kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.94
 • ALTIN
  2411.1
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66704.07$
Ufuklar

Yetim faiz oranlarına dikkat çekti! Şanlıurfa’daki işletmeler küçülme adımları atıyor!

Yetim faiz oranlarına dikkat çekti! Şanlıurfa’daki işletmeler küçülme adımları atıyor!
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, yüzde 59’luk faiz nedeniyle işletme sermayelerinin erimeye devam ettiğini bazı fabrikalarda istihdamın yüzde 50 oranında azaltıldığını açıkladı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim,  son 1 yıldır işletmeleri olumsuz etkileyen değişken faizli kredilerdeki faiz artışının sabitlenmesini olumlu olarak gördüklerini söyledi. Son 1 yıldır işletmeleri olumsuz etkileyen değişken faizli kredilerdeki yüksek faiz oranları dezenflasyon adımları kapsamında yüzde 59’a sabitlendi.

YETİM FAİZ ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Yetim, özellikle deprem bölgesindeki işletmelerin sermayesini azaltıp iflasa sürükleyen yüzde 59 faizin sabitlenmesiyle işletmeler nefes alırken, iş dünyası temsilcileri istihdam kaybının ve küçülme adımlarının sürdüğünü belirterek yüksek faiz oranlarını hızla düşürecek adımlar atılması çağrısı yaptı. ŞUTSO Başkanı Mehmet Yetim, son 1 yıldır işletmeleri olumsuz etkileyen değişken faizli kredilerdeki faiz artışının sabitlenmesini olumlu olarak gördüklerini söyledi. Faizin sabitlenmesiyle birlikte işletmelerin ticari öngörülebilirliğinin artığını ifade eden Yetim, şimdi de faiz oranlarını düşürecek hızlı adımlar beklediklerini söyledi.

KÜÇÜLME ADIMLARI ATILIYOR

Yüzde 59’luk faiz nedeniyle işletme sermayelerinin erimeye devam ettiğini bazı fabrikalarda istihdamın yüzde 50 oranında azaltıldığını açıklayan Yetim, “Şanlıurfa’daki işletmelerimiz yüksek faizle mücadele edebilmek üzere küçülme adımları atıyor. Kredilerle çalışan fabrikalarımızın büyük bir bölümünde personel azaltımına gidiliyor. İşsizlik oranlarımızın yükselmemesi için değişken faizli kredilerin faizini en az yüzde 20’ye çekecek adımlar atılması lazım. Bu adımların deprem bölgesinde daha hızlı atılması hayati bir konu. Çünkü üyelerimiz genel ekonomi problemlerine ek olarak deprem enflasyonu ile de mücadele ediyor. Bölgemizdeki nitelik personelin korunması ve il dışı göçlerin engellenmesi için işletmelerimizin sermaye gücünü yüksek faiz karşısında koruyacak yeni bir ekonomi paketine ihtiyacımız var. Aksi taktirde sürdürülemez faiz oranı pek çok işletmemizi iflasa götürecek” dedi.

ysd yatay

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!