HAVA SICAKLIGI22 °C
show
Her yer karanlık nerede Abdulah Uyanık
Hüseyin GÜZEL

         Türk sanat Müziği Sanatçısı  Urfalı Eyüp UYANIKOĞLU Radyo Evi sınavına girer. [TRT] Sınav sorusu olarak Eyüp Uyanıkoğlu’na  “Hafızanızda, ezberinizde en az Yüz şarkı var mı ?” Diye sorarlar. Eyüp UYANIKOĞLU – “Efendim, Her makamdan mı Yüz Şarkı dediniz?” diye cevaplandırır. Meğerse o an için Sayın  Eyüp UYANIKOĞLU’ nun Hafızasında, en az Yedi Bin Beş Yüz Şarkı varmış. O günden bu güne - Bir beyaz gülüm vardı/ Onu da  Eller Aldı/ Kopardılar Dalından/ Dikeni  Bana Kaldı/ Eseri  Cumhuriyetin 50.Yıl Şarkısı seçilerek bizlerinde hafızasında ezberinde yer ederek kaldı. Sanatçının vefatından bu güne  anılmayışı da artık anılarda kalmış. Eyüp UYANIKOĞLU gibi aynı aileden aynı camiadan olan  aynı şekilde kader birliği eden Sayın Abdullah UYANIK da  ölümünden bugüne kadar bir türlü layıkıyla anılmamış.


Böylesi  Elit Türk Sanat Müziği Sanatçılarımıza  Ahhh …!  Eyüp UYANIKOĞLU  Ahhh…!  Ahhhh….!   Abdullah UYANIK Ahhhh…..Demek yine biz Urfalı hayranlarına kalmış .


             Günümüzde TRT’yi yok sayarsak hiçbir televizyon, hiçbir radyo, hiçbir yayın organı, Türk Sanat Müziğine yer vermemektedir. TRT Olmazsa Türk sanat müziği bitmiş, unutulmuştur. İlimizde olduğu gibi Türk Sanat Müziği Sanatçısı Sayın Abdullah UYANIK’ ın aramızdan ayrılmasıyla da Şanlıurfa da Türk Sanat Müziği de bitmiş unutulmuştur. Bu iki sanatçının bu güne kadar layıkıyla anılmayıp, kutlanılmamalarıyla da Sanatçıya vefada saygıda bitmiş, kalmamıştır. Başbakan, Bakan, Devlet Büyüklerimiz ilimize geldiklerinde sahne alan O sanatçılarımız sanki bunlar değillerdi! Gazelhan Kazancı BEDİH, Aziz ÇEKİRGE, Davulcu Kadir EGLENCE, Mehmet NACAK, İsmail BADILLI, Abdullah UYANIK İlimizin 11Nisan Kurtuluş Bayramı Kutlama Gecesi ve tüm resmi kurumlarımızın Bila bedel tanıtım müdavimleri değiller miydiler...?


          ŞURKAV, Şanlıurfa büyük Şehir Belediyesi, Harran Üniversitesi, Devlet Türk Halk Müziği Korosu, İl Kültür Müdürlüğü sizler bu değerlerden hiç mi nemalanmadınız? Bugün bu insanları layıkıyla anmak kutlamak,yer altındakilere mi düşer, yoksa siz yer üstündekilere mi düşer?


 Desene  Ahhhh…. Eyüp UYANIKOĞLU  Ahhhh  Ahhhh….!Abdullah UYANIK Ahhh demek biz Urfalı  hayranlarına kaldı.      


                 Valimiz  Sayın  Ziyaeddin  AKBULUT  Anlatır – 1991 Yılında  Abdullah UYANIK geceli gündüzlü bir yıl boyunca her fırsatta, kapımı aşındırıp ısrarla Sayın Valim bir Urfa Sıra Gecesi Gurubu Kuralım.Urfa Sıra Gecesini Kurumsallaştıralım diyerek zorlamasıyla  neticede ŞURKAV bünyesinde  SIRA GECESİ GURUBU  KURDUK çok da iyi oldu. Ülkelere sesimizi duyurduk bugün URFA SIRA GECESİ UNICEF’te yer aldıysa, bu başarı biraz daAbdullah UYANIK sayesinde oldu, demekte. Bence bu sanatçımız olmasaydı ALİ ÇİNE lakaplı Mehmet Ataç’ın eserlerinin hiç biride günümüze kadar gelmezdi.–Yârimi eller almış/ Kaderde buda varmış/  Artık aşka inanmam / Aşk denen  şey yalanmış/ Vallahi Tövbe /Billahi Tövbe / Güzel Sevmek mi/ Bir daha tövbe/ eserini kim tanıtır kim sevdirirdi. Her şeyden önemlisi, Şanlıurfa’nın önde gelen en zengin müzik arşivine sahip bir özel müzik bant külliyesi bulunmakta.TRT Müzik Dairesi Başkanlığı -Sayın Abdullah Uyanık’a ait DörtKanalı 350 adet bin sekiz yüz fit makaralı bant ve yaklaşık üç bin adet piyasa kasetinden oluşan özel yapım Müzik arşivinin kendilerine verilmesini istemiş. Bu arşilerin içinde yüzlerce bilinmeyen kayda değer  Müzik eserlerinin olacağını söyleyerek bu altın kutunun açılmasını istemiş çünküAbdullah UYANIK 85 Urfalı Sanatçıya Özel Müzik  Kaseti yapmış, Başta Mustafa DİŞLİ, İmparator İbrahim TATLISES, Müslüm Baba Müslüm GÜRSES,Seyfettin SUCU, Kadri SEMA Mahmut COŞKUNSES, Reşat KUŞÇUOĞLU, İsmail BADILLI gibi nicelerine.


          Sanatçımızın 13 Temmuz 2009 Tarihinde vefatıyla Her Yer Karanlık Şarkısının Hazzı duyulmazken, Sanatçılarımızı layıkıyla anmayan TRT’yi, ancak Cumhuriyetin 50.yılı Şarkısını Seçerken ve Özel Müzik Kaseti Arşivlerini isterken duyuyoruz.


          Yine  Ahhh….Eyüp UYANIKOĞLU Ahhh….! Ahhh…!   Abdullah UYANIK Ahhhhh….!Demek  biz Urfalı  hayranlarına kaldı .


             Kaderde buda varmış / Abdullah UYANIK unutulacakmış.


Bu yazi toplam 864 defa okunmustur
Kullanici yorumlari (1)
 • MUSTAFA AKILLI - 22/08/2013 09:12

 • Yazarin Diger Yazilari
  RÖPORTAJ
  Yazarlarımız
  yürüyüş2
  SONDAKIKA HABERLERI

  İnteraktif Menü
  Ana Sayfam Yap  /  Favorilerime Ekle  /  UrfaPortal Reklam  /  Iletisime Geçin  /  Sayfa Basi   /  Güncel   /  Ekonomi   /  Siyaset   /  Sağlık   /  Eğitim   /  Yaşam   /  Kültür Sanat   /  Spor   /  Güneydoğu   /  Gap   /  Medya   /  Teknoloji   /  Ödüllerimiz   /  Son 24 Saat   /  Sitene Ekle   /  İHALE İLANI   /  Şanlıurfaspor