Metrolife baner

Urfa'da yoksulluk artıyor...

Şanlıurfa'nın da aralarında bulunduğu Güneydoğu illerinde yoksullaşma ve genç işsiz sayısı hızla artıyor.

Urfa'da yoksulluk artıyor...
  • 28-09-2017 12:54

FARUK DEVEC/ŞANLIURFA OLAY

Bölge milli geliri gerilerken, Bölgede yatırım yapmış Batı merkezli banka ve şirketler kepenk kapatıyor, iç göç hızlanıyor, işsizlik, özellikle genç işsizliği hızla tırmanıyor.Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2016 yılı ’Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçları‘ bölgemizde yoksulluğun boyutlarını bir kez daha ortaya koydu.Şanlıurfa ve Diyarbakır 8 bin 794 TL ile  ’Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri‘nin en düşük olduğu bölgeler arasında gösterildi.2010’lu yıllara kadar içeride AK Parti iktidarının başlattığı ’Çözüm Süreci‘ bu, bölgeye ekonomik istikrarı da getiriyor; ekonominin genelinde yıllık yüzde 5’i bulan büyüme sürecinden Güneydoğu da yararlanıyordu. Bu olumlu havaya Kuzey Irak bölgesi ile ekonomik ilişkilerinin artması da katkı yaptı.2008-2009  küresel krizinin ardından düşen petrol fiyatları, ardından Irak-Şam İslam Devleti IŞİD’in Irak’ta artan saldırıları, bölgenin  dışarıdan esen olumlu rüzgarı azalttı. İçeride  2015 Haziran seçimlerinin sonrası PKK terör örgütüyle verilen mücadele Güneydoğu’da siyasi ve ekonomik havayı soğuttu.İç göç verileri, Güneydoğu’dan net göçün hızlandığını  göstermektedir. 2014 yılında Şanlıurfa‘nın da aralarında bulunduğu 14 ilden 105 bin kişilik net göç yaşanırken, bu sayı 2015’te 127 bine, 2016 yılında ise 135 bine çıktı. Böylece bölge, 3 yılda 367 bin kişilik net göç verdi. Aynı dönemde Doğu ve Güneydoğu illerinde 14 ilinin göçü, toplam Türkiye net göçlerinin yüzde 67’sini oluşturdu.

İşsizlikte Türkiye ortalamalarının çok üzerinde

İşsizlik verileri, bölgedeki gerilemenin bir başka göstergesi.  Özellikle Mardin, Şırnak, Siirt, Batman alt bölgesi ile Diyarbakır-Şanlıurfa alt bölgelerinde, hem genelde hem de tarım dışı işsizlikte Türkiye ortalamalarının çok üzerinde bir oran söz konusu. 2016  ortalama işsizliği Türkiye için yüzde 11 olarak ölçülürken bu oran Diyarbakır ve Şanlıurfa için ise yüzde 17,2 olarak kaydedilmişti. Tarım dışı işsizlik olarak bakıldığında yüzde 13 olan Türkiye ortalamasına karşılık  Diyarbakır-Ş.Urfa tarım dışı işsizliği yüzde 23’ü geçmiş durumda....

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER