‘Türk Lirası ile tasarruf hep kazandırmıştır’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, kurdaki oynamalarla ilgili olarak, "Uzun vadede bakıldığında Türk Lirası ile tasarruf hep kazandırmıştır.” dedi.

‘Türk Lirası ile tasarruf hep kazandırmıştır’

Haber: Mehmet Kaması

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Şanlıurfa Şubesi 19. Olağan Genel Kongresini bir önceki gün Şanlıurfa’da bir otelde gerçekleştirdi. Gerçekleşen kongreye Şanlıurfa Valisi Göngür Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Barut, STK temsilcileri ve MÜSİAD üyeleri katıldı. Program, Kuran-i Kerim tilaveti ile başladı.

MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 2016 yılının hem Türkiye için hem de dünya genelinde zor geçtiğini, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile birlikte yatırımlarına ara vermediklerini belirten Olpak, tam aksine yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirti.

‘Terör saldırıları bizi ayırmak içindir’

İstanbul’da ki yılbaşı gecesi saldırısına da değinen MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “İstanbul’daki saldırının faili yakalandı. Bu çok sevindirici bir gelişmedir. Maşanın bulunması maşanın uzandığı ellere ulaşmanın anlamına geliyor. Bütün terör saldırı bizleri birbirimizden ayırmak için planlanıyor. Tabi bu süreç içerisinde iş adamlarına da farklı sorumluluklar düşüyor.  İş adamlarının sorumluluğu ise ne pahasına olursa olsun Üretmeye ve büyümeye devam etmektir. Biz gerçek başarıları koşullar sayesinde pazarlıyoruz.  MÜSİAD olarak her zaman bir çizgi çerçevesinde hareket ettik.” diye konuştu.

‘Yurt içinde ve yurt dışında birçok şube açtık’

“Her geçen gün daha da büyüyen MÜSİAD’ımız küçük bir ofiste başlamıştı, o ofiste faaliyetlerimiz büyüyünce oradaki yer yetmedi. Ondan dolayı yeni bir mekân planladık.” diyen Nail Olpak, “MÜSİAD, eylemleri ile ortada olan bir kurumdur. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası direnmeye ve diretmeye devam edeceğiz dedik.  Hiçbir programımızı iptal etmeyeceğiz, hiçbir yatırımımızı ertelemeyeceğiz. Ondan dolayı daha hızlı çalışacağız. Bunun bir iki göstergesini sizinle paylaşmak istiyorum. Son aylarda yurt içinde ve yurt dışında birçok şubemizi açtık. Bunlar tek değil birçok çalışmamız oldu, güzel bir fuar yaptık, Kasım ayında 100 bin metrekare alan üzerinden Cumhurbaşkanımızın katılımı ile gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Olpak’ın ardından konuşan MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Barut devir aldığı başkanlıkta ilk defa konuştu. Yatırım yapmak, sanayiyi geliştirmek, iş imkânları ve olanakları sağlamak hedefleri olduğunu belirten Barut, asıl amaçlarının asil ve erdemli toplumlu zihniyetleri işleyebilmek mazlumun elinde pişen yemeğe ortak olmak olduğunu vurguladı.

‘Asıl amaç erdem toplumunu zihinlere işleyebilmektir’

 “Mensubu olmaktan, bir neferi olup çalışmaktan büyük bir onur duyduğum MÜSİAD’ımız kuruluşundan bugüne 26 yılını geride bıraktı.” diyen MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Barut, “Bizler MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi olarak elbette çok çalışmak durumundayız. Bizler elbette şu an genç MÜSİAD üyelerimizle birlikte sayımızı iki katına çıkaracağız ama asıl gaye bu değil. Bizler elbette dünya ile entegre olup ticaretimizi geliştireceğiz ama asıl gayemiz bu değil. Elbette girişimciliği iliklerimize kadar hissederken, 2023 hedeflerine var gücümüzle koşacağız ama asıl mesele bu değil. Elbette marka ürünler oluşturacak, marka ürünler ihraç edeceğiz. Bizler elbette araştırma raporları hazırlayacağız, Şanlıurfa’mızın geleceğine ışık tutacağız. Bizler elbette sektörsel fuarlarla, ticari işbirlikleriyle işletmeleri büyüteceğiz. Bizler elbette inovasyonu, katma değeri hedefleyerek üretim kalitemizi attıracağız ama asıl mesele bu da değil. Elbette kadrolar yetiştirecek ekonomiye, sivil topluma insan kıymetini kazandıracağız ama asıl mesele bu da değil. Asıl amaç erdem toplumunu zihinlere işleyebilmektir. Şefkati, muhabbeti, rızayı ilahiyi bulabilmektir.” şeklinde ifade etti.  

MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi 19. Olağan Genel Kurul toplantısına katılan Şanlıurfa Valisi Göngür Azim Tuna, yatırımcılara ve iş adamlarına çağrıda bulundu. 

Terör saldırı ile birlikte yatırımcıların yatırım için çekingen davrandığı bölge olması münasebeti ile ilgili konuşan Vali Tuna, Şanlıurfa’nın bir terör şehir olmadığı ve genç dinamik nüfusun fazla olduğu, ondan dolayı yatırım için herhangi bir korkulacak yanın olmadığını ve bunun asıl göstergesinin ise çatışmalı ortamların olmadığı terörü destekleyen insanların yaşamadığı olduğunun altını çizdi.

‘Çizgisini bozmadan geldi’

26 sene önce kurulmuş bir yapı olması ile birlikte geçmişte zenci muamelesi gördüklerini belirten Şanlıurfa Valisi Göngür Azim Tuna, “Tabi o günden bu güne kadar getirenlerin ayrı bir yeri vardır. Bugün de o kadar şeyi yaşamımıza rağmen milli duruşu sergileyen muhafazakar değerleri temsil eden, bizim de her zaman takdir ettiğimiz bir yüklenmedir MÜSİAD. Bundan sonra da MÜSİAD’ın başarılarının devamını diliyorum.” diye konuştu.

‘Amacımız Urfa gençlerini vasıflı hale getirmektir’

Şanlıurfa’ya Türkiye’nin en genç nüfuslu ili olduğunu belirten Vali Göngür Azim Tuna, “Türkiye’nin en genç ve dinamik şehridir. Yaş ortalaması en genç olan yani hem bölgenin hem de Türkiye’nin sigortası ve ülkemizin gelecekteki ihtiyacı olan gençlerimizin nüfusu buradadır. Bundan sonra bizim yapmamız gereken iş adamlarımızdan, sanayicilerimizden isteğimiz bu bölge insanının, Urfa insanının, bu güzel çocukların vasıflı hale getirilerek, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda eleman ihtiyacını karşılayacak şekilde sanayimizi, üretimimize katkı sağlayacak hale getirilmesidir. O konuda iş birliği yapmamız lazım ve gayret etmemiz lazımdır. Burada yetiştireceğiz ve başka illere ihracat edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki batıdaki büyük sanayilerde vasıflı eleman ihtiyacı had safhadadır.” ifadelerini kullandı.

‘Sürekli çalışıp Üretim yapmamız lazım’

Vasıflı eleman ihtiyacından dolayı yeteri derecede üretim yapamadığımızı söyleyen Vali Tuna, “Dünyadaki sıkıntı gelip geçicidir, sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde sıkıntı vardır. Bizim mutlaka çalışmaya ve üretmeye ihtiyacımız vardır. Ondan dolayı genç nüfusumuz fazladır bu genç nüfusa karşı çoluk çocuğumuza bir borcumuz var. Ondan dolayı çok çalışıp üretim yapmamız lazımdır. Bundan dolayı yeni yatırımlara ve Şanlıurfa olarak bir cazibe merkezi olarak yatırımlara kucak açıyor. Tüm iş adamlarımızı buraya bekliyoruz ve çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

‘Şanlıurfa gelecekte Türkiye’nin cazibe merkezi olacak’

Devletin zaten gereken teşviki verdiğini belirten Vali Tuna, “Farklı algılar akla sokulmasın. Gördüğünüz gibi Şanlıurfa’da hiçbir sorun yok. Yani terör yok, terörü destekleyen insanlar yok, bir baraj kenti, bir huzur kentidir. İnşallah bölgenin hem de Türkiye’nin en önemli cazibe merkezi olarak önümüzdeki yıllar daha çok adından söz ettirecektir. Şuan Şanlıurfa 500 binin üzerinde Suriyeli barındırıyor. Bunların gidecek başka bir yeri de yok. Kendi ekmeğini bölüşerek yardımcı olan çok güzel bir güzide ilimiz var. Bizler de bu şehre bu anlamda hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Biz iş adamlarının önünü açmak için her türlü olanağı sağlıyoruz. Yardımcı olmaya da söz veriyoruz. Sanayi anlamında bölgemiz ileriki süreçte büyük bir sıçrama yapabilir diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

EN ÇOK ÇALIŞAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HANGİSİ