Hayvana işkencenin altında psikolojik sorunlar var

Son zamanlarda atan hayvana işkence haberlerinin konusu olan çocuk ve gençlerin neden işkenceye yöneldiği hakkında çarpıcı değerlendirmeler yapıldı.

Hayvana işkencenin altında psikolojik sorunlar var

Haber: Mehmet Halhalli

Son zamanlarda havanlara yapılan işkencenin görüntülerinin ortaya çıkması büyük tepkilere neden oldu. Sosyal medya ve ana akım medyada geniş yer bulan hayvana işkence görüntülerinden özellikle gençlerin ve çocukların olayın kahramanı olması dikkatlerden kaçmadı. Hayvana yönelik işkence görüntülerinin son zamanlarda artmasının nedenlerinin ise toplumun içerisinden geçtiği süreç ve şahısların önceki yaşantısında uğradığı ya da başkasına yönelttiği şiddette bağlanıyor.

Çocuk ve gençler işkence vakalarına karışıyor

Hayvanlara şiddet içerikli haberlerin son zamanlarda sık sık gündeme düşmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu haberlere konu olan kahramanların genelde çocuk ve genç olması dikkatlerden kaçmadı. Çocuk ve gençlerin hayvanlara işkence yapmasının nedenleri de merak konusu oldu. Hayvanlara işkence yapan çocuk ve gençlerin sayısının artmasıyla buna paralel olarak işkence vakaları da arttı.

İşkencenin devamı olarak ortaya çıkıyor

Artan işkence haberlerinin kahramanlarının genel itibariyle çocuk ve genç yaştaki bireyler olması uzmanların konu hakkında açıklamalar ve değerlendirmeler yapmaya yöneltti. Kimi uzmanlara göre işkence yapan bireylerin geçmişlerinde ya işkenceye uğradığı ya da başka işkence vakalarına ortak oldukları gibi nedenler yatıyor. Önceki işkence vakaları yeni vakaların doğmasına neden oluyor.

Duygusal tacizin dışavurumu

Bazı uzmanlara göre ise işkence sebepleri arasına bireylerin ait oldukları arkadaş çevresinin baskısı ve dayatması, heyecan ve keyif alma, merak, kendinin şiddet görmesi, bakışlarını kopyalamak, duygusal tacizin dışavurumu, can sıkıntısı, kendi değerini yükseltme, içindeki öfke ve kızgınlığı zayıf kendini korumayana karşı yöneltme, empati duygusu olmayan ailede, hayvana eziyetin normal, kendi yaşadığı travmaların uyguladığı şiddetle tekrar canlanması gibi nedenler yatıyor.

Aile faktörü bu konuda önemli

Araştırmalarda her dört çocuktan birinin “Anti sosyal kişilik bozukluğu” teşhisiyle hayvanlara eziyet ettiği saptanmıştır. Aile içinde yaşanan şiddetin ve mağduriyetinde önemli etmenler arasında olduğu görülmektedir. Ailede çocuk yetiştirirken sevgisizlik, şefkatsizlik, duygusuzluk, ilgisizlik, önemsememek, aşağılanmak ileri derecede iletişim eksikliklere ve bozukluklara yol açıp, kişi problemlerine çözümler arayışında hayvan eziyetine yönelip, rahatlıyor.

Psikiyatrideki değerlendirme

Psikiyatride de 80’li yıllara kadar Hayvan eziyeti norm dışı, yani normal olmayan davranış olarak belirleniyordu ama psişik bir bozuklukla olarak değerlendiriliyordu. Amerikan psişik bozukluklar teşhis kataloğunda ve dünya sağlık örgütünün çıkardığı ve belirlediği psişik bozukluklar teşhis kataloğuna ancak 1980 yıllarında psişik bozukluk, olan “sosyal davranış bozukluğu” ve “Anti sosyal kişilik bozukluğu” olarak katıldı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

EN ÇOK ÇALIŞAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HANGİSİ