Metrolife baner

Çocuk dilencilerin yeni tekniği

Şanlıurfa ve Türkiye’nin diğer illerinde çekilmez bir hal alan dilencilik olayları son zamanlarda zirve yaptı.

Çocuk dilencilerin yeni tekniği
  • 11-11-2017 08:15

Haber: Hasan Ray

Şanlıurfa’da sayıları her geçen gün artan dilencilerin para almak için kullandıkları teknikleri pes dedirtiyor.  Kentin işlek cadde ve çarşılarında dilendirilen çocuklar yolda yürüyen vatandaşlara sarılarak duygu sömürüsü yaparak para almaya çalışıyor. Özellikle gözlerine kestirdikleri yabancılara sarılan bu çocuklar para aldıktan sonra karşılığında ya peçete ya da ona benzer başka ürünler veriyor.

Çocuklar istismar ediliyor

Şanlıurfa’da adeta kanayan bir yara haline gelen dilenci sorununun çözülmesini bekleyen vatandaşlar, dilenciliği meslek haline getiren ve sayıları her geçen gün artan dilencilere bir çözüm bulunmasını istiyor. Son günlerde sayıları artan ve yolda yürüyen insanlardan zorla para isteyen çocukların istismar edilmemesi ve sokaklardan kurtarılması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, yetkililerin duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Vatandaşlar tepki gösteriyor

Sayıları her geçen gün katlanarak artan çocuk dilencilerin sebep olduğu sıkıntılar da giderek artıyor. Yolda yürüyen vatandaşların önünü kesen bu çocukların yaşları genelde 7 ile 12 arası değişiyor. Üzerlerine kirli ve yırtık kıyafetler giydirilen çocuklar aracılığıyla vatandaşları iyi niyetini suiistimal eden şahıslar tepki topluyor. Çocukların para kaynağı olarak görüldüğü bu dilencilik sistemi ile ciddi anlamda çalışmaların yapılmaması tepki toplayan ayrı bir konu olarak ön plana çıkıyor.

Onların okulda olması gerekiyor

Küçük yaştaki çocukların sokağa bırakılarak para toplamaya zorlandıklarını söyleyen Emre Ekinci, “Bu kız ve erkek çocukları yaşları çok küçük olmasına rağmen sokaklarda para için dileniyorlar. Bunların yaşındaki çocuklar okul okurken onlar aileleri tarafından dilencilik yapmaya zorlanıyorlar. Bu çocuklar dükkân ve mahalleleri gezerek para topluyorlar. Bunlara bir çözüm bulunması gerekiyor.” diyerek tepki gösterdi.

Avukat ve doktor olmalıdır

 Çocukların dışarıda birçok tehlike ile karşı karşıya olduğunu belirten Ekinci adlı bir vatandaş, “Bu alışkanlık çocukların gelecekleri için çok kötü olabilir. Çocukların aileleri çocuklarını sokaktan alıp okullara göndermelidir. En azından topluma kazandırabilirler. Eğer bunlara bir çözüm bulunmazsa ilerde bu çocuklar gelecekte topluma yarar yerine zarar verecekler. Bunların madde bağımlısı değil avukat ve doktor olması gerekiyor” diye konuştu.ÇOK OKUNAN HABERLER