BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2

GTHB ailesi atama bekliyor

70 bini aşkın işsiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan atama bekliyor. Gıda Mühendisleri, 21 Branşlı Ziraat mühendisleri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri, Veteriner Hekimleri’nin tek umudu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın atama yapması.

GTHB ailesi atama bekliyor
  • 01-12-2016 14:40

Faruk Çelik’in Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini üstlenmesinden beri ilgili Bakanlığa bin 677 sözleşmeli personel alındı. Bakanlık bu süre zarfı içerisinde; 21 branşlı Ziraat Mühendislerine 550 atama, Veteriner Hekim 566, Gıda Mühendisi 400, Su Ürünleri Mühendisi 80, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi 10, Harita Mühendisi personel alımında 71 atama gerçekleşti.

Atama bekleyen mühendisler bu konuyla ilgili açıklama yaptılar. Yapılan açıklamada  “Gıda denetimi sorunu olan ülkemizde 400 gıda mühendisi alımı oldukça azdır. İnsanlığın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi temel ihtiyacı olan güvenli gıdanın üretimi, temini, kontrolü ve denetiminin sağlanması açısından hayati öneme sahiptir. Böylesine önemli bir konuda bizim gibi binlerce işsiz Gıda Mühendisi varken, atama ve istihdam beklerken kamuoyunda her gün beslenmek için aldığımız gıdaların sağlıklı olmadığı, gıda güvenliği ile ilgili yönetmeliklere uyulmadığı iddiaları gündeme gelmekte ve gıda terörü çığ gibi büyümektedir. Bu konu hem halk sağlığı açısından hem de bu işin eğitimini almış biz Gıda Mühendisleri açısından oldukça önemlidir. Bu durumla beraber biz Gıda Mühendisleri atanmak istiyoruz ve bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak istiyoruz. Gıda denetimini yapan gıda kontrolörlerinin büyük çoğunluğu  Gıda Mühendisi bile değildir. Bu çok büyük bir yanlış ve haksızlıktır. Binlerce işsiz Gıda Mühendisi varken zehirlenme haberleri ve denetimsizlik kamuoyunda sıklıkla görülmeye başlanmıştır.” denildi.

‘Biz milletimiz için daha faydalı olacağız’

Millet için daha faydalı olacağını söyleyen atama bekleyen mühendisler, “Bu yüzden kamuda yer almak istiyoruz. Son günlerde tüm bakanlıklar atama haberleri yayınlarken biz hala bekliyoruz bizler de atama istiyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na toplamda 10 bin atama olmasını istiyoruz.” dediler.

‘Doğal kaynaklar verimsiz kullanılmakta’

Yeterli denetimin yapılmamasından dolayı doğal kaynakların tahrip edildiğini söyleyen atama bekleyen mühendisler, durumu şöyle ifade ettiler: “Ülkemiz sayısız akarsu kaynağı ve üç tarafı denizlerle çevrili olduğu halde yeterince denetim olmamasından dolayı doğal kaynaklar verimsiz kullanılmakta ve tahrip edilmektedir. Ayrıca ülkemizde yapılan yetiştiricilik, avcılık ve işleme gibi konularda yeterince kalifiye mühendis istihdamı olmaması nedeniyle bir çok sorun yaşanmaktadır. Bilinçsiz ve kontrolsüz avcılık nedeniyle rezervler tükenmekte sektörün ileri taşınmasında büyük engeller oluşmaktadır. Bu ve bunun gibi konuların çözümünün en önemli yollarından biri bu işin eğitimini almış Su Ürünleri Mühendislerinin istihdamının arttırılmasıdır.”

 

(Haber Merkezi)Etiketler: GTHB atama bekliyor
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER