İkinci ürün mısır ekimine başlandı

Şanlıurfa’da çiftçiler arpa ve mercimek hâsılatından sonra bu sefer ikinci ürün mısır ekimine başladı.

İkinci ürün mısır ekimine başlandı

Haber: Mehmet Kaması

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin son yıllarda parlayan yıldızı olma yolunda ilerleyen ve birçok çiftçinin ektiği ikinci ürün mısır ekimi işlemine başlandı. Son yıllarda devletinde ikinci ürün mısıra teşvik vermesi üzerine çiftçiler bir yıl içinde bir tarladan iki yâda 3 farklı ürün elde etme imkânı buluyor. Şanlıurfa’da da Haziran ayında biçilen arpa ve mercimek tarlalarının yerine ikinci mısır ekim işlemi başladı. Haziran ayında ekilen ikinci ürün mısır Ekim veya Aralık ayında biçimi yapılıyor. Şanlıurfa’da çiftçiler ise son yıllarda suyunda bolluğu ile birlikte ikinci ürün mısır ekimine ilgi gösteriyor. Çiftçiler, Bizim buranın iklimi sıcak olduğu için mısır gelişme döneminde fazla sıcak havayı sevmez bizde ondan dolayı birinci ürün değil de ikinci ürün mısır ekmeyi tercih ediyoruz.” Dedi.

Sıcak iklimde erkenci özellik

Son 10 yıldır ekim alanı giderek artan mısır Şanlıurfa’ dada istenilen seviyede. Güneydoğu Anadolu Projesi ile birlikte Şanlıurfa’nın birçok yeri suya kavuşunca çiftçiler zengin iklim özelliği ile birlikte farklı ürünlere yönlendi. Son birkaç yıldır oldukça yönelmenin olduğu ikinci ürün mısır bölgenin sıcak iklim olmasından dolayı mısırın birinci ürün olmasını engellemektedir. Bundan dolayı Şanlıurfalı çiftçiler ikinci ürün mısırın ideal olduğunu belirtiyorlar.

Sulama birer hafta arayla

Kurak bir iklime sahip olan Şanlıurfa’da havaların aşırı sıcak olmasından dolayı ikinci ürün mısırında su ihtiyacı oldukça fazladır. İdeal ekim alanının Haziran’ının başı ile Temmuzun sonuna kadar ekim süresi bulunan ikinci ürün mısırda sulama oldukça önemli bir işlev. Yağışların yetersiz ve yaz aylarının sıcak geçmesi ile ha böyle olunca sulama sayısı da 12-13’e kadar çıkıyor. Gelişme ve olgunlaşma döneminde havaların biraz serinlediği ikinci ürün mısırın verimi de oldukça iyi oluyor. Bölgede yaz aylarının kurak geçmesi, mısırın suya aşırı ihtiyaç göstermesine yol açıyor. Sulamayla ilgili yapılan araştırmaların sonuçları, ikinci ürün olarak ekilen mısırın birer hafta arayla sulamaya ihtiyaç duyduğuna işaret ediyor. Böyle olunca sulama sayısı da 12-13’e kadar çıkıyor.

İkinci ürün mısırdan vazgeçilmiyor

Sulama imkânları olan, hele de normal koşullarda istediği verimi alabilen üretici bir daha ikinci ürün olarak mısır ekmekten vazgeçmek istemiyor. Aynı yıl içinde aynı araziden iki temel tahıl ürünü birden almak bir üretici için hem kârlı hem de keyifli bir iş. İkinci ürün mısırda fiyatlar da tam istenilen düzeye gelirse bu keyfe diyecek bir şey olmayacak. Bundan dolayı Şanlıurfa’da çiftçiler son yıllarda ikinci ürün mısır ekimine oldukça ilgi gösteriyor.

‘Son yıllarda arazi zenginliğimiz ortaya çıktı’

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız çiftçi Hüseyin Doğan, “Bizler Urfa’da eskiden bir tarladan tek ürün alıyorduk, ama son yıllarda suyunda gelmesi ile birlikte bizde ki arazi zenginliği de ortaya çıktı. Çiftçiler ürün alanı dar olan Şanlıurfa’da farklı ürünlere yönlendi. Bunlardan bir tanesi de ikinci ürün mısır oldu. Çiftçiler ikinci ürün mısır ekerek bir yıl içinde bir tarladan iki ürün almanın mutluluğunu yaşıyor.” dedi.

‘Urfa’ya ikinci ürün mısır ideal’

Urfa bölgesinde ikinci ürün mısırın daha ideal olduğunu vurgulayan çiftçi Hüseyin Doğan,”Şanlıurfa’da havaların sıcak olmasından dolayı çiftçiler birinci ürün mısıra pek yönelmiyorlar. Sebebi ise gelişme ve olgunlaşma dönemlerinde havaların oldukça sıcak olmasından dolayıdır. Mısır olgunlaşma döneminde serin bir hava ister yoksa olmaz bizde ondan dolayıdır ikinci ürün mısır tercih ediyoruz.” diye konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER