Metrolife baner

Bakan müjde verdi, Başkan harekete geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya geçtiğimiz Cuma günü ilimize yaptığı ziyaret sırasında 'Şanlıurfa'da Çocuk Evleri Sitesi'kurulacağını müjdelemişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bu projenin hayata geçirilmesi için harekete geçti.

Bakan müjde verdi, Başkan harekete geçti
  • 19-09-2017 08:58

Faruk DEVECİ/ŞANLIURFA OLAY

Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül toplantılarında 'Çocuk Evleri Projesi' de görüşülecek.

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, geçtiğimiz Cuma günü ilimizdeki temasları sırasında şu açıklamayı yapmıştı: "Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, Kadın Konukevi, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi, Çodem’i, çocuk evleri ve 11 sosyal hizmet merkeziyle bakanlığımız Urfalı vatandaşlarımıza hizmetleri en güzel şekilde ulaştırıyor. Önümüzdeki dönemdeki yatırım planımızda da bir çocuk evleri destek merkezi ve çocuk evleri sitesini Şanlıurfa’ya kazandıracağız. Geçtiğimiz yıl 70 personelimizi göreve başlatmıştık. Önümüzdeki ay içinde ise inşallah 68 personelimizin sonuçlarını açıklayacağız. Aile Sosyal Destek Programı bizim bakanlığımızın en önemli hizmetlerinden birdir.  Şanlıurfa, önümüzdeki dönem 138 personelimizle çok daha yerinde, güzel arz odaklı bir hizmet anlayışına kavuşacak''

 

Çocuk evleri nedir?

’Çocuk Evleri' projesiyle Çocukların kişisel gelişimlerine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın resmi internet sitesinde ’Çocuk Evleri‘ şöyle anlatılıyor:

''Kendine güvenen, toplumla iç içe ve toplumsal gerçekliğin ne olduğunu bilip kendi ayakları üstünde durabilen bir gençlik yetiştirmek amacıyla çocuk evleri modeli uygulanmaktadır.  Yarınların inşasında büyük rol oynayacak olan çocukların diğer yaşıtlarının sahip olduğu imkanlara kavuşmaları ve sosyalleşme süreçlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri son derece önemlidir.   Çocuklarımızın bu süreci yuva ve yurtlarda değil, çocuk evlerinde geçirmesini istiyoruz.

Çocuk evi çocukların yaşamını sürdürdüğü her ilin sosyal, kültürel ve fiziksel yapısı, çocuk yetiştirmeye uygun bölgelerinde, tercihen il merkezinde, okullara ve hastanelere yakın bağış olarak alınan ve özellikle lojman olarak kullanılan apartman dairesi veya müstakil dairelerdir.

Çocuk evinde en fazla 6-8 çocuk kalabilir. Bunlar  0-18 yaş grubu arasında olmalıdır. Çocuğa bir ev ortamı yaratılarak korunma ve bakım altına alınan çocukların bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerinin, eğitimlerinin ve bir meslek sahibi olarak topluma yararlı kişiler olarak yetiştirilmelerinin sağlanması hedeflenmiştir.

Arkadaşlık, komşuluk ve mahalle gibi kavramları doyasıya yaşayarak öğrenebilecek, toplumla iç içe ve toplumun gerçeklerini bilerek ayakları üstüne basabilen bir gençlik yetiştirmek amaçlanmıştır.

Çocuk evlerinde koruyucu aile ve evlat edindirme hizmetinden yararlandırılamayacak çocuklara öncelik tanılır.

-Çocuklar arasında cinsiyet, yaş ve kardeş olma durumu değerlendirilir. Aynı evde kalması uygun bulunan en küçük ve en büyük çocuk arasındaki yaş farkının en fazla 3 yaş olması gerekmektedir. Seçilecek çocukların kardeş olması durumunda yaş farkı aranmaz.

Çocuk evi sorumlusu sosyal çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimci, öğretmen, sosyolog gerektiğinde koordinasyon merkezinde görevli personel veya sağlık, sosyal, eğitim bilimleri mezunlarından ve bu konuda eğitim programına tabi tutulmuş kişiler arasından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce seçilir.

Çocuk evlerinde oturma salonları, çocukların sohbet edebilecekleri, televizyon seyredebilecekleri, bilgisayar kullanabilecekleri, oyunlar oynayabilecekleri ve gerektiğinde yemek yiyebilecekleri şekilde düzenlenmelidir. Mobilyalar, çocukların kullanımına ve güvenliğine dikkat edilerek seçilir.

 Banyolarda, çocukların düşmelerini engelleyici önlemler alınmalı, banyo araç gereçleri çocukların yaş ve özelliklerine göre hijyenik koşullara uygun düzenlenmelidir.

Duygusal ve psikolojik sorunlara yol açacak şekilde, bağışların bağışçılar tarafından dağıtılmasına izin verilmez.'HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER