YADES üyeleri bir araya geldi (VİDEO)

YADES projesi çerçevesinde YADES üyeleri Cumhuriyet Sosyal Tesislerinde bir araya geldiler. 2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı engelli hizmetleri genel müdürlüğü tarafından hayata geçirilen programda en başarılı olan il Şanlıurfa oldu.

YADES üyeleri bir araya geldi (VİDEO)
  • 16-11-2017 11:17

Haber: Selahattin Çiftçi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilen, Şanlıurfa valiliği koordinasyonunda Şanlıurfa büyükşehir belediyesi kültür ve sosyal işler daire başkanlığı engelliler şube müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan programa çok sayıda YADES üyesi ve vatandaş bir araya geldi.

 

“En başarılı il Şanlıurfa oldu”

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı engelli ve yaşlı hizmetleri program Koordinatörü Ahmet Çeken yaptığı açıklamada; "Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı engelli hizmetleri genel müdürlüğü ilk defa 2016 yılında yaşlı destek programını hayata geçirdi. 30 büyükşehir belediyemizin dönük olarak da çağrıda bulunduk. 5 büyükşehir belediyesi bu projenin finansmanından yararlanma imkanı buldu. Bu illerimizin içerisinde en başarılı il Şanlıurfa'dır" dedi.

 

“Milletler birlikte gülüp ağladıklarında tarihte kalıcı olurlar”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar YADES üyelerine yönelik yaptığı konuşmada Yaşlıların toprakları tutan çınarlar olduğunun altını çizerek; "Millet tarifi ne olursa olsun birlikte gülüp birlikte ağlayan insan topluluğudur. Milletler birlikte gülüp birlikte ağlamayı becerebildikleri takdirde tarih sahnesinde yer alır ve kalıcı olabilir, tarihe yön verebilirler. Ve bunlarda milletin millet olabilmesi için kültürün egemen olması lazım. Kültür nedir? Kültür bir milletin tarihinden gelen, geçmişinden gelen her türlü değerin bir imrikten süzülürcesine damlayıp bir kasede toplanması ve şekillenmesidir. Kültürü kaybettiğiniz zaman egemenlik sizde olmadığı zaman kültür sizin kültürünüz olmadığı zaman dalgalanan bayrak ne olursa olsun o ülke ne olursa olsun o ülke değildir kültür hakim olduğu ülkedir.  Bu sebeple biz Türküz biz Müslümansız elhamdülillah ve tarihimizden gelen tarihten çıktığımızda tarihin yok olacağı bir millet olduğumuz için bu değerlerimizi gelecek nesillere emanet olarak addetmemiz lazım aynı şekilde bizi biz eden bu değerdir.”

 

“Geleneklerimizi göreneklerimizi muhafaza etmemiz lazım”

Açar, “Bizi biz eden bu yapıların geleceğe nakledilmesi lazım ki gelecekte de çocuklarımız ve torunlarımız bu topraklarda mukim olsunlar. Çünkü bu millet sadece Anadolu coğrafyasından değil bu millet Türk dünyasından bu millet daha ötesi İslam aleminden bu millet Osmanlı coğrafyasından ve bu millet dünyanın her neresinde olursa olsun her mazlumdan kendini sorumlu görmüş mesul görmüş ve onların tek ümididir bu millet bu ümmetin tek ümididir, bu millet ayakta durması lazım Osmanlıda millet tarifi ümmetle birlikte anılmıştır ve Hıristiyanlar batılılar bize baktığında bir Müslüman baktığında hatta daha bundan yirmi beş sene önce Bosna'da Müslümanlar katledildiğinde ırk olarak Türk olmadıkları halde onlara pis Türkler diye saldırıp öldürüyorlardı çünkü biliyorlar ki İslami temsil eden gerçek manada temsil etmiş tarih boyunca tek millet bu millettir. Bu sebeple bizim geleneklerimizi göreneklerimizi çok iyi bir şekilde muhafaza etmemiz lazım. ”dedi.

 

“Yaşlılarımız toprakları tutan çınarlardır”

Açar konuşmasının son bölümünde, “Yaşlılarımız toprakları tutan çınarlardır .Ormanlık alanda geçtiğimizde bakarsınız toprak kaymış, ama bir ağaç kökleri orda toprağı tutmuş, toprağın kaymasını önlüyor, işte sizler o köklersiniz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma kalbi teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER