ÖZEL CELLA ÇİFTİ
SINAV OKULLARI

Vekil Öcalan Urfa T tipi cezaevini sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan Şanlıurfa T tipi cezaevinde kadın koğuşunda hak ihlallerinin yaşandığını iddia ederek meclise soru önergesi verdi.

Vekil Öcalan Urfa T tipi cezaevini sordu
  • 06-09-2017 12:13

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan Şanlıurfa T tipi cezaevinde kadın koğuşunda hak ihlallerinin yaşandığını iddia ederek Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL’ın yaşanan sorunları yanıtlaması için bir soru önergesi verdi.

 

İşte Öcalan’ın meclise verdiği önerge;

“Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere yönelik keyfi uygulamalar ve hak ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Tarafıma iletilen bilgilere göre; Urfa T tipi Cezaevi Kadın koğuşunda bulunan mahpuslara yönelik hak ihlalleri yaşanmaktadır. Yaşanan hak ihlalleri şu şekilde ifade edilmiştir; Cezaevinin yaz sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok üstünde 60 derecelere vardığı Urfa ilinde bulunmasına karşın yoğun su kesintilerinin varlığı özellikle de yaz aylarında kesintinin artış göstermesi mahpuslar açısından ciddi sıkıntılara neden olmuştur. Defaten verilen dilekçelere karşın sorun çözülmemiştir. Mahpusların yazılı ve sözlü başvurularına karşılık cezaevi idaresinin vermiş olduğu cevap;  “teknik sıkıntının var olduğu ve bu durumun kendilerini de aştığı” yönündedir.

 

Ayrıca mahpuslar özellikle avukat görüşlerine gidiş gelişlerde ayakkabılarının dahi çıkartılmasının dayatıldığı aramalardan geçirilmektedirler. Son dönem bu durumdan kaynaklı mahpus kadınlar yalın ayak görüş yapmak zorunda kalmışlar ve son olarak bu dayatmalara karşılık avukat görüşlerine çıkmamaya başlamışlardır. Dolayısıyla bu uygulama sonucunda mahpuslar en tabi hakları olan avukat görüş hakkından mahrum kalmaktadırlar.

Diğer bir husus mahpuslara posta yoluyla gönderilen kargolara yöneliktir. Cezaevi idaresinin yeni başlattığı uygulanmaya göre cezaevine aynı il içinden kargo gönderilmesi yasaklanmıştır.

Bu bağlamda,

1-  Urfa T Tipi Cezaevinde bulunan kadın mahpuslara yönelik belirtilen hak ihlalleriyle ilgili Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır?

2-  Bakanlığınızca Urfa T Tipi Cezaevi idaresi hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3- Yaz aylarında artan su kesintilerine ilişkin cezaevi idaresinin iddia edilen  “teknik sıkıntının var olduğu ve bu durumun kendilerini de aştığı” cevabı doğru mudur? Doğru ise böylesi bir cevabın gerekçesi nedir?

 4-Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları sorunların giderilmesi başta cezaevi idaresi ve Bakanlığınızın sorumluluğunda değil midir?

5-Mahpusların iddia ettiği özellikle avukat görüşlerine gidiş gelişlerde ayakkabılarının dahi çıkartılmasının dayatıldığı aramaların gerekçesi nedir?

6- Arama dayatmalarından kaynaklı mahpusların yalın ayak görüş yapmak zorunda kalmaları ve son olarak avukat görüşlerine çıkmamaya başlamaları dolayısıyla bu uygulama sonucunda avukat görüş hakkından mahrum kalmaları iddialarına ilişkin Bakanlığınız bir girişimde bulunacak mıdır?

7- Urfa T Tipi Cezaevi idaresinin yeni başlattığı cezaevine aynı il içinden kargo gönderilmesinin yasaklanmasının gerekçesi nedir? Mevzuata göre başlatılmış bir uygulama ise daha önce uygulanmamasının gerekçesi nedir? Türkiye cezaevlerinin hepsinde bu uygulama geçerli midir?

8- Türkiye cezaevlerinde özellikle siyasi tutsaklara yönelik gerek var olan mevzuatlardan gerekse de cezaevi idaresinin kişisel, keyfi tutum ve davranışlarından kaynaklanan artan hak ihlallerine ilişkin herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”Etiketler: Dilek Öcalan
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER