Metrolife baner

Özel Halk Otobüsü şoförleri vatandaşa kan kusturuyor

Şanlıurfa'da şehir içi ulaşımı sağlayan özel halk otobüsü şoförleri, yasa ve yönetmeliklerce ücretsiz toplu taşıma hakkı olan kişilere adeta kan kusturuyor. Şoförler, 'Yine bedava. Neren özürlü? Benden daha sağlamsın. Bu kartları bakkaldan mı alıyorsunuz?' şeklinde söylemde bulunup vatandaşı rencide ediyor.

Özel Halk Otobüsü şoförleri vatandaşa kan kusturuyor
  • 30-11-2017 09:30

İBRAHİM HALİL ASLAN/ŞANLIURFA OLAY

Şanlıurfa'da şehir içi toplu taşıma yapan Kooperatiflere bağlı Özel Halk Otobüsleri, vatandaşlara adeta terör estiriyor. Özel halk otobüsleri, kanun kapsamında toplu taşımadan ücretsiz yararlanan engelli, şehit yakınları, polis, gazeteci, zabıta, TUİK görevlileri ve 65 yaş üstü vatandaşlara adeta kan kusturuyor.

'Yine bedava. Neren özürlü?
Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ve üzerinde fotoğrafları bulunan ücretsiz dokunmatik kartlarını açık okutmalarına rağmen şoförler, toplum içinde kişileri rencide edecek şekilde, kartı göstermelerini isteyip daha sonra 'Yine bedava. Neren özürlü? Benden daha sağlamsın. Bu kartları bakkaldan mı alıyorsunuz?' şeklinde söylemde bulunup vatandaşı rencide ediyor. Bunun sonucunda da kavgaya varan tartışmalar yaşanıyor. Mağdur edilen vatandaşlar, kanunları uygulamaktan aciz kalan belediyeye tepki gösteriyor.  BELSAN'dan ücretsiz kartlar için ayda 750 TL para almalarına rağmen, özel halk otobüsçülerin neden bu şekilde davranmalarına ise bir türlü anlam verilemiyor.

Şikayet ediliyor ama…
Öte yandan Mağdur olan vatandaşların bu konuyu defalarca Büyükşehir Belediyesine yazılı ve sözlü iletmesine rağmen, herhangi bir işlemin yapılmamasından ötürü halk otobüs şoförleri bundan cesaret alıyor. Sürücülerin nezaketsizliği ve kaba davranışları yüzünden, özellikle çocuklu aileler mağdur ediliyor. Yaşlıların bazıları otobüslere binmek için adeta peşinden koşuyor.

Bizim de kalbimiz kırılıyor
OLAY'a konuşan ve ismini vermek istemeyen şehit yakını, otobüslerde sürekli olarak tepkiyle karşılaştığını söyledi. Şahit yakını, Belediye ve devletimizin bize verdiği haklar olmasına rağmen, otobüs şoförü bu konuda kendine bir pay çıkararak, tepki göstermek gibi bir cürette bulunuyor. Böyle bir hakkı yok. Otobüslere bindiğim zaman şoförler, 'Sizde otobüs hastalığı mı var? Nereniz engelli” şeklinde sözler sarf ederek bizi rencide ediyorlar. Bu yüzden Bizim de kalbimiz kırılıyor” dedi.

Suçlu muamelesiyle karşı karşıya kalıyoruz
Gazeteci Hasan Ray ise,   gazetecilere kanunlar ile tanın hakların Şanlıurfa'da tam anlamıyla uygulanmadığını söyledi. Yıllardan bu yana kentin en önemli sorunlarının parçası olan Özel Halk Otobüs ve minibüs sürücülerinin ciddi bir denetimden geçmesi gerektiğinin altını çizen gazeteci Hasan Ray şunları söyledi: “Kanunların biz gibi kamu görevlilerine tanıdığı hakları İstanbul ve Ankara gibi metropol kentlerde sorunsuz kullanılıyor, Şanlıurfa'da ise suçlu muamelesiyle karşı karıya kalıyoruz.” dedi.

Belediyeler daha cesaretli olmalı
“Otobüs sürücüler kaba oldukları gibi, toplum içinde kişileri rencide edecek kadar saygısızca davranış sergiliyor.” Diyen Ray, “Bu tutum ve davranışları ilgili mercilere iletmemize rağmen, bu düzeni sağlamakla yükümlü Büyükşehir Belediyesi, kanun ve yönetmelikleri uygulamada maalesef yetersiz kalıyor. Halk otobüsü sürücülerinin vatandaşlar üzerinde yarattığı haksız tutumun ortadan kaldırılması için, belediye yetkililerinin yasal çerçevede cesaretle yaklaşmaları gerekmektedir. “ diye konuştu.

Bu soruna acil el atmalarını istiyoruz
Gazeteci Aziz Çiftçi ise, “Diğer meslektaşlarım gibi ben de otobüslerde çok tepkiyle karşılaşıyorum. 
 Bakanlar Kurulu kararıyla Sarı Basın kartı taşıyan gazetecilerin, şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması ön görülüyor. Yani bu hakkı kimse bize ne bahşediyor ne de jest olarak tanıyor. Biz haklarımızı sorunsuz bir şekilde kullanmak isterken, birilerinin gasp etme girişimlerine müsaade etmeyiz. İlgili otobüs kooperatif başkanlarının bu soruna acil el atmalarını istiyoruz. Aksi taktirde yasal yollara başvuracağımız gibi, bu sorumsuzca davranan kişileri kamuoyuna deşifre edeceğiz ”şeklinde konuştu.HABERE YORUM YAZIN
AHMET AHMET 30.11.2017

Bu özel halk otübüslerine valilik emniyet bir çare bulması gerek çünkü trafiktede baya sorun çıkarıyorlar yol vermiyorlar yolun ortasında yolcu alıyorlar vesayre vs.daha binlercesi burdan yorumu okuyan yetkililere sesleniyorum lütfen bu konuya bir çare bulalım.şimdiden tşk.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER