Şanlıurfa’nın 12 yıllık sulama projeleri açıklandı

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, 2003-2015 yılları arasında sulama için Şanlıurfa’ya yapılan yatırımları açıkladı.

Şanlıurfa’nın 12 yıllık sulama projeleri açıklandı

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Şanlıurfa’ya yapılan yatırımları açıkladı. Acu, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa iline 2003-2015 yılları arasında günümüz fiyatlarıyla toplam 4 milyar 229 milyon 849 bin 179 TL yatırım yapılmıştır. 2016 yılında yapılan harcama ile Şanlıurfa iline yapılan toplam yatırım tutarı 4 miyar 249 milyon 991 bin 318 TL’ye ulaşmıştır.” dedi.

‘41 adet sulama tesisi tamamlandı’

DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada Şanlıurfa için çok önemli olan sulama projelerinde 2003 yılından bugüne kadar 41 adet Sulama tesisinin tamamlandığını ve tamamlanan tesisler ile toplamda 1 milyon 409 bin 70 dekar alanın sulamaya açıldığını ve böylece çiftçilere yılda 601 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını belirtti.

‘28 adet daha sulama tesisi tamamlanacak’

DSİ Genel Müdürü Acu, “2019 yılı sonuna kadar 28 adet sulama tesisi tamamlanacak olup, toplamda 1 milyon 689 bin 300 dekar alan sulamaya açılacaktır. Sulamaya açılacak bu alanlardan yılda 667 milyon 557 bin TL zirai gelir artışı sağlanacaktır.” diye konuştu.

‘26 Adet sulama inşaatı devam ediyor’

Şanlıurfa’da inşaatı devam eden 26 adet sulama tesisi ile 1 milyon 881 bin 874 dekar zirai alanın su ile buluşacağını belirten Murat Acu, “Projelerin tamamlanması ile ülke ekonomisine yıllık 744 Milyon TL katkı sağlanacak ve yaklaşık 369 bin kişiye istihdam alanı sağlanacaktır. Diğer taraftan planlama ve proje çalışmaları devam eden sulama projelerinin tamamlanması ile birlikte de ülke ekonomisine yıllık 125 milyon TL katkı ve 40 bin kişiye istihdam sağlanması hedeflenmektedir.” diye vurguladı.

“Şanlıurfa başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi, büyük bir tarım potansiyeline sahiptir. Bölgenin geniş toprakları, makineli tarıma elverişlidir. Ancak tarımda karşılaşılan en önemli sorun, su yetersizliğidir. Sulama projelerinin tamamlanmasıyla sulanabilecek alanlar genişleyecektir. Böylece tarımsal ürün artacak, bazı alanlarda yılda birden fazla ürün alınabilecektir.” diyen Genel Müdür Murat Acu, “İnsan odaklı bir kalkınma projesi olan Sulama Projeleri bölge halkının daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasını ve diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Projeler, istihdam yaratarak, gelir düzeyini yükselterek, kentsel ve kırsal merkezlerin hizmet kapasitelerini geliştirerek bölge halkının yaşamını daha şimdiden olumlu yönde etkilemiştir.” şeklinde ifade etti.

Acu, “Sulama projeleri Şanlıurfa ve civar bölgedeki vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlayacaktır. Diğer taraftan bölgedeki gelir düzeyinin artması ile birlikte bölgede kırdan kente göçü asgariye indirecektir.” ifadelerini kullandı.

“Özellikle GAP Bölgesindeki sulama projeleri tamamlandığında, şimdiye kadar Türkiye’de devlet eliyle gerçekleştirilen sulamaya açılan alana eşit bir alan daha sulu tarıma açılacaktır.” diye ifade eden DSİ Genel Müdürü Murat Acu, sözlerine şöyle devam etti: “Buna bağlı olarak ürün miktarı ve deseninde önemli değişiklikler olacağı hesaplanmıştır (buğdayda yüzde 90, arpada yüzde 43, pamukta yüzde 600, domateste yüzde 700, mercimekte yüzde 250 ve sebzede ise yüzde 167 oranında artış olacaktır). Sulama öncesi bölgede üretilmeyen soya, yer fıstığı, mısır, ayçiçeği ve fasulye gibi sulamanın getirdiği ikinci ürünler, yağlı tohumlar ve yem bitkileri olarak tarıma dayalı sanayinin gelişmesinin temelini oluşturacaktır. DSİ olarak yaptığımızı bütün bu çalışmalarda en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen bütün personellerimize teşekkür ediyorum.”Etiketler: şanlıurfa dsi proje
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

EN ÇOK ÇALIŞAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HANGİSİ