Baydemir, Elektrik kesintilerini Bakan Albayrak’a sordu

HDP Şanlıurfa Millevekili Osman Baydemir, Şanlıurfa’da sık sık yaşanan elektrik kesintileri ve Elektrik kesintilerine bağlı çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a sordu.

Baydemir, Elektrik kesintilerini Bakan Albayrak’a sordu

Şanlıurfa ili ve kırsal bölgelerinde sürekli yaşanan elektrik kesintileri günlük yaşantıyı negatif etkileyecek düzeyde devam etmekte olduğunu belirten Vekil Baydemir, önergenin devamında şu sözlere yer verdi: “Çiftçiliği ise neredeyse felç etmektedir. Elektrik dağıtımının Dicle Elektrik AŞ’ye devredilmesinden itibaren ise elektrik kesintileri giderek artmış, Şanlıurfa nüfusunun % 45’ini oluşturan kent çiftçisini, yaşamını idame ettiremeyecek duruma getirmiştir. Kentin Hilvan ilçesine bağlı mahallelerde günde 4 saati aşan elektrik kesintileri uygulanmakta, Dicle Elektrik A.Ş. tarafından kesintilerin yapılmadığı,  Dicle Elektrik A.Ş.’ye ulaşan çiftçilere sözlü olarak beyan edilmektedir. Çiftçilerin tükettiği enerji bedelinin %35’inin üretici tarafından, %65’inin ise devlet tarafından karşılandığı göz önüne alındığında günde 4 saati aşan kesintilerin, olmamış gibi gösterildiği, bedelinin ise üretici ve çiftçiden tahsil edildiği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca elektrik enerji seviyesinin düşük olmasından kaynaklı, çiftçiler düzenli sulama yapamamakta, ekinlerinde verim kaybı yaşanmakta, sulama sistemlerinde kullanılan makinalar hasar görmektedir.”

HDP Şanlıurfa Millevekili Osman Baydemir Elektirik kesintilerine bağlı olarak Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti,

  1. Şanlıurfa ilinin ne kadarında Otomatik Sayaç Okuma Sistemi bulunmaktadır?
  2. Elektrik dağıtımının Dicle Elektrik A.Ş.’ye devredilmesinden bu yana dağıtımı yapılan enerji miktarı ne kadardır? Tahsil edilen enerji dağıtım bedeli ne kadardır?
  3. Kentin Hilvan ilçesine bağlı mahallelerde günde 4 saati aşan elektrik kesintileri uygulanmasına rağmen bu kesintileri yapılmamış gibi göstererek enerji bedellerinin %35’inin üreticiden, %65’inin ise devletten tahsil edilmesi hırsızlık değil de bedir?
  4. Bu durumda hırsız kimdir?
  5. Sulama dönemlerinde çiftçilere ait olan dalgıç pompalarının elektrik enerjisinin düşük iletilmesinden kaynaklı yanması sonucu doğan zararlar Dicle Elektrik A.Ş. tarafından karşılanacak mıdır?
  6. Elektrik enerjisinin düşük iletilmesinden kaynaklanan düzensiz sulama ve ekinlerin veriminin düşmesinden doğan zararlar Dicle Elektrik A.Ş. tarafından karşılanacak mıdır?
  7. Elektrik dağıtımının Dicle Elektrik A.Ş.’ye devredilmesinden bu yana elektrik borcunu yatıramadığı için gerekçesiyle kaç çiftçinin tarımsal desteklenmelerine bloke konulmuş, kaç çiftçinin arazisine, kaç çiftçinin tarım aracına el konulmuştur?
  8. Elektrik nakil hatlarının yenilenmesi için çiftçilerden toplanan meblağ ne kadardır? Elektrik nakil hatlarının ne kadar yenilenmiştir? Yenilenen elektrik hatlarının maliyeti ne kadardır?


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER