BEYAZGÜL

Memur-Sen sorunları dile getirdi

Şanlıurfa Memur-Sen 2 nolu şubesi üyeleri, basın mensupları ile bir araya geldi. basın mensupları ile bir araya gelen Şanlıurfa Memur-Sen 2 nolu şubesi üyeleri, ülke gündemindeki birçok sorunları dile getirdi.

Memur-Sen sorunları dile getirdi
  • 18-11-2016 13:23

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa Memur-Sen üyeleri, konfederasyonun 2 nolu şubesinde kuruluşunun ikinci yılında basın mensupları ile tanışma kahvaltısında bir araya geldi. Daha çok Harran Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Memur-Sen 2 nolu şubesinde yaptığı basın açıklamasında konuşan Memur-Sen 2 Nolu Şube Başkanı ve Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mustafa Sami Çetin, basın mensuplarına ülke gündemindeki sorunları ve memurların yaşadığı sorun ve sıkıntıları dile getirdi.

Yapılan toplantıya Memur-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Sami Çetin ve şube üyeleri katıldı. Memur-Sen 2 nolu Şube Başkanı ve Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mustafa Sami Çetin yaptığı açıklamada, Yüksek Öğretim Kurumu olan YÖK’ün tamamen kaldırılması gerektiğini, milletin söz sahibi olacağı bir anayasanın yapılması gerektiğini, FETÖ operasyonlarında gözaltı, açığa alınmalarda en azından o kişilerin masumiyetini ispatlama imkanının verilmesi gerektiğini, Milli Eğitimde olabildiğince sade ve şeffaf bir müfredatın olması gerekli olduğunu ifade etti.

 Ülkemizin en büyük sorunlarından birisi olan terör sorununa değinen Memur-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Çetin, artık kırgınlık ve kardeş kavgasının bitmesi gerektiğini dağlarda ve ovalarda artık huzurun solunmasını istediklerini dile getirdi.

‘Milletin söz sahibi olduğu yeni anayasa olmalı’

“Türkiye için yeni anayasa bir tercih değil, zarurettir.” diyen Memur-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Sami Çetin, “Yeni yapılacak anayasa ‘Devletin milleti’ anlayışıyla değil, ‘Milletin devleti’ anlayışıyla hazırlanmalıdır. Türkiye mevcut anayasası ile daha fazla yol alamaz. Bu anayasa Türk demokrasisine, Türk demokrasisinin geldiği noktaya, Türkiye’nin bulunduğu noktaya artık uymuyor. Çünkü bu anayasa, vesayeti, demokrasi ile makyajlayan 1982 Anayasası’dır. 21 defa makyaj yapılmasına, kozmetik değişikliklere gidilmesine rağmen ruhuna asla dokunulmamıştır.” dedi.

‘Bu Süreçte, masumların iade edilmesi önemlidir’

Hiç şüphesiz ki bu süreçte, demokrasi ve hukuk düzeninden taviz verilmemesi, sürecin kendisi kadar önem arz etmektedir.” diyen Mustafa Sami Çetin, “Toplumun beklentisi, kamu idarecilerinin, akamete uğratılan darbe girişimi sonrası ülkeyi ve devleti terörist yapılardan temizleme sürecinde adalet ve hukuk kurallarına bağlı kalınması yönündedir. Darbe girişimi sonrası alınan Olağanüstü Hâl Kararı ve başlatılan soruşturmalar çerçevesinde uygulamaya konulan ‘açığa alınma/görevden uzaklaştırma’ tedbirleri, suçluların ortaya çıkartılması, şüpheli ile masum arasında ayrım yapılabilmesi, ceza soruşturması ve idari incelemelerin sağlıklı yürütülebilmesi açısından yerinde ve gerekli bir işlemdir.” diye konuştu.

‘Masumların ispatlaması imkanı verilmelidir’

“Ancak kamu görevinden çıkarma gibi ağır hukuki sonucu olan bir işlemden evvel en azından bu kişilere masumiyetini ispatlama imkânı tanıyacak bir yolun tanınması gereklidir. Kamu görevinden çıkarılanlar arasında tek bir masumun dahi bulunmaması gerektiği hususu, en az terör örgütü mensuplarının kamudan ihracı kadar önemli bir konudur. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu çerçevede, hakkında delillendirme yapılamayan, masumiyetinde şüphe olmayan üyelerimize hukuki desteğimiz sürecektir.” İfadelerini kullandı.

‘Olabildiğince Sade ve Millî Eğilime Uyan Bir Müfredat’

“Eğitim sisteminin, irfan köklerine bağlı, medeniyet değerlerini modern açılımlarla kaynaştırmış, yenilikçi, kendine güvenen, eleştirel bakış ve düşünme biçimine sahip, üretken, birlikte çalışma kültürü edinmiş, memleket ve millet sevgisiyle dolu, hak ve özgürlüklere saygılı fertler yetiştirmeyi amaçlayan bir müfredata kavuşturulması hayati önemde milli bir meseledir.” ifadelerini kullanan Mustafa Sami Çetin, “Daha Cumhuriyet kurulmadan bir ateş çemberi içerisinde, 1922 yılında bir ‘Maarif Kongresi’ toplayan bu millet maddî anlamda Kurtuluş mücadelesi vererek bunu zaferle taçlandırmış fakat yine Topçu’nun ifadeleriyle bu milletin kültürel plânda ‘Kurtuluş savaşı/zaferi’ henüz gerçekleşmemiştir.” şeklinde konuştu.Etiketler: Şanlıurfa eğitim bir sen
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER