BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2

Girişimcilere düşük faiz ile nefes kredisi verilecek

Düşük faiz oranları sayesinde iş adamların bu zor süreçte ekonomik alanda nefes almaları ve girişimcilere destek olmak için Türkiye genelinde yapılan ‘Bir Nefes Kredi’ projesi ile ilgili Şanlıurfa Ticaret Odası Başkanı açıklama yaptı.

Girişimcilere düşük faiz ile nefes kredisi verilecek
  • 29-12-2016 16:25

Haber: Mehmet Kaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank’ın işbirliği ile hayata geçirilen, KOBİ’lerin düşük faizli kredi kullanmalarını sağlayacak olan ‘Nefes Kredisi’ projesi ile ilgili Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı İsmail Demirkol, Kredi Garanti Fonu Şanlıurfa İl Müdürü Özgür Aydın ve ŞUTSO Meclis Üyesi Mustafa Taş konu ile ilgili girişimcileri ve üyelerini bilgilendirmek için basın mensupları ile bir araya geldi.

Proje kapsamında kredi hacminin ilk aşamada 5 milyar TL’ye çıkması bekleniyor. Krediler, Kredi Garanti Fonu’nun vereceği yüzde 85 oranında hazine garantili kefalet ile kullandırılacağı için bankaların da risk primi düşmüş oluyor. Projede, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), bünyesindeki Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsalarının mevduatlarını Ziraat Bankası ve Denizbank’a yatırarak, üyesi olan KOBİ’lere yüzde 9,90 yıllık faiz oranı ve 12 ay vadeyle bu bankalardan kredi kullanmalarına imkân sağlayacak. Konuya ilişkin Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı İsmail Demirkol ve Kredi Garanti Fonu Şanlıurfa İl Müdürü girişimcilere bilgilendirmek için açıklamalarda bulundu.

ŞUTSO Başkanı İsmail Demirkol, Bir Nefes Kredi projesinin amacının finansman anlamında sıkıntılar yaşayan oda üyelerinin ve yatırım anlamında girişimde bulunacak olan iş adamlarının daha rahat etmesi ve onlara finansman anlamında bir nefes aldırmanın amaçlandığını söyledi.

‘Amaç düşük kredi ile üyelerine finansman desteği sağlamaktır’

Bir araya gelmelerinin nedeninin oda üyelerine bir nefes kredisini anlatmak olduğunu belirten Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol, “Odalar birliğimizin önderliğinde üyelerimize bir nefes kredisini sizin aracılığınızla üyelerimize ve vatandaşlara iletmeye çalıştık. Ben iki satırla konunun amacını ileteceğim, kredi garanti fonundaki amaç, hükümetin kredi faizlerinin düşürülmesi yönündeki gayretlerine destek vermektir. İkinci amaç bankaların ellerindeki fonların üyelerimize, iş adamlarına, girişimcilerine o fonlarını kullandırmaya ön ayak olmaktır.” dedi.

‘Biz paramızı üyelerimiz için kullanacağız’

“Kredinin amacı daha düşük oranla üyelerine, iş adamlarına bir nefes almalarını sağlamak olduğunu belirten İsmail Demirkol, “Faiz aylık yüzde 8.25 yıllık ise yüzde 9.90 ile faiz veriliyor. Biz kendi imkanlarımızın ağırlıklı kısmını bu alacakla tahsis ettik, çünkü oda, üyeler için var, odamızın parası üyelerimizin parasıdır. Ondan dolayı ifade ettiğim gibi ağırlıklı olarak biz de buraya tahsis ederken bizim ve üyelerimizin daha fazla istifa imkanları doğuyor. Netice olarak krediye başvuruda dosya inceleme masrafı ile birlikte toplam 925 lira dışında herhangi bir başvuru parası alınmıyor.” diye konuştu. 

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Mustafa Taş ise Bu proje sayesinde birçok girişimcinin rahat nefes alacağı ve bu kredi ile birlikte zor süreçte olan ekonominin daha çok rahatlayacağını vurguladı.

‘100 bin TL’lik düşük faiz projemizdir’

“Kredi garanti fonun bankalar aracılığı ile bizim bir nefes kredi adı altında bir projemiz vardı. Bu da bizim üyelerimize 100 bin TL’lik düşük faizli bir kredi projemizdir.” diyen ŞUTSO Meclis Üyesi Mustafa taş, “Bu krediler tabi devam edecektir. Biz bütçemizdeki fonlardan bunun hepsini üyelerimize kendi ticaretleri ile ilgili ve yapacağı yatırımlarla ilgili teşvik niteliğinde onların hepsini kullandıracağız.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Şanlıurfa Kredi Garanti Fonu İl Başkanı Özgür Aydın ise kendilerinin en temel amaçlarının finansmana erişmeyi kolaylaştırmak olduğunu ve finansman anlamında zorluk çeken firmalara destek olmak olduğunu ifade etti.

‘Amacımız firmaların finansmana erişimlerini kolaylaştırmaktır’

“2016 yılının sonuna doğru biraz da ekonomiye nefes aldırmak için Türkiye Borsalar Odalar Birliği ile piyasayı rahatlatmak ve faiz oranlarını aşağı çekmek için bu uygulama güzel oldu. Buna hepimiz şahit olduk.” diyen Şanlıurfa Kredi Garanti Fonu İl Başkanı Özgür Aydın, “Bizim temel görevimiz finansmanda erişime zorlanan firmalara, firmaların finansmana erişimlerini kolaylaştırmaktır. Bunları yaparken de objektif kriterlerle değerlendirmelerde bulunuyoruz. Finansman anlamında zorluk çeken firmalarımızın hepsini daha rahat bir şekilde finansmana ulaşmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Kredi genel müdürlük tarafından değerlendiriliyor’

Nefes kredisine baktıklarında Şanlıurfa’da güzel sonuçların olduğunu belirten Özgür Aydın, “Bu krediler tamamen genel müdürlüğümüzde değerlendiriliyor ve çok kısa sürede sonuçlandırılıyor. Bankaların almış olduğu teminatlar doğrultusunda tamamı bankaların bize yönlendirmiş olduğu dosyalarla işlemleri gerçekleştiriyoruz.  İlk sonuçlar takdire şayan, tabi odamızın kaynak aktarımı ile firmalar bu finansmana eriştiler. Odalar burada ne kadar büyük bir güç olduklarını gösterdiler. İlerleyen günlerde belki daha güzel projelerle daha uzun vadeli, daha uzun soluklu işler yapacağımıza inanıyorum.” şeklinde ifade etti.

‘Bankalar dosya inceleme masrafını tek alıyor bankalar’

“Piyasa şartlarında faiz oranları belli iken böyle bir olayı gerçekleştirmek kolay değil. Hem Odalar Borsalar Birliği hem de Şanlıurfa Ticaret Odası elini taşın altına koyarak üyelerini bir nebze de olsa rahatlamış oldular.” diyen Aydın, “Her dosyanın bir inceleme ücreti 250 TL olarak standart alınıyor. Bunun dışında ödemiş oldukları komisyonlar var. Hepsi standart. Hiçbir şekilde tamamen sistemin dönmesi ile alakalı gerçekleştirilen işlemlerdir. Bankalar bu konu altında herhangi bir ücret almıyorlar.” şeklinde konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER