Başkan Ekinci borsa esnafını ziyaret etti

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Zahireciler Borsası esnafıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Esnaf tarafından ilgiyle karşılanan Başkan Ekinci, Zahireciler Borsası esnafıyla Eyyübiye Belediyesi olarak yapılacak çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Ekinci borsa esnafını ziyaret etti

Düzenli olarak esnaf, vatandaş ve Sivil Toplum Kuruluşu ziyaretlerini sürdüren Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin son durağı, Zahireciler Borsası oldu. Sabah kahvaltısında Zahireciler Borsasının Akçakale yolu üzerindeki odasında bir araya gelen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, borsa esnafıyla fikir alışverişinde bulundu. Zahireciler Borsası Başkanı Ali Yücetepe, Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri ve kalabalık bir esnaf grubu tarafından karşılanan Başkan Ekinci, Eyyübiye Belediyesi olarak Zahireciler Borsası esnafının yer tahsisi talebine karşı önemli açıklamalar yaptı. Kentsel dönüşüm kapsamında 73. Maddede belirlenen yeni gelişim alanlarıyla ilgili belediyeye tahsis edilmesi gereken yüzde 30’luk kısmı Zahireciler Borsasının esnafına tahsis edeceklerini belirten Başkan Ekinci’nin konuşması alkışlarla kesildi.

Yer tahsisi konusunda Eyyübiye Belediyesi olarak üzerlerine düşen görevi tam anlamıyla yerine getireceklerini belirten Başkan Ekinci, bu davranışıyla esnafın da takdirini topladı. Başkan Ekinci borsa esnafına yönelik yaptığı konuşmada şunları söyledi; “İllerin ekonomisini belirleyen ticaret alanları vardır. Şanlıurfa'mız adına da Zahireciler Borsası hakikaten İlin ticareti açısından son derece önemlidir. Eskiden de önemli olduğunu biliyorduk ve şimdi de aldığımız görev gereğince bunu görüyoruz. Esnaf içerisinde bazı esnaflarımız ismine doğru bazı işler yapmayabilir az da olsa. Ama Zahireciler Borsası esnafı tüm esnaflar içerisinde bizim gözümüzde işlerini en temiz ve titizlik ile yapan bizim en değerli ağabeylerimiz, kardeşlerimizdir. Hem işlerini doğru yapıyorlar hem de onları yönetenler adına İl ve İlçeleri adına beklentileri vardır. Kamu kurumları yerel yönetimler sivil toplum örgütlerinin bu tarz kuruluşlarının sorunlarını dinlemek zorundadır. Ortak akıl diye hep ifade ediyoruz, ortak akıldan hep bahsediyoruz, yapacağımız bütün işlerde ortak aklı hâkim kılmaya çalışıyoruz. Ama ortak aklın gereğini yerine getirme konusunda zikzaklar çizersek bundan vazgeçersek o zaman o ortak akıl sadece söylemde kalır.”

Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri ile bir araya geldiğini söyleyen Ekinci, “Onların talepleri doğrultusunda ortaya çıkan bir ortak akıl vardı ve biz bunu ilgili yerlere ilettik. Şifa ende kabul görüldü ve bu anlamda bir proje hazırlandı. Dolayısı ile bu proje bizim açımızdan devam ediyor.” dedi.

‘Eyyübiye Ticaretin merkezi konumunda’

Eyyübiye ilçesinin ticaretin merkezi sayılabilecek bir konumda olduğunu belirten Başkan Ekinci, “Bunlar İmam keskin Buğday Pazarı, Hayvan Pazarı, ulusal ticaret anlamında çok önemli bir yere sahip olan Kapaklı Pasajı aynı şekilde sınırlarımız içerisinde dolayısı ile bu tarz ticari yerlerin daha doğru şekilde planlanması gerekiyor. Geleceğin Eyyübiye‘sini geleceğin Şanlıurfa'sını inşa ederken de hali ile doğru bir planlama yapmak gerekiyor ve bu planlamayı yaparken de tabi ki esnafımızı da dinlemek zorundayız. Esnafımız burada ticari yer istiyor nedeni üretim yeri burada. GAP’ın başkenti diyoruz, GAP ile beraber artan tahıl üretimimiz yine ilçemiz sınırları içerisinden başlıyor. Dolayısı ile çiftçi açısından erişimi kolay, esnafımız açısından müşterisine erişimi kolay olan bir yer. Böyle bir yerin ilçemizde olması zaruri yer teşkil ediyor.” diye konuştu.

‘Ticaret ile uğraşan esnafımızı yalnız bırakmayacağız’

 

Başkan Ekinci, “Böyle değerli esnaf gurubumuzun böyle saygın ticaret ile uğraşan ağabeylerimizi yalnız bırakmak istemiyoruz. Yalnız bırakmayacağız hiç bir şekilde. Önemli olan bizim açımızdan sonuç almak. Neticede ilgili taraflar ile de biz görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Kavgasız gürültüsüz bir şekilde daha önceden planladığımız yerin olması konusunda belediye olarak tüm yetkilerimizi kullanacağız. Maliyeye ait olan yerin imara açılması doğrultusunda Şehrin gelişimi açısından satıldığından gelirin yüzde 30'u ilçe belediyesine gelir. Şimdi burada yeni gelişim alanları belirleniyor. Kentsel dönüşümden kaynaklı bu 73. maddede yeni gelişim alanları belirleniyor ve bu gelişim alanları Büyükşehir Belediyesine tahsis ediliyor. Biz başta ifade etmiştik eğer maliye adına kalır ise yüzde 30'u geliri bizim olacağını ifade etmiştik. Dolayısı ile buna başta karşı gelmiştik ve sonra mutabık kaldık ve oranın yüzde 30'u sizin değil mi dediler ve yüzde 30'unu veriyoruz dediler. Bize verilen yüzde 30'luk yer sizin talep ettiğiniz miktar kadar ve onun için 1 metrekare yeri olmayan bir belediye olarak şunu söylüyorum bizim istediğimiz yüzde 30'u biz oradan istiyoruz ve biz o yüzde 30'u sizin kullanımınıza sunacağız.” İfadelerini kullandı.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER