BEYAZGÜL

HRÜ Konsey Başkanı basınla buluştu

Harran Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Barış Yaşar, basın ile bir araya geldi. Yaşar üniversite ile ilgili yapılan ve yapılacak olan çalışmaları açıkladı.

HRÜ Konsey Başkanı basınla buluştu

Haber: Mehmet Kaması

Geçtiğimiz günlerde Harran Üniversitesi yapıla Konsey Başkanlığı seçiminde başkan seçilen Sosyal Bilimler Fakültesi Öğrencisi Barış Yaşar, basın mensupları ile bir araya geldi. Konsey Başkanlığının öğrenciler ile üniversitenin üst yöneticileri arasında köprü görevi yaptığını belirten Barış Yaşar, “Öğrenci Konsey Başkanı herhangi bir siyasete veya siyasi partiye bağlı olmadan, herhangi bir ayrımcılık yapmadan, Harran Üniversitesi içinde ne kadar öğrenci varsa onların temsilcisi konumundadır. Bir nevi üniversitedeki öğrencilerin bir hizmetkârıdır. Konsey başkanlığı öğrencilerle ve üst yönetimdekilerin arasında bir köprü görevi görmektedir.” dedi.

‘İlçe fakültelerinde daha çok sorun var’

Başkan olduktan sonra yaptığı ilk faaliyetler hakkında konuşan Konsey Başkanı Barış Yaşar, “Başkan olduktan sonra ilk işimiz bütün fakülte temsilcileri ile bir araya gelmek oldu. Her fakültenin temsilcisi kendi fakültesindeki sorunları bir kâğıda yazıp biz iletiyor. Biz de bunu gereken yere Rektörlüğe bildiriyoruz. Bütün ilçelerdeki temsilcilerimiz de var. İlçelerin sorunları daha çok oluyor. Merkezden uzak kaldıkları için ister istemez sorunlar daha fazla oluyor. Her hafta bir ilçeyi gezeceğiz, onların sorunlarını göreceğiz, onlarla sorunlar hakkında konuşacağız ve çözüme kavuşturmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Öğrencilerin bütün sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğinin altını çizen Yaşar, “Öğrencinin Üniversitede bir sorunu varsa ve aklı orda kalıyorsa sorunlu olduğu derslerden bile başarılı olamaz. Burada en önemli şey bir öğrencinin derslerinde başarılı olabilmesidir. Başarılı olabilmesi için de onun bütün sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Sınav haftasında kütüphanenin ve kantinlerin geç saate kadar açık olması için Rektörlüğe bildirdik, gereken çalışmalar yapıldı. Şuanda kütüphanemiz geç saate kadar açık. Kantinlerimiz geç saate kadar açık bir şekilde öğrencilere hizmet veriyor.” ifadelerini kullandı.

‘Çalışmalarımız devam ediyor’

“Var olan sorunları çözmek için çalışmalarımız devam ediyor.” diyen Konsey Başkanı Yaşar, “İkinci etap olaraktan böyle kendimize yakın gördüğümüz kimselerle bir araya gelerek, kendimizi onlara tanıttık. Ve öğrencilerin sorunların çözülmesi adına onlardan destek istedik. Öğrencilerin üniversite içindeki sosyal etkinlikleri, bilindiği üzere öğrenciler derslerden sonra hemen merkeze gidiyorlar bizim üniversitemiz içerisinde yeteri derecede sosyal etkinliklerimiz olmuyor. Bu yönde bir çalışmamız olacaktır. Üniversite içindeki bisikletlerimizi biz öğrencilerin hizmetlerine sunduk. Ders sonrası öğrencilerin stres atabileceği bir alan oluşması için şuanda bisikletlerimiz duruyor. Bunu bir de deniz bisikleti ile tamamlamak, istedik. Görüldüğü üzere büyük bir gölümüz var. Üniversite için deniz bisikleti siparişini verdik. Bahar aylarında bu, öğrencilerin hizmetlerine girecektir. Öğrenciler burada deniz bisikleti ile üniversitemizde etkinliklerini devam ettirecekler. Biz farklı olarak okçuluk etkinliğini ve dağcılık etkinliğini de getirmeyi düşünüyoruz. Biz daha çok öğrencilerin üniversite içinde vakit geçirebileceği etkinlikler yapmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Üniversitenin öğrencilerle bir araya gelmesi gerekir’

“Üniversitenin öncelikle öğrencilerle bir araya gelerek çeşitli etkinlikler yapmaları gerekiyor.” diye ifade eden Barış Yaşar, “Teşvik için çok iyi bir şeydir. Okuma etkinlikleri yapılmalıdır. Öğrencilerin eğitime teşvik edilmesi gerekiyor, bu yönde çalışmalar yapılması gerekiyor. Eğitimi ve okumayı insanlara sevdirmek lazım. Okumayı sevdiren programlar yapmak lazımdır, bu yönde çalışmalar yapılsa eğitim kalitesi yükselir. Bununla ilgili çeşitli yazarlar getirilir, çeşitli konferanslar yapılır ve çeşitli etkinlikler yaparak sağlanır.” şeklinde ifade etti.

‘Bisikletler kampüste ulaşımı rahatlattı’

“Ulaşım ile ilgili sorunlarımız geçtiğimiz yıllarda daha çoktu, ama bisikletleri üniversite içinde faaliyete geçirince bu biraz daha azaldı.” diye belirten Barış Yaşar şöyle konuştu: “Çünkü derslerden sonra öğrenciler büyük topluluklar halinde duraklara giderek otobüs bekliyorlardı. Otobüsler ne kadar çok olsa da o yükü kaldıramıyorlardı. Derslerden sonra o gruplar artık dağılıyorlar, bisiklete falan biniyorlar ondan dolayı duraklarda yoğunluk olmuyor. İnşallah diğer etkinliklerimizde faaliyete koyduğumuzda yoğunluk biraz daha az olur. İnşallah tramvayın gelmesi ile bu sorun kökten ortadan kalkacaktır. Hastanenin buraya gelmesi yoğunluğun artması bu da bir diğer olumsuz etkidir. Bizde bütün yetkili kişilerden destek istiyoruz. Projelerimiz ve öğrenci kardeşlerimizin yaptığı projeleri desteklemelerini canı gönülden istiyoruz.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER