“Urfalıların dayanışması beni etkiledi”

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan son Valiler kararnamesi ile birlikte Merkez Valiliği’ne alınan Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa’dan ayrılmadan önce yerel ve ulusal basında görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

“Urfalıların dayanışması beni etkiledi”

Haber: Mehmet Kaması

Polisevinde basınla bir araya gelen Vali Tuna, “Peygamberler şehrine gelmekte bizim için güzel bir başlangıçtı. Buradan da ayrılırken çok şükür ki güzel hatıralarla dönüyoruz. Valiliğimiz tüm kurumlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz, halkımız hep birlikte Şanlıurfa’da büyük bir aile olduk. Burada bulunmak benim şahsiyetime ve maneviyatıma çok şey katmıştır.

Burada görev yaptığımda gördüm ki Şanlıurfa peygamberler ve hatıralar tek diyarı değil onların maneviyatlarının yaşadığı topraklardır. Burada kader çok şükür Ensar olabilme fırsatı verebildi. Burada misafir kardeşlerimize hizmet etme fırsatı bulduk.”

 

15 Temmuz’da Şanlıurfalılar beni olukça etkiledi

 

25 Haziran’da Şanlıurfa’da göreve başladığını belirten Vali Tuna, “15 Temmuz’da nemrutların yaptığı ihanet ateşi ile karşı karşıya kaldık. Çok şükür milletimiz el ele gönül gönülle birlikte sündürdük. 15 Temmuz sürecinde adı ile şanı ile Şanlıurfa’mız devletine olan bağlılığını vatanına olan sevgisini milli mücadele de olduğu gibi göstermiştir. Ve burada darbecilere gereken cevabı net bir şekilde vermiştir. B u süreçte Şanlıurfalı vatandaşlarımızın dayanışması, şahsımı oldukça etkilemiştir.”

 

“Şanlıurfa’da yoğun bir tempo bizi bekliyordu”

 

Şanlıurfa’da çok yoğun bir gündem olduğuna dikkat çeken Vali Tuna, “Biz bu yola tabi Eskişehir’de yapmış olduğumuz çalışmaları arkadaşlarımızla birlikte aşına edip buradaki yoğun görev temposuna alıştık. Buraya geldiğimizde de bu tempoyu yine düşürmeden sahip olduğumuz tecrübe ile devletimizin bize vermiş olduğu destek ile çalışmalarımıza devam ettik. Bir tarafta şehrimizin 2023 vizyonu doğrultusunda ilerlemesi için gerekli tüm çalışmaları başlattık. Şehrimizin birçok birleşimi ile bir cazibe merkezi marka şehri olma özelliği taşımaktadır. Bu bağlamda Turizm açısında bir marka şehir olmak için büyük çalışma arz ediyordu.

 

“Şanlıurfa Güneş enerjisi üretim merkezi adayı olma adayı”

 

Vali Tuna konuşmasının devamında, “Ülkemizin ve Avrupa’nın Ortadoğu’ya açılan Güney Kapısı olan Şanlıurfa aynı zamanda en fazla güneş alan bölgesinde bulunarak güneş enerjisi üretim merkezi olma olamaya da adaydır. Geniş ve bereketli tarım toprakları ile bölgesel yatırım teşvik paketlerinde 6’ncı bölgede yer aldı. Buda demek oluyor ki teşvik sisteminde maksimum ölçüde yararlanarak yatırımcılara cazip fiyatlar sunmaktır. Bütün bunlar bize gösteriyor ki sanayide turizmde, tarım ve hayvancılıkta anlamında büyük fırsatlar barındıran bir şehirdir Şanlıurfa. Şanlıurfa Valiliği olarak kalkınma hamlelerin hız kazanması için çalışmalarımıza şekil ve yön verdik. Şanlıurfa lehine ve halkın lehine olan tüm tedbirleri hayata geçirdik.

 

 

Yine Valilik olarak şehir ekonomisine faydalı olabilecek şehir bilançosuna katma değer katacak her türlü projeyi destekledik ve güzel Şanlıurfa’mıza katkı sağlayacak her fikre saygı gösterdik. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ifadeleri ve devlet anlayışının mirasçısıyız. Büyüyen ekonomisi ile özgüveni tam olan bir Türkiye var. Sadece kendi vatandaşına değil bütün mazlum halkların ümidi ve sesi olan bir Türkiye vardır.”

 

“İçerde ve dışarda düşmanlarımız her zaman olacak”

Vali Tuna 15 Temmuz sürecine değinerek, “İçinden geçtiğimiz süreç, 15 Temmuz biliyorsunuz bu darbe ve ihanetlerin bizi asla yıldıramayacağını buradan hep birlikte seslendiriyoruz. Artık infaklar, fitneler birlik ve beraberliğimize asla zarar veremez. Çünkü milletimiz üzerimizde oynanan oyunları artık görmektedir. 15 Temmuz çirkin planların en kötü yüzüydü. Ama içerde ve dışarıda düşmanlarımız her zaman olacaktır.

 

Biz bu 15 Temmuz’dan çok önemli bir ders çıkartmalıyız. Şuan 15 Temmuz’un yıl dönümü geliyor. Bunu bir daha idrak etmeliyiz ve çok önemli dersler çıkarmalıyız. Değerler eğitiminde ciddi çalışmalar yapmalıyız. Geleceğimizi şekillendirmek için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimi çok önemlidir.”

 

“En Büyük yatırım çocuklara yapılmalı”

Vali Tuna konuşmasının sonunda en büyük yatırımın çocuklara yapılması gerektiğini belirterek, “Valilik olarak en büyük yatırımın çocuklara yapılması bilincindeyiz. Bu bağlamda da sürekli çocuklarımızla ve gençlerimizle konuşarak onları motiveye edecek birbirini sevmeye halkına saygı duymaya, ülkelerine olan bağlılıklarını kuvvetlendirmeye yönelik çalışmalar yaptık. Bunu da sürdürmemiz gerekiyor. 

Görev yaptığımız süreçlerde ilk yaptığımız etkinliklerden biri de Çanakkale gezileriydi. Ecdadımızın gönül mirasına sadık nesiller için aslımın nesli için Çanakkale’yi yaşayarak öğrenmeye yöneldik. 5500 civarında öğrencimizi bu kapsamda Çanakkale’ye gönderdik.

Düzenlediğimiz Türk Dünyası Bilim Şenliği ile geleceğin bilim adamlarına yeni kapılar araladık.” dedi.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER