çatı Projesi olması gereken bir projedir. Kışın yağmurdan ve hava koşullardan etkilenmemesi için bu çatının yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘Eylül ayına artık yetişmesini istiyoruz’

“İlk başlanan projenin Nisan ayında bitirilmiş olması lazımdı” diyen Müslüm Çoban,şöyle konuştu: “Ondan sonra Mayıs ayına ertelendi en sonda 6’ncı aya saptandı. En son da 15 Temmuz’da açılması planlanıyordu, maalesef geçen hafta gelen haberlerde 15 Temmuz’a da yetişmeyeceği söyleniyor. Biz Turist Rehberleri olarak, Eylül ayına bile razıyız. Bu günlerde pek turizm hareketi olmuyor. Eylül ayına artık yetişmesini istiyoruz. Çünkü şunu biliyoruz İstanbul’da, Doğu’da da Van’dan birebir bizi arayıpta Göbeklitepe açık mı soranlara açık değil diyoruz ne zaman açılacağı ise bir muamma durumunda.”

‘Çatısı Yılan Hikâyesine dönmüş durumda’

Başkan Müslüm Çoban, “Geçenlerde İstanbul’dan bir seyahat acentesi aradı, program yaptık birlikte seyahat acentesi özellikle dedi misafirlerimiz Göbeklitepeyi görmek istiyorlar. Göbeklitepe açık olmadığından dolayı biz programı Eylül’e, geçenlerde çıkan haberlerden dolayı şimdi ise Ekim ayına erteledik. Van’daki seyahat acentesi aradı işte Göbeklitepe açıldı mı diye işte açılmadığından dolayı şuan yüzlerce insan Göbeklitepe’nin açılmasını bekliyor. Tabii ki bir yılan hikâyesine dönüştü. Biz bu konu ile ilgili yetkililerle görüşüyoruz. İşte karar alma veya karar verme sürecinde biraz zorluklar yaşanıyor, işte özellikle yapıcı firmanın bir karar verdiğinde Koruma Kurulundan, Müze Müdürlüğünden onun üstünden işte şuan Alman Arkeoloji Enstitüsünde bulunduğundan bu karar alma sürecin uzadığını söylediler.” diye konuştu.

‘Göbeklitepe’nin Sonbahar’da açılmama tehlikesi bulunuyor’

Yetkililerin oturup bunu bir çözüme kavuşturması gerektiğini söyleyen ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, “Bir şekilde yetkililerin oturup bunu çözmesi gerekiyor.  Urfa turizmi malum bir İlkbahar’da bide Sonbahar’da turizm sezonu oluyor. İlkbahar sezonu güzel geçti ama şuan Göbeklitepe açık olmadığı için insanlar bunu Sonbahar dönemine ertelediler. Göbeklitepe’nin Sonbahar’da açılmama tehlikesi bulunuyor. Biz yetkili kişilerden şunu istiyoruz, tam bitmese bile, tamam şuan Şanlıurfa Müzesi’nde Göbeklitepe Galerisi var imitasyonu var bir kopyası. Ama insanlar diyor ki biz Göbeklitepe’nin bulunduğu alanı da görmek istiyoruz. Belki şu yapılabilir eğer Eylül ayına da yetiştirilmezse, en azından belli bir alan oluşturulup en azından insanlara 100 metre uzaktan da gösterip işte Göbeklitepe’nin bulunduğu yer orası biz orada anlatımımız yaparız işte sonra da gelip müzede de imitasyonunu daha yakında görme şansları olur.” diye konuştu.

 

‘Göbeklitepe bir yaşam alanı değil insanlar gidip orada tapınma yapıyor’

Son dönemde Göbeklitepe hakkında güzel haberler geliyor. işte birkaç kafatasının orada bulunması gibi . Arkeoloji’de veya arkeolojik alanlarda kemik bulunması, kafatasının bulunması bize oraya dair insanoğlunun orada yaşadığına dair bilgiler veriyor.” İfadelerini ekleyen Çoban, “Ama Göbeklitepe halen bunu destekleyecek nitelikte insanoğlun ait veya insan ırkına ait tam kemik bulunmadı sadece kafatası. Şuan da böyle çok spikalasyon haberler dolaşıyor, Göbeklitepe bir yaşam alanı değil insanlar gidip orada tapınma yapıyor, ibadetlerini yapıyorlar. Şuan tam kesin olmasa da bunun yayınları da yapıldı son kafatası ile ilgili” dedi.

 

‘O kafataslarının üzerinden işlem yapılmış durumda’

O kafataslarının üzerinden işlem yapıldığını da söyleyen Müslüm Çoban, “Bazı işlemlerden geçmiş, insanların böyle dini amaçlı kullanılmış böyle kafatasları. Ondan dolayı orası insanların bir yaşam alanı değil. Tabii ileriki dönemlerde kazılardan çıkarılacak şeyler neyi değiştirir onu bizde bilemiyoruz. Kafatasından önce de böyle yıldızlarla yani astronoloji haberler çıktı.  Bu konuyu takip edenler işte o haberlerin biraz saptırma olduğu kaygısına vardılar. Bu bakımdan biz şuan hem Alman Arkeoloji Enstitüsünden ve oradaki arkeoluklardan böyle daha bilimsel veriler göz önünde bulundurulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER