kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64311.955$
Ufuklar

Büyükşehir’de “borç krizi” çanları çalıyor: Alacaklılar eski Başkan Beyazgül’ün kapısına dayandı

Büyükşehir’de “borç krizi” çanları çalıyor: Alacaklılar eski Başkan Beyazgül’ün kapısına dayandı
Şanlıurfa'da yerel yönetimde yaşanan gelişmeler dikkat çekici. Eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül döneminde belgesiz ve faturasız yapılan borçlanmalar, yeni bir krizle karşı karşıya kalınmasına sebep oldu. Bu belirsiz borçlanmalar, alacaklıları da Büyükşehiri de zor durumda bıraktı. Alacaklılar, ellerinde somut belgeler olmadığı ve belediye tarafından geri çevrildiği için Beyazgül'ün kapısına dayandı.

31 Mart yerel seçimlerinde Yeniden Refah Partisi'nin adayı Mehmet Kasım Gülpınar'ın zaferiyle birlikte, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin yönetimi de değişti. Yönetimin el değiştirmesiyle birlikte, belediyenin mali durumu da gün yüzüne çıkmaya başladı. 

BORÇ DUDAK UÇUKLATTI

Göreve gelen yeni belediye yönetimi, devir işlemleri sırasında ortaya çıkan tablo ile adeta şoke oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin yayımladığı borç tablosuna göre, belediyenin tamı tamına 11 milyar 219 milyon 681 bin 442 TL borcu olduğu öğrenildi. 

Bu borçların yanı sıra belgesiz ve faturasız yapılan harcamaların yanı sıra borçların da bulunduğu öğrenildi. Kazanmama ihtimalini hesaba katmadıkları tahmin edilen eski yönetim, belgesiz ve faturasız bıraktıkları borçlar yüzünden hem yeni yönetimi hem de ve alacaklıları zor durumda bıraktı.

ALACAKLILAR KAPIYA DAYANDI

Belediye çalışanları, başkanlarının verdiği yetkiye dayanarak borçlandıkları alacaklılar, seçimin hemen ardından belediyeye başvurarak alacaklarını tahsil etmek istedi. Ancak ne kendilerine borçlanan belediye personeli eski yerinde duruyordu ne de herhangi bir belge bulunuyordu. Büyükşehir Belediyesi'ndeki yetkililer, bu şekilde başvuranları geri çevirmeye başladı. Alacaklarını tahsil edemeyen mağdur esnaf, önce kendilerine borçlanan eski personele ardından eski Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'e gitmekte çareyi buldu. Alacaklıların iddiasına göre, kendilerine mal veya hizmet alımı yapan personelin muhatap olarak Beyazgül’ü gösterdikleri bu yüzden alacaklarını ondan istedikleri öğrenildi. 

KRİZ NASIL ALIŞACAK

Özellikle seçimin hemen öncesinde yapılan harcamaların usulü ve sorumluluğu tartışma konusu haline gelirken, bu krizin nasıl aşılacağı ise merak konusu.

ysd yatay

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!