Dr. Karataş: İdam Cezası Geri Gelmeli!

TUBDER Yönetim Kurulu Başkanı Siyaset Bilimci Dr. Kenan Karataş, "Siyasi ve dini anlayışından, fikrinden ya da bölücü içerik taşımadığı sürece diğer her türlü beyanından ötürü bir insanın idam edilmesine kesinlikle karşıyım. Ancak, kadına yönelik şiddet uygulayan, çocuk istismarına kalkışan ve uyuşturucu pazarlayan kişilerin idam edilmesi söz konusu ise alınacak kararın altına imzamı atarım" diyerek sözlerine devam etti.

Dr. Karataş: İdam Cezası Geri Gelmeli!

“Son on yıl içinde hırsızlık, soygun, intihar, tecavüz, uyuşturucu, kapkaç ve en önemlisi de kadına yönelik şiddet vakıaları had safhaya ulaşmıştır. Gün olmuyor ki ekranlarda şiddete maruz kalan kadın, çocuk yaşta ki çocukların uyuşturucudan dolayı can çekiştiği haberlerini izlemeyelim. Söz konusu vahşi haberler adeta, doğal ve yaşamın bir parçası sosyal ve toplum olaylarıymış gibi sıradanlaşmaya başlamıştır. Eşini, kızını, anasını hiç acımadan öldüren, sakat bırakan, tecavüze maruz bırakan hastalıklı zihniyetler çıktıkları mahkemelerce aynı gün serbest bırakılmakta ya da basit cezalara çarptırılmaktadırlar.”

Dr. Karataş konuşmasının devamın, “Yani barbar ve sapık olarak nitelendirebileceğimiz şahıslar caydırıcılıktan uzak cezalar sebebiyle hala toplumda gezmekte, tehlike saçmaya devam etmektedirler. Vatandaşın ne yasamaya ne yürütmeye nede yargıya güveni kalmamıştır. Güven kalmadığı içinde cezalar sokak hukuku neticesinde icra edilmeye başlamıştır. Okul önleri sigara, alkol, uyuşturucu kullanan çocuklarla dolmaya, okul içinde ise çeteleşmeler meydana gelmeye başlamıştır. İlkokul çağında ki kız çocukları kendilerinden onlarca yaş büyük dedelerle evlendirilip yok sayılmakta ve sırf bu yüzden intihar vakıalar artmaktadır.”

Dr. Karataş: Kaynarca vahşeti bardağı taşıran son damla olmuştur!

Dr. Karataş  konuşmasının sonunda Sakarya’daki olaya değindi, “Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde dokuz aylık hamile Suriyeli Mefta Emani’in tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle katledilmesi bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu ve buna benzer vahşetleri gerçekleştiren barbarlara şunu hatırlatmak isterim. Kadınlar anamız, kızımız, eşimiz ve kardeşimizdir. Hangi anlayışla kutsal saydığımız kadınlara el kaldırma cesaretini gösterebiliyorsunuz anlamıyorum. Ancak, Allah'tan korkusu olmayan, vicdanı olmayan ruhsuzlar bu gibi şiddet yanlısı olabilir. İdama her şekilde karşı olmama rağmen kadına yönelik şiddet, uyuşturucu ve çocuk istismarına ismi karışan, suçu tespit edilen insanlıktan nasibini alamamış vahşilerin asılması söz konusu ise kararın altına imzamı atarım.” diyerek sözlerine son verdi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER