Bestekâr Yıldırım bilinmeyenlerini anlattı

Şanlıurfalı bestekâr Halil Yıldırım ile gerçekleştiğimiz keyifli söyleşide kendisi hakkında bilinmeyenleri keyifle anlattı. Yıldırım, “Hayatım hep müzikle geçti.150'ye yakın bestem var. 3 tane plak yaptım. Hayatım hep müzikle geçti” dedi.

Bestekâr Yıldırım bilinmeyenlerini anlattı
  • 21-10-2017 08:15

Röportaj:Aziz Çiftçi/Şanlıurfa OLAY

Şanlıurfa müziğinin yapıtaşlarından olan ve hayatını Şanlıurfa müziğine adayan Bestekâr Halil Yıldırım ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Şanlıurfa’ya çeşitli ziyaretlerde bulunak için gelen usta sanatçı Yıldırım ile İbrahim Tatlıses ve Seyfettin Sucu gibi önemli sanatçılarla da sahne almış bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Çıkardığı plak ve kasetlerle Şanlıurfa müziğine önemli katkılarda bulunan Yıldırım, yeni yetişen genç sanatçılar için de ilham kaynağı oluyor.

Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz?

Ben Halil Yıldırım 1952 Yılında Urfa’da doğdum. 15 – 16 yaşımdayken bağlama çalmayı öğrendim. Urfa’da bir pavyon vardı orda hem çalıyorum hem de okuyordum. 1971 ‘de ‘Aşka inanmıyorum’ adlı ilk plakımı yaptım. Daha sonra beste yapmaya çalıştım. Okulu bitirdikten sonra İstanbul'da üniversite sınavlarına girdim 1975 yılında İstanbul'da devlet konservatuarı açılmıştı ve orayı kazandım. 1979 yılında İstanbul Konservatuarı ilk mezunlarındanım yüksek bir puanla girdiğim okulu başarıyla bitirdim. Konservatuarda verilen maaş az olduğundan orayı bırakıp 1985 yılında öğretmenliğe döndüm. Türkiye'nin çeşitli liselerinde görev yaptım. İstanbul’da ve Urfa’da birçok okulda görev yaptım ve 2011 yılında emekli oldum.

URFA BEŞİĞİM BENİM

Şimdiye kadar kaç plak ve kaset çıkardınız?

Şimdiye kadar 3 plak 7 tane de kaset yaptım. Tabii bunların içinde mahalli kasetlerim de var. Onları söylemiyorum. 220 civarında bestem var. İbrahim Tatlıses ve Halil Kendirli “Sen bir hayat kadınısın” bestemi yıllarca okudular. ‘Gözlerimde kanlı yaş, Evlen Diyorlar’ diye birçok bestelerim var. Hala yapmaya da devam ediyorum. ‘Urfa beşiğim benim, hani gençliğim benim’ gibi bir bestem var. Urfa benim doğduğum büyüdüğüm yer. İnsanlarını da çok severim o yüzden hemşerilerime ölmeden bir katkı sunayım dedim.Ahmet Altun adlı bir genç Hapishane albümünde 3 tane bestemi seslendirdi. Geleceği parlak birisi olarak görüyorum. İnşallah başarılı olacaktır.

Bugüne kadar kaç beste yaptınız?

Ben 1994 yılında mesameye kaydoldum. 150’ye yakın bestem var. 3 tane plak yaptım. “Kaderin eseriyiz, can plak ve tanrım sabır ver” sonra 1976’da kaset yaptım. Şimdiler de 14 tane yeni beste yaptım. İbrahim Tatlıses ve Halil Kendirli “Sen bir hayat kadınısın” bestemi yıllarca okudular. Gözlerimde kanlı yaş, Evlen Diyorlar diye birçok bestelerim var. Hala yapmaya da devam ediyorum. “Urfa beşiğim benim, hani gençliğim benim” gibi bir bestem var. Hayatım hep müzikle geçti.

Örnek aldığınız bir sanatçı var mı?

Ben güzel söyleyen tüm sanatçıları severim. Mesela İbrahim Tatlıses’i severim güzel anılarımız oldu Allah şifa versin. İzzet Altınmeşe’yi severim yani birçok isim var.

En çok beğenilen besteniz hangisidir?

Merhum Seyfettin Sucu 1973’te Gözlerimde kanlı yaş bestemi okumuştu aynı zamanda Osman Badıllı okumuştu. ‘Gülcanım, Ne olur gitme ve Sen bir hayat kadınısın’ bestelerim çok sanatçı tarafından okundu. Fantezi eserlerim de oldu. Mesela ‘Evlen Diyorlar’ çok okunan bir beste oldu. Hemşerileriz sağ olsun bestelerimizi değerlendiriyorlar.

İlk albüm çalışmanızı ne zaman yaptınız?

“Ne olur Gitme” albümünü 2005 yılında yanılmıyorsam çıkardım.

Kendinizi müziğin içinde nasıl buldunuz?

Merhum Şefik dayım vardı.  O eskiden bağlamasıyla pavyonlarda söylerken ben de ona derdim dayı ben seni geçeceğim bu işte. Dayım evde yokken saz ile oynardım ve çalmasını öğrenmeye çalışırdım. Dayım eve geldiğinde eşine ve çocuklarına kızardı kim bu sazın akorduyla oynuyor diye kızardı. Gel zaman git zaman tamamen kendi yeteneğimle saz çalmasını öğrendim. Daha sonra güzel bir derece ile konservatuvara girdim.

Öğretmenliğe ne zaman başladınız?

1985 yılında öğretmenliğe döndüm. İlk öğretmenliğimi Mardin’de yaptım. Türkiye'nin çeşitli liselerinde okullarında görev yaptım. 1988 yılında bir ara istifa ettim. Antalya ve çeşitli illerde müzikle uğraştım sonra kendime dedim görevine dön ve tekrar öğretmenliğe başladım. 2011’de emekli oldum.

Tatlıses ile birlikte konserler verdik

Şanlıurfa’da açık hava ’da konser verdiniz mi?

Halk Eğitimde verdim. İnci Sinemanın yazlığında ve Atlas Sinemasında Merhum Seyfettin Sucu ve Kadir Semalar ile birlikte konser verdik. İlçelerde konserler verdik. Suruç, Akçakale, Ceylanpınar ve birçok yerde İbrahim Tatlıses’i de aldık yanımıza birlikte konserler verdik.

Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Yeni sanatçıların büyüklerinden örnek alması lazım. Fazla mağrur ve kompleksli olmasınlar.  Mütevazi ve ahlaklı olmalılar. Büyüğüne ve küçüğüne karşı nasıl davranılması gerektiğini bilmeliler. Müziğin ruhunda güzel ahlak vardır. Ben konservatuvar mezunuyum diye kibir yapmıyorum onlarda yapmasın. Bende bir pavyonda şarkı söyleyerek bugünlere geldim. Mesela Şivan Perver benim okul arkadaşım “Umudun Dünyası” diye bir kitap basmış ve orada kendisini ilk defa sahneye çıkaran kişinin Halil Yıldırım olduğunu belirtmiş. Tüm Şanlıurfalı hemşerilerime sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER