Urfa Kent Konseyi ilk toplantısını yaptı

Geçtiğimiz günlerde seçime giden Urfa Kent Konseyi ilk toplantısını yaptı.

Urfa Kent Konseyi ilk toplantısını yaptı
  • 08-12-2017 11:10

Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen, yaptığı açıklamada,  “26 Kasım 2017 Pazar günü yapılan Seçimli Genel Kurul Toplantımızdan sonra ben ve Yürütme Kurulu arkadaşlarım göreve başladık. Şanlıurfa’nın havasını teneffüs eden, toprağından beslenen, sokaklarında yürüyen her bireyin kentin sahibi olduğu bilinciyle kolektif bir ruhu inşa etmesi gerektiğine inanmaktayız" dedi.

Ben ve Yürütme Kurulu üyelerimiz bütün gayretimizle kentimize katkıda bulunacağız, Kent Konseyimizin kısa sürede kurumsallaşması için azami çaba gösteriyoruz diyen Sözen, “Kadın-Çocuk-Engelli ve Gençlik Meclislerinin; Çocuk ve Aile, hemşehri STK’lar, Çevre ve Şehircilik, Gençlik ve Spor, Muhacir/Misafir dernekler, Afetler ve Kriz, Sosyal Yardım ve Dayanışma, Tarım ve Hayvancılık, Basın-Yayın ve Sosyal Medya, Sağlık, Esnaf ve Sanatkarlar, Eğitim, Kültür/Tarih/Sanat/Turizm ve 2071 AR-GE Çalışma Gruplarımızı asıl ve yedek yürütme kurulu üyelerimizin gözetiminde, Genel Kurulumuzu oluşturan kurum ve STK temsilcilerimizle birlikte oluşturuyoruz” dedi.

Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen sözlerine şöyle devam etti:

“30 Kasım 2017 tarihinde yapılan Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısında aşağıdaki hususların değerlendirmesi yapıldı. Buna göre Kent Konseyi olarak öncelikli iki ana başlığı hedef edindik:

A. Şehir ve insanlarımız ile ilgili hususların savunuculuğunu yapmak.

B. Arzulanan bir şehir olmak için çalışmalar yapmak.

Bu anlamda şehre ve insanımıza ait “Dokunulmaz” alanlar tespit edildi. Bu alanların korunması ve geleceğe taşınmasının bir zorunluluk olduğu ifade edildi. Yine bu anlamda aşağıdaki hususların dokunulmazlığını, korunmasını ve geleceğe taşınmasını ve geleceğimize yönelik yatırımların yapılmasını bir vecibe olarak görüyoruz.

1. Şehrimiz ve insanlarımızın mutluluğu için “su” kaynaklarımızın korunması.

2. Hayat kaynağımız olan “toprağın” / tarım arazilerinin korunması.

3. Kent hafızasını oluşturan mimari / “mekanların” korunması ve geleceğe taşımak için işlevselleştirilmesi, tarihi kentsel yapı mirasının korunması, gelecek nesillere aktarılması.

4. Şehir belleğinin korunması amacıyla, yaşam kültürünün korunması ve geleceğe taşınması.

5. Kentte çevre ve doğa duyarlılığının oluşturulması. İklim değişikliği, yenilenebilir enerji, kentsel tarım alanları, sürdürülebilir atık yönetimi ve kirlilik (toprak, su, hava ve gürültü) gibi hususların göz ardı edilmemesi.

6. Başta belediyeler olmak üzere kurumlararası işbirliğinin sağlanması.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER