Engelliler, insanca yaşamak istiyor

ŞUOFİD Başkanı Habip Polat, Şanlıurfa’da engellilere yönelik yapılan çalışmaların eksik olduğunu bu nedenle engellilerin ciddi sorunlar yaşadığını belirtti.

Engelliler, insanca yaşamak istiyor
  • 13-02-2017 17:06

Haber: Murat Doğan

Şanlıurfa’da birçok mekanda engellilere yönelik yapılan çalışmaların eksik olmasından dolayı engellilerin günlük hayatta ciddi sorunlar yaşadığını dile getiren Şanlıurfa Omurilik Felçliler İstihdam Derneği (ŞUOFİD) Başkanı Habip Polat, Engellilerin erişimi konusunda kaldırımların, yolların engellilere büyük sorunlar oluşturduğunu ifade etti.

Habip Polat, “Şanlıurfa’da engellilere yönelik yapılan çalışmalar için kamu kurumlarına teşekkür ediyoruz. özellikle ulaşımda çok güzel şeyler yapıldı. Tabi ki eksiklikler var.” dedi.

Şanlıurfa merkezde engellilerin erişimi konusunda özellikle kaldırımlar, yollar, caddeler çok ciddi sorunlar içeriyor.” diyen Polat, “Bunun yanında okullarımızın yüzde 60’lık kısmı, engellilerin erişimi yönünde uygun değildir. Bu nedenle eğitimde geri kalıyoruz. Halbuki 2005 yılında 5378 sayılı kanunla 7 yıl içerisinde tüm engellerin ortadan kaldırılacağıyla ilgili bir yasa çıktı. 2012 yılının Nisan ayı müddetinden sonra yerel yönetimler bunu yapamadıklarını bunun için biraz daha ertelenmesi gerektiğini dile getirdiler. 2012’den sonra da bu çalışmaların bitmesi ertelendi. Böylece uzatılma süresi de 2015 yılında doldu. Kanunen de hiçbir engelin ortada kalmaması gerekiyor. Ancak Şanlıurfa’daki kurumlarımızda bu sıkıntılar büyük ölçüde devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

‘Herhangi bir çalışma yapılmadı’

Özellikle  yollarda, kaldırımlarda, kamu kurumlarında, camilerde, yaşamın her yerinde sıkıntıların devam ettiğini belirten Habip Polat, “Biz dernek olarak kurumlarla ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. özellikle Harran Üniversitesi ile erişimle ilgili bir protokol imzalamıştık. Üniversitede yaptığımız çalışma sonrası hazırladığımız raporu rektörümüze sunduk. Ancak bununla ilgili de herhangi bir çalışmanın yapılmadığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

‘İnsanca yaşamak istiyoruz’

ŞUOFİD Başkanı Habip Polat, “Biz engelli olarak Şanlıurfa’da insanca yaşamak istiyoruz. Herkesin sokaklarda özgürce yaşadığı bir kentte engellilerin engellenmesinden yana değiliz. Bu durumda yaşamımızda engelleniyoruz. Biz özellikle ekonomi başta olmak üzere ülkemize her türlü katkıyı sunmak istiyoruz. Çünkü sadece bedenen engelimiz vardır. Diğer konularda hiçbir sıkıntımız yoktur. Çalışabiliyoruz; üretebiliyoruz. Ancak şu anda üreten yerine tüketen bir toplum haline geliyoruz.” sözlerinin altını çizdi.

‘Engellilerin erişebileceği bir ortam yaratmalarını istiyoruz’

Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz burada devleti yöneten değerli ağabeylerimizden, okullarımızı yöneten Milli Eğitim Müdürümüzden okullarımızda, camilerimizde, yollarımızda  engellilerin erişebileceği bir ortam yaratmalarını istiyoruz. Bu konuda duyarlılıklarını bekliyoruz. Yoksa biz idari girişimlere devam edeceğiz; Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesinde engellilerle ilgili çalışan birime dilekçelerle başvuru yapacağız. Çünkü artık cezai müeyyideler uygulanıyor. Biz Şanlıurfa’daki kurumlarımızın bu durumla karşılaşmasını istemiyoruz ancak bu çalışmalar yapılmamaya devam ederse biz engelliler olarak bu haklarımızı kullanacağımızı bilmelerini istiyoruz.”

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER