Öcalan boğulmaları meclise taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan,Urfa merkez ve ilçelerle meydana gelen boğulmaları meclise taşıdı.Öcalan, “Özellikle anne-baba ve çocuklara yönelik sistematik aile eğitim programları veya genel olarak kamuoyunu bilinçlendirici sistematik yaklaşımlar sergilenmemektedir” dedi.

Öcalan boğulmaları meclise taşıdı
  • 27-09-2017 09:27

Aziz Çiftçi/Şanlıurfa OLAY
 

                                                                                   

Milletvekili Öcalan önergesinde, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünya genelindeki ölümlerin % 0,7’si başka bir ifade ile 400 bine yakını suda boğulma sebebiyle yaşanmaktadır. Yine DSÖ’ye göre suda boğulma olayları trafik ve ev kazalarından sonra en önemli üçüncü kazayla ölüm sebebidir. Özellikle çocuk ve genç ölümlerinde, oranı daha da artan suda boğulma sonucu ölüm olayları, 5-14 yaş arası erkek çocuklarda kazayla ölüm sebepleri arasında en yaygın görülenidir.

Türkiye’de ise her yıl 700’e yakın kişi boğularak hayatını kaybetmekte, bu vakaların çoğunluğu ise çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. Özellikle yaz aylarında suda boğulmaların Doğu ve Güney bölgelerindeki baraj gölleri, su kanalları, nehirlerde artış gösterdiği bilinmektedir. 

Interpress'in Anadolu Ajansı tarafından yapılan araştırmasına göre; 1 Haziran-17 Ağustos tarihleri arasında Türkiye genelinde 63'ü çocuk 174 kişi deniz, göl, baraj ve kanal gibi yerlerde boğularak yaşamını yitirmiştir. Boğulma olaylarının en fazla yaşandığı iller ise Urfa, Antalya ve Adana’dır. Urfa’da yaşamını yitirenlerin sayısı bu araştırmaya göre 16’dır ancak araştırmanın kamuoyuna sunulduğu gün olan 18 Ağustos’ta dahi çoğunluğu çocuklardan oluşan bu sayı 22’ye yükselmiş ve bu güne kadar da artarak devam etmiştir” dedi.

 

Vakalar önlenemiyor

Öcalan, “Urfa kent merkezi ve ilçelerinde her yıl aşırı sıcakların olduğu yaz aylarında özellikle çocuklar ve gençler serinlemek amacıyla DSİ’ye ait baraj, gölet ve sulama kanallarına girmekte ve maalesef bu nedenle çok sayıda boğulma vakası yaşanmaktadır. Ayrıca 3-5 yaşındaki küçük yaş grubundaki çocuklar ise genellikle yakın çevrelerindeki bu sulara kazara düşerek boğulmaktadır. Harran Ovası’nda 147 km uzunluğunda Urfa Ana Sulama Kanalı ve 86 km uzunluğunda Harran Sulama Kanalı olmak üzere 233 km uzunluğunda açık devre sulama kanalları bulunmaktadır. Bu sulama kanallarının çoğu bu halleriyle Urfa ve ilçelerinde yaşayanlar için tehlike oluşturmaktadır. Bu duruma ilişkin yetkili makamların sulama kanalının bazı yerlerini korkuluklarla kapatmak yine bazı noktalara uyarı levhaları asmak şeklindeki yurttaşları uyarma yöntemlerinin bu vakaları önleyemediği açıktır.

Özellikle çocuk boğulma oranlarının yükselmesine karşın hükümet çocukların yaşam haklarının korunmasına ilişkin hem genel pozitif sorumluluğunu hem de idaresinde olan yerlerde alınması gereken tedbirleri ihmal ederek bu olayların önlenmesine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Sivil toplum kuruluşlarının bu konu hakkında yaptıkları araştırmalar ve çözüm önerileri ise dikkate alınmamaktadır. Oysaki Türkiye BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeyi imzalayan bir ülke olarak; her çocuğun temel yaşam hakkına sahip olduğunu kabul etmekte ve çocukların hayatta kalması ve gelişmesi için azami çabayı gösterme taahhüdünde bulunmaktadırYapılan araştırmalar sonucu oluşturulan raporlarda da görülmektedir ki; her yaz yaşanmaya devam eden boğulmalara bağlı çocuk ölümleri karşısında devlet adına yürütülen kayda değer nitelikte sistematik bir politika bulunmamaktadır. Özellikle anne-baba ve çocuklara yönelik sistematik aile eğitim programları veya genel olarak kamuoyunu bilinçlendirici sistematik yaklaşımlar sergilenmemektedir.Çocukların dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun etkinliklerinde bulunma, kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılması hakkı çerçevesinde sağlanması gereken güvenli ve erişilebilir nitelikte yüzme tesislerinin sayısı çok yetersiz kalmaktadır.Çocukların boğularak ölümlerine ilişkin hukuki süreçlerde sorumluların pek çok kez bir “cezasızlık zırhı” ile korunması sorunun çözümü yönündeki önemli engeller arasında görülmektedir.Bu bağlamda; içinden geçtiğimiz yaz sürecinde yaşanan çocukların suda boğulma vakalarının ağır tablosu meclisin bu konuda acilen sorumluluk almasını gerekli kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER