Ayhan, sosyal donatı alanlarını TBMM’ye taşıdı

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Maşuk'ta sosyal donatıların imar değişikliğiyle Özelleştirme İdaresi tarafından konut alanına dönüştürülüp satılmak istenmesi konusunu TBMM'ye taşıdı.

Ayhan, sosyal donatı alanlarını TBMM’ye taşıdı
  • 31-07-2017 12:07

Ayhan, konuya ilişkin olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal'a sunulmak üzere hazırladığı soru önergesinde; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Özelleştirme Yüksek Kurulunun 24/05/2017 tarih ve 2017/33, 2017/35 ve 2017/36 sayılı kararları ile Şanlıurfa ilimiz Merkez Karaköprü İlçesi Mehmetçik, Doğukent ve Batıkent (Maşuk) Mahallelerindeki bazı sosyal donatı alanlarının Nazım ve Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi yapılarak konut alanına dönüştürülmek istendiğini anımsattı ve şunları kaydetti:

''Bakanlığınıza bağlı kuruşlardan olan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Özelleştirme Yüksek Kurulunun 24/05/2017 tarih ve 2017/33, 2017/35 ve 2017/36 sayılı kararları ile Şanlıurfa ilimiz Merkez Karaköprü İlçesi Mehmetçik, Doğukent ve Batıkent Mahallelerindeki bazı sosyal donatı alanları Nazım ve Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi yapılarak konut alanına dönüştürülmek istenmektedir.

Söz konusu alan (3309 ada 1 nolu parsel, 761 ve 811 nolu parseller) ilk defa imara açılan alan değil, yaklaşık dört yıl önce imara açılan hazine arazileri içerisinde yer almaktadır.  1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarında mevzuat gereği sosyal donatı (Eğitim alanı, dini tesis, ticaret merkezi, sağlık alanı, spor tesisi, park alanları, pazar yeri vb.) alanı olarak ayrılan alanlardır. Ayrıca bu alanların bulunduğu Maşuk Bölgesinde hızlı ve yoğun bir konutlaşma yaşanmaktadır. Kamuoyunda, mevcut planlarda bile sosyal donatı alanlarının yetersiz olduğu yönünde ciddi şikâyetler varken, mevcut sosyal donatı alanlarının konut alanına dönüştürülmesinin birçok sorunu beraberinde getireceğini düşünmekteyiz.

Bir kenti yaşanılır kılan kıstasların başında toplumun rahat nefes alabileceği sosyal alanlar ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar gelmektedir''

MALİYE BAKANI'NDAN CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Ayhan, Maliye Bakanı Ağbal'ın şu sorulara yanıt vermesini talep etti: 

''Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Özelleştirme Yüksek Kurulunun 24/05/2017 tarih ve 2017/33, 2017/35 ve 2017/36 sayılı kararlarının yasal dayanağı ve gerekçeleri nelerdir?

İmar planlarındaki sosyal donatı alanlarının konut alanına dönüştürülmesi uygulamanız rutin bir uygulama mıdır?  Benzer uygulamalar Şanlıurfa dışında hangi illerde uygulanmıştır?

Söz konusu kararın uygulanması ile elde edilecek gelir miktarı ne kadardır? Bu gelir nasıl ve nerede değerlendirilecektir.

Sosyal donatı alanlarının gelir elde etmek amacı ile konut alanına dönüştürülmesini nasıl değerlendirmektesiniz?

Sosyal donatı alanlarının konut alanına dönüştürülmesinin çarpık kentleşme, trafik, alt yapı vb. sorunlara yol açtığını düşünüyor musunuz?

 

Kentin ihtiyaçlarını da göz önüne alarak söz konusu kararlarınızı gözden geçirmeyi düşünür müsünüz?'' 


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER