BEYAZGÜL
aydınlık

Başkan Çiftçi, Göç Zirvesi’ni değerlendirdi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yurt içi ve yurt dışından 500'e yakın katılımcının Şanlıurfa'da buluştuğu 'UCLG-MEWA & WALD Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi’ni değerlendirdi. Başkan Çiftçi, göç ve mülteci konularında tüm dünyaya yol gösterici bir çalışma sergilendiğini söyledi.

Başkan Çiftçi, Göç Zirvesi’ni değerlendirdi
  • 09-11-2016 20:03

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, üç gün süren Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) 'Göç Yönetiminde Yerel Düzeyde Koordinasyonu Güçlendirme Çalıştayı', 'UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Konsey Ortak Toplantısı' ile 'Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi'nin ardından değerlendirme toplantısı yaptı.

Ulusal ve yerel basın kuruluşu temsilcilerinin katıldığı toplantıda Başkan Çiftçi, Şanlıurfa'nın göç ile ilgili zirve, çalıştay ve buluşmalar için en doğru adres olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen programlarda çok önemli katılımcıların yer aldığını ve dünyaya çok önemli mesajların iletildiğini sözlerine ekleyen Başkan Çiftçi, "İnanıyorum ki Şanlıurfa'mızda düzenlenen bu zirve ve çalıştay, ilerleyen günlerde bilimsel bir rapor olarak kaynak haline geldiğinde çok önemli derecede göç hadiselerine yol gösterici olacak ve yine önerilen tedbirler, geliştirilen yöntemler ile varılan sonuçlar bilimsel anlamda da geleceğe ışık tutacaktır." dedi.

Başkan Çiftçi: Uluslararası işbirliği çok önemli

Yurt içi ve yurt dışından katılımcıların göç ve mülteci sorunu ile ilgili deneyimlerini paylaştıklarını ve sorunları derinlemesine masaya yatırdıklarının da altını çizen Başkan Çiftçi, "Evet değerli misafirler Şanlıurfa'mızın ev sahipliğinde Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın organize ettiği UCLG-MEWA WALD ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin ortak organize ettiği program bugün itibariyle sona erdi. Yarın Peygamberler şehri, güzel şehir Şanlıurfa'yı teknik bir geziyle inceleme yapılacak. Programa 460 kamu kurum temsilcisi, üniversiteden gelen akademisyenler katıldı. Göç konusunu zirve ve çalıştay olarak ele aldık. Sebepleriyle, sonuçlarıyla, evreleriyle, bugüne kadar yaşanan tüm hadiseleriyle gerek dram anlamında gerekse sosyolojik-psikolojik ve aile anlamında olay çok derinlemesine incelendi. Bilimsel yaklaşım sergilendi.” diye konuştu.

Çiftçi, “Tabi 5 yıl az bir süreç değil, tüm paydaş kuruluşlarımızın hepsi bu süreyi önemli bir deneyimle geçirmiş durumdalar. Bu deneyimin de vermiş olduğu bir bakış açısı vardı. Ve bu bakış açısı neticesinde bugün bu çalışmayı sona erdirmiş bulunuyoruz. Basınımızın çok güzel katılımı vardı. Ulusal anlamda, yerel anlamda basınımızın dikkati Şanlıurfa'ya çekildi. Bu önemliydi. Şanlıurfa'da 500 bin kişi ‘Bu zirvede ne çıkacak, bize nasıl yansıması olacak’ diye düşünüyor.” şeklinde ifade etti.

‘Önemli bir ışık tutacağını düşünüyorum’

“Konteynır kentlerde kalan ya da bugün belki evinde Şanlıurfa'nın Bağlarbaşı Mahallesi'nde 100'üncü sokağında bunu bekliyor.” diyen Başkan Çiftçi, “Tabii ki bu tür bilimsel çalışmalar kısa vadede hemen sonuç vermez. Ama uzun vadede derli toplu bir şekilde kesinlikle vereceği ışıkla yol göstericilik etkisiyle ilgili kurum ve kuruluşları, yerel yönetimleri ve ilgili kamu kuruluşlarına AFAD var Kızılay var, bunlara önemli bir ışık tutacağını düşünüyorum. Yine şu çok önemliydi; biz şehir olarak bunları yaşamıştık. 1 milyon 892 bin Urfalı olarak iliğine kadar yaşıyoruz. Biz bunu ses olsun diye değil gerçek anlamda bir zirve ve çalıştay olsun bu konuda bilimsel katkı sunalım, tecrübelerimizi paylaşalım, uluslararası kuruluşlarla bir iş birliği geliştirelim istedik.” ifadelerini kullandı.

‘Ülkemiz için çok önemli bir durumdu’

Bu zirvenin ve çalıştayın bu işbirliğine de vesile olduğunu vurgulayan Başkan Çiftçi, “Çünkü dün birebir yapmış olduğumuz görüşmelerde ülke temsilcileriyle bundan sonraki önemli kararlarda da işbirliği yapma kararı aldık. Bu Şanlıurfa için, ülkemiz için çok önemli bir durumdu. Ortak projeler gerçekleştireceğiz. Zaten UCLG-MEWA'nın yönetim kurulu burada toplandı. Konsey toplantısı yapıldı. Göçlerle en fazla etkilenen bölgeler zaten UCLG-MEWA'nın bölgesidir.” dedi.

‘Önemli izlenim bırakacaktır’

Başkan Çiftçi, “Bizler de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı olarak bu teşkilata üyesiyiz. Bir sonraki toplantılarda Urfa'nın yaklaşımı ilgili takdirle karşılanacaktır. Gelen misafirlerden edindiğim intiba memnuniyet şeklinde olmuştur. Teknik gezi ve inceleme yargıları ve yaklaşımları açısından önemli izlenim bırakacaktır. Şanlıurfa Türkiye hepimizin bizim başka vatanımız yok. İnsanın dili dini rengi ırkı olmuyor. İnsan insandır" şeklinde konuştu.

Başkan Çiftçi, değerlendirmesinin ardından gün içerisindeki programlarını sürdürdü.

 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER