Metrolife baner

Öcalan Urfa’nın tarım sorunlarını Fakıbaba’ya sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan,Urfa’nın tarım sorunlarını meclise taşıdı.Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Dilek Öcalan, “Çiftçilerin, özellikle de küçük üreticilerin aleyhine gelişen tarım politikaları sonucunda tarım alanında çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır” dedi.

Öcalan Urfa’nın tarım sorunlarını Fakıbaba’ya sordu
  • 12-10-2017 14:20

Mutlu Güneş/Şanlıurfa OLAY

Öcalan önergesinde,  “Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan Urfa ili sadece 150 bin hektar alanı olan Harran Ovası ile Türkiye ekonomisi için büyük bir potansiyeldir. Buna rağmen çiftçilerin, özellikle de küçük üreticilerin aleyhine gelişen tarım politikaları sonucunda tarım alanında çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.Urfa’da tarım alanında yaşanan sorunların başında mevsimlik işçi sorunu gelmektedir. Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Mevsimlik tarım işçileri hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaksızın ağır emek sömürüsü koşullarında çalıştırılmakta, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim sorunlarının yanı sıra aynı zamanda etnik, kültürel ve siyasal farklılıklarından ötürü gittikleri yerlerde ayrımcılık,  her türlü ırkçı saldırı ve tacize maruz kalmaktadırlar. En son 07.08.2017 tarihinde Urfa’nın Viranşehir İlçesi’nden fındık işçisi olarak Samsun’un Termene ilçesine giden Kürt tarım işçilerinin kaldıkları çadıra silahlı saldırı düzenlenmiştir. Silahlı saldırıda, 36 yaşındaki tarım işçisi Perihan Akın hayatını kaybetmiştir.

Tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise sulama sorunlarıdır. Çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama sık sık gerçekleşen elektrik kesintileri ve düzensiz dağıtımın olmasından kaynaklı tarlalarda yapılamamaktadır. Bu yıl içerisinde Suruç Ovası Sulama Projesi kapsamında birçok araziye su verileceği taahhüt edilmiş ancak yeterli su verilmediğinden kaynaklı Pamuk ve Mısır eken çiftçi ciddi anlamda zarara uğramıştır. Yine değerli tarım arazilerine sahip olan Hilvan, Karakeçili, Viranşehir, Siverek ve merkez mahallelerine sulama Projeleri hayata geçirilmemiştir.

Urfa’da biber üretimi yerel ekonomiye katkı sağlayan ürünlerdendir. Türkiye’nin fıstık ihtiyacının yüzde 50'si de Urfa’dan karşılanmaktadır. Ancak bu ürünler  “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında toplamda 19 ürüne devlet desteklemesi verilmesine dair projede destek verilecek ürünler listesinde yer almamaktadır.Urfa’da tarım alanında yaşanan diğer bir sorun ise betonlaşmadır. Harran Ovası’ndaki tarım arazileri, son 10 yıl içerisinde 3 kat artarak 60 bin dekarı betonlaşmıştır. Uzmanlar, bu durumun önüne geçilmediği takdirde tarımın Urfa'da bitebileceğini kaydetmektedir” dedi.

Milletvekili Öcalan, önergesinde şunları söyledi:

“1- Türkiye'de ekilebilen tarım alanı bakımından üçüncü sırada yer alan gerek yerel ekonomiye gerekse de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahip Urfa’da tarım alanında yaşanan sorunların çözümüne ilişkin bakanlığınız tarafından yürütülen çalışmalar nelerdir?

2- Verimli ve işlenebilir geniş toprakları olan Urfa ili bu özelliğine rağmen en fazla mevsimlik tarım işçi sayısına sahip olan illerden biridir. Bunun önlenmesine ilişkin bakanlığınız tarafından ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

3- Mevsimlik işçilere yönelik ırkçı saldırıların artarak devam etmesi ve son olarak Perihan Akın’ın ırkçı saldırı sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamış olmanızın gerekçesi nedir? Mevsimlik tarım işçilerine yönelik bu tür ırkçı saldırıların önlenmesine ilişkin bir çalışmanız var mıdır? Bu konuyla ilgili diğer bakanlıklarla eş güdümlü bir çalışma yapılması gündeminizde midir?

4- Üretimde verimin en önemli ayaklarından biri olan ve çoğunlukla elektrik enerjisi ile gerçekleştirilen sulama ile ilgili sorunların çözümüne ve çiftçilerin elektrik kesintisi, elektrik borçları ve desteklemelere uygulanan blokelerden doğan mağduriyetlerinin giderilmesine dönük bir çözüm projeniz bulunmakta mıdır?

5- Sulama yapılamamasından kaynaklı çiftçilerin yaşadığı zararın karşılanmasına ilişkin Bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?

6- Urfalı çiftçilerin yerel ekonomiye katkı sağlayan biber ve Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 50'sinin karşılandığı fıstık üretiminin desteklenmesi taleplerine yönelik bir girişiminiz olmuş mudur?  Olmadıysa bu ürünlerin üretimlerinin devamlılığını nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

7- Urfa’da tarım alanlarında artan betonlaşmanın ve işgalinin önüne geçmek amacıyla arazilerin parsel kimliği belirlenmesi ve tarım arazilerinin sit alanına alınmasına dönük bir çalışma yürütülmüş müdür? Böylesi bir çalışma yapılmadıysa bakanlığınız tarım arazilerinin korunması için ne tür çalışmalar yapmayı planlamaktadır?”

 

 

 

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
adalet adalet 25.10.2017

ay sende adam oldun bi de soru mu soruyorsun? yıllardır milletvekilisin yani bi aklına gelen fakıbabaya soru sormak mı? çelike soraydın. yıllarca bakanlık yaptı.neden ona tek kelime sormadın acaba? milletvekilcilik oynamayı bırak.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER