Özgültekin: ‘PTT dağıtımcılarının hakkı verilsin’

PTT A.Ş çalışanlarının yaşadığı sıkıntılardan dolayı basın açıklaması yapan Birlik Haber-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mithat Özgültekin, Bir an önce dağıtıcı arkadaşlarının yıpranma hakkının verilmesi için kanuni düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Özgültekin: ‘PTT dağıtımcılarının hakkı verilsin’
  • 29-12-2016 16:34

Haber: Mehmet Kaması

Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber-Sen) üyeleri dün Sarayönü merkez PTT’si önünde toplanarak yaptığı basın açıklaması ile  PTT A.Ş memurların yaşadığı sıkıntıları yetkililere iletmek istedi. Şanlıurfa Sarayönü Merkez PTT önünde toplanan grup adına basın açıklamasını Birlik Haber-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mithat Özgültekin okudu. Özgültekin, PTT önünde toplanan sendika üyelerinin  yıllık izinler, emeklilik yaşı, KİT’lerde görev yapan kamu görevlilerinin ücret grupları, vergi ücreti gibi birçok konuda yetkililerden iyileştirme yapılmasını talep etti.

‘Sorun izinlerin sonraki yıla devredilmemesidir’

“2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşme’de dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile imzaladığımız toplu sözleşme mutabakatından hayata geçirilmeyen ve sıkıntısını çalışanlar olarak yaşadığımız aşağıda sıralayacağımız taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.” diyen Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mithat Özgültekin, “PTT çalışanlarının en büyük sorunu, izinlerinin bir sonraki yıla devredilmeyişidir.” dedi.

‘Bu konu acilen ele alınmalıdır’

İş yoğunluğundan ve eleman yetersizliğinden çalışanların izne çıkamadığını belirten Mithat Özgültekin, “İş yoğunluğundan ve eleman eksikliğinden dolayı izne çıkamayan PTT çalışanı 2016 yılının iznini, 2017 yılında kullanamıyor, 2016 yılının izni yanıyor. Toplu sözleşmede kabul edilen yıllık izinlerin bir sonraki yıla devri ile ilgili kanuni düzenleme yapılması konusunda Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baklanlığı ve sendikalar mutabık olmasına rağmen bu düzenleme hayata geçirilememiş ve yıllık izinler yanmıştır. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz. Bu konu acil olarak ele alınmalı ve 2016 yılı dâhil olmak üzere derhal kanun çıkarılmalıdır.” diye konuştu.

‘Emeklilik yaşı 55’ten 60’a çıkarılmaması gerekli’

“2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşme metninin 12 maddesinde baş dağıtıcı ve dağıtıcıların emeklilik yaşlarının 55’ten 60’a çıkarılması konusunda dönemin bakanıyla mutabakata vardık.” sözlerini ekleyen Özgültekin, “Fakat bu kazanımımızda da maalesef kanuni düzenleme yapılmamış ve hayat geçirilememiştir. Bu yüzden çok sayıda baş dağıtıcı ve dağıtıcı mağdur olmaktadır. Öyle ki kurum İdari Hizmet Sözleşmesi dayatmasıyla bu arkadaşlarımızı mağdur etmektedir.” şeklinde konuştu.

‘PTT son yıllarda kar etmiştir’

“Dağıtıcılara yıpranma hakkının verilmesi lazımdır.” diyen Mithat Özgültekin, “PTT A.Ş ve sendikamız mutabık kalmış. Fakat bununla ilgili kanun düzenlemesi yapılmamıştır. Bir an önce dağıtıcı arkadaşlarımıza yıpranma hakkı verilmesi için kanuni düzenleme yapılmasını bekliyoruz. İllerdeki çalışanlarımızın servisleri tasarruf tedbiri adı altında kaldırılmakta. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir. PTT A.Ş yol olmak üzere olan bir kurum iken son on yılda rekorları alt üst ederek ciddi oranlarda kar eden bir kurum haline gelmiştir.” İfadelerini kullandı.

‘Çalışanlar büyük baskı altına girmiştir’

PTT’nin bu seviyeye gelmesinde çalışanların bıkmadan, usanmadan, özveri ile göstermiş olduğu çabaların olduğunu belirten Özgültekin, “Bununla beraber artan iş hacmi ve gelişen teknoloji sonucunda personel sayıları yetersiz hale gelmiştir. Artık çalışanlar büyük baskı altında kalmaktadırlar. PTT’nin daha iyi seviyeye gelmesi ve halka daha iyi hizmet verebilmesi için acilen personel eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. PTT A.Ş’de tüm kademelerde çalışanların unvan yükselme sınavlarına girebilmesi sağlanmalıdır. Şu anki mevcut durum iş barışını ve kariyer planlamasına engel teşkil etmektedir.” şeklinde konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER