SGK borçlularına "yapılandırma" müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim borcu olanlara müjde. Geçmiş dönemlere ait borçlar yeniden yapılandırılacak. Bu yapılandırmayla birlikte faizler silinecek.

SGK borçlularına

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail Ünlü 2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarını ve bunların gecikme cezalarını kapsayan prim affı ile ilgili açıklamada bulundu.

SGK tarafından uygulanacak bu yapılandırma, 2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarını ve bunların gecikme cezalarını kapsıyor. Bu kapsamda borcunu yeniden yapılandıran esnaf icra ve haciz işlemlerinden kurtulacak. Yapılandırma yapanların SGK'nın teşviklerden yararlanabileceklerini söyleyen SGK İl Müdürü İsmail Ünlü yaptığı açıklamada “İşveren ve sigortalıların Haziran 2016 ayı ve öncesine ait prim borçları yapılandırılacaktır. 4/a,b,c statülerinden kaynaklanan prim, kesenek, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, SGDP(Şubat ayına kadar olan), isteğe bağlı, topluluk sigortası primleri, ÖİV, Damga Vergisi, eğitim katkı payı, idari para cezaları ve buna bağlı gecikme zamları, 30/06/2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikli inşaatlar ve ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik üzerinde hesaplanan sigorta primleri, genel sağlık sigortası kapsamında primini kendi ödeyenlerin prim borçları ve buna bağlı gecikme zammı alacaklarını kapsamaktadır. Rücu alacakları, geçici 17, (Geçici 63 maddeleri gereği durdurulan Esnaf Bağ-kur ve tarım Bağ-kur sigortalılığın ihya edilmesi halinde ortaya çıkacak alacak tutarı), sağlık hizmet sunucularına(hastaneler, eczaneler, optikçiler) yersiz yapılan ödemelerden veya bunlara kesilen cezai şartlardan doğan alacaklar, kira alacakları kapsam dışı bırakılmıştır. Dolayısıyla bu borçlar yapılandırılmayacaktır" ifadelerini kullandı.

SGK borçlarının yapılandırılmasında ödeme şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarının yapılandırılmasına imkân sağlayan 6736 Sayılı Kanun, 19.08.2016 tarih ve 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece SGK’ya borcu olan işverenler veya sigortalılar, bu borçlarını peşin veya taksitler halinde ödeyebilme imkanına sahip oluyor.

Yapılandırma kapsamındaki SGK borçlarının yapılandırılabilmesi için, borçlular tarafından 31 Ekim'e kadar SGK’ya başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru şartlarını açıklayan Ünlü, "Yapılandırma başvurusu için kullanılacak formlar, 2016-18 Sayılı SGK Genelgesi’nin ekinde verilmiş olup borca uygun başvuru formunun kullanılması gerekmektedir. Başvuru sırasında, borcun ne şekilde ödeneceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Taksitler halinde ödeme yapılacaksa, kaç taksit halinde ödeme yapılacağı başvuru formunda seçilecektir" dedi.

İl Müdürü Ünlü'nün açıklamasına göre, başvuru formunda borcun ne şekilde ödeneceği beyan edilmemişse, borcun azami taksit süresi yani 18 taksit şeklinde ödeneceği kabul edilerek işlem yapılacak. Aynı şekilde, tercihi mümkün olmayan bir taksit sayısının seçilmesi halinde, taksit sayısına en yakın üst dilimdeki taksit sayısını, 18 taksitten daha fazla süreli bir taksit süresini tercih etmiş olmaları halinde ise 18 taksit süresini tercih ettikleri kabul edilerek işlem yapılacaktır.

Buna göre ödeme planı hazırlanacak. Ünlü, ödemeyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Tercih edilen taksit sayısına göre borçluya ödeme planı verilecektir. Başvuru formunda tercih edilen taksit sayısından daha uzun sürede ödeme yapılması mümkün değildir. Ödeme planı taksit tutarlarından oluşmaktadır. Taksit tutarları ise Borç Aslı (Borç Aslı + Yİ-ÜFE) + Taksitlendirme Farkı’ndan oluşmaktadır. Taksitlerin her biri için, ikişer aylık dönemlerin son günleri son ödeme günleridir.

Taksitle yapılacak ödemelerde ilgili maddelere göre belirlenen tutar;

- 6 eşit taksit için (1.045)

- 9 eşit taksit için (1.083)

- 12eşit taksit için (1.105)

- 18 eşit taksit için (1.15)

katsayısı ile çarpılır ve bulunan tutar taksit sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler hâlinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacaktır."

 

Ünlü açıkalamasının devamında ise şöyle konuştu: "Başvuru formunda borcun taksitler halinde ödenmesi tercih edilmiş olmakla birlikte ilk taksit ödeme süresi içerisinde borcun peşin ödenmesi mümkündür. Borç tutarı bu şekilde ilk ödeme süresi içerisinde tamamen ödenirse, borç miktarı peşin ödeme şekline göre güncellenecektir. Peşin ödemenin tercih edilmesi halinde, alacak aslı (idari para cezası alacakları için alacak aslının % 50’si) ile bu alacaklara ödeme süresinin bittiği tarihten 19/8/2016 tarihine kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınmak suretiyle hesaplanan tutarın tamamının 2/1/2017 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir."


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER