Sanayiciler sorunlarını siyasilere iletti

Şanlıurfa Sanayi ve İş Adamları Derneği (ŞUSİAD) , Organize Sanayi Bölgesinde bulunan sanayicilerin sorunları ele aldı. Özel bir otelde düzenlenen toplantıya Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Ahmet Eşref Fakıbaba ve Mehmet Ali Cevheri katıldı.

Sanayiciler sorunlarını siyasilere iletti

Haber: Mutlu Güneş

 

 Özel bir otelde düzenlenen programa Şanlıurfa Tarım il Müdürü Murat Çakmaklı, TKDK Şanlıurfa il Koordinatörü Sadık Yetim, İş Adamı Ali Çiçek, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı İbrahim Kaymaz, OSB Müdürü Oktay Yaşar, ŞUSİAD yönetim kurulu üyeleri ve sanayici iş adamları katıldı.  Ak parti Şanlıurfa Milletvekillerinden Ahmet Eşref Fakıbaba ve Mehmet Ali Cevheri, OSB’de bulunan sanayicilerin sorunlarının takipçisi olacaklarını belirtti.

 

 Sanayi ve İş Adamları Derneği (ŞUSİAD) Başkanı Salih Gök, yaptığı konuşmada, 1993 yılında kurulan Şanlıurfa Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin 136 aktif üyesinin bulunduğunu belirterek Şanlıurfa’nın önde gelen bağımsız ve gönüllü iş dünyasının temsil örgütü olduğuna dikkat çekti. Gök, şunları kaydetti: ”Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere sivil toplum örgütleri yerel yönetimler, odalar ile koordineli olarak çalışacak, gerek ekonomik gerekse sosyal konularda sürekli işbirliği içerisinde birlikte hareket edecek bir yapı oluşturmasını temenni ediyoruz. ŞUSİAD derneğimiz 11 iş adamları derneğiyle birlikte (DOĞÜNSİFED) Doğu Güneydoğu Sanayici Ve İş Adamları Dernekleri federasyonu çatısı altında toplanıp (TÜRKONFED) Türk Girişim Ve İş Dünyası Konfederasyonu bünyesine bağlı federasyon olmuştur. TÜRKONFED çatısı altında 26 federasyon ve 186 dernek üzerinde 24.100 iş insanı 40 bine yakın şirket yer almaktadır. Ülkemizde yıllar itibariyle tekstil sektöründe yaşanan genişlemeye paralel olarak pamuk tüketimindeki artış iç üretim tüketimiyle karşılanmadığından, pamuk ithalat miktarı artmıştır.1990 yılına kadar pamuk ihracatçısı olan Türkiye şimdi ise başlıca pamuk ihracatçısı ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bunun başlıca sebebi özellikle 1990 ve 2002 yılları arasında yapılan siyasi ve tarımsal hatalardır. Gerek pamuk bitkisinin ekildiği bölgelerde çiftçiye destek oranlarını düşüklüğü gerekse girdi maliyetlerinin çok yüksek olması maalesef çiftçiye alternatif ürün aramaya sevk etmiştir.

 

 ‘TÜRKİYE, PAMUKTA REKABET EDEBİLECEK KONUMA ULAŞAMAMIŞTIR’

 

 Halk diliyle söylemek gerekirse çiftçi beyaz altından umduğunu bulamamıştır. Kendi pamuğunu üreten bir ülkeyken ithalatçı bir ülke konumuna gelmiştir.2002’den sonra her ne kadar pamuğa destek oranları artmış ise de bu oranlar dış ülkelerle rekabet edilebilecek düzeye ulaştırılamamıştır. Hala dışarıya bağımlılık maalesef devam etmektedir. Son zamanlarda sayın tarım bakanımız Faruk Çelik’in bölgesel havza tarımına geçilmesiyle Türkiye’de pamuk üretimini artırılacağı özellikle Ege’de pamuğa dönüşün sağlanacağı kamuoyunda dillendirilmiştir. Şehrimizin bakanından ülkemiz pamuğun %45’ni sağlayan ilimizle ilgili bir çalışma yapılacağını havza bazında ilimize gerekli desteğin verileceği umudunu taşımaktayız. Özellikle tarımsal sulamaya yeni açılan Suruç ovası ile ilgili yapılacak bir kalite ile pamuk üretebileceğini kanaatimiz tamdır. Teknoloji hayatımızın her yerinde çok büyük bir hızla girdi. Pamuk sektöründe bundan nasibini aldı. Eskiden pamuklar elle toplanırdı ve toplama işlemi bölgemizde yaklaşık 3 ile 4 ay sürerdi. Makinalı hasatın başlamasıyla bu süre yaklaşık 45 gün ile 60 gün arasına indi.

 

‘ÇIRÇIR FABRİKALARINA ACİL DESTEK İSTİYORUZ’

 

Dolaysıyla eski sisteme göre yapılan fabrikalar ne makinalı hasat pamuğuna göre nede bu yükü kaldıracak kapasitede. Çırçır fabrikaları modernizasyonu bu durumda çok aciliyet teşkil etmekte çünkü zamanında önce işlenmeyen pamuklar hem pamuk kalitesini düşürmekte hemd e yeterince fabrikalarda depolama sıkıntısı yaratmaktadır. İPAD bünyesinde yani TKDK çırçır modernizasyonunu destek vermekte idi. Fakat şartlar ağır olduğundan ve çırçırcıların fizyolojik yapısı şartnameye uygun olmadığından birçok firmamız bundan yararlanamamıştır. Bu konuda siz değerli siyasilerimizden çırçır fabrikaların modernizasyonuna acil destek istemekteyiz. Çünkü modernize edilmiş fabrika demek yüksek kaliteli pamuk üretimi demektir. Yüksek kaliteli pamuk demek Urfa sanayicisinin, Urfa çiftçisinin, Urfa esnafının kazanması demektir. Dolaysıyla ülkenin kazanması demektir. Dışarıya bağımlılığının azalması demektir.”


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER