Elektrik faturasındaki vergiler isyan ettiriyor

Elektrik faturalarında tüketicilere yansıtılan vergiler Urfalıları isyan noktasına getirdi. Faturalarda yer alan en yüksek vergiler arasında 'dağıtım vergisi yer alıyor. Yüksek oranda yansıtılan dağıtım vergisine KDV’nin de eklenmesiyle faturalar iyice kabarıyor. CHP Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Hayrettin Cidir, tüketim harici alınan ücretlere tepki gösterdi.

Elektrik faturasındaki vergiler isyan ettiriyor
  • 19-10-2017 09:18

Faruk Deveci/Şanlıurfa OLAY

Elektrik tüketimi üzerinden enerji fonu, TRT payı, elektrik (belediye) tüketim vergisi ve KDV olmak üzere dört farklı vergi alınıyor. Sonuç olarak; Mesken abonelerinin elektrik fatura borcunun %21'i vergilerden oluşuyor.  Yargıtay 3. Hukuk dairesinin enerji nakli sırasında oluşan kayıp kaçak ve hırsızlıkların kurallara uyan dürüst vatandaştan alınamayacağına hükmettiğini anımsatan Cidir, “Elektrik dağıtım şirketlerinin elektrik kaybını ve hırsızlıkları önleme veya hırsızı takip edip bedeli bizzat ondan tahsil etme görevinin bulunduğunu belirtip haksız, yersiz ve hukuksuzca alınan bu ücretlerin tüketiciye iadesine karar vermesine rağmen elektrik dağıtım şirketleri bu hukuksuzluğa devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Sanayi elektriğinde tarife açıklanmayacak

Öte yandan 1 Nisan 2018’de uygulamaya girmesi öngörülen düzenleme ile sanayi elektriğinde artık tarife açıklanmayacak, “Tedarikçinle sağlam sözleşme yap, yoksa daha pahalıya elektrik almak zorunda kalırsın” denilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik tarifelerinde büyük ses getirecek önemli bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Sektörün görüşüne açılan “Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ” taslağının tarifelere etkisi araştırıldı. Sektör uzmanlarının verdiği bilgiye göre 1 Nisan 2018’de uygulamaya girmesi öngörülen yeni düzenleme ile “yüksek tüketimli” ve “düşük tüketimli” tüketici grupları oluşturulacak. EPDK’nın belirleyeceği (1 milyon kilovatsaat ve üzeri olabileceği değerlendiriliyor) sınırın üzerinde yıllık elektrik kullananlar “yüksek tüketimli tüketiciler” olarak adlandırılacak.

 Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre düzenlemeyle birlikte sanayicilerin, büyük ticarethanelerin ve alışveriş merkezlerinin (AVM) dahil olacağı “yüksek tüketimli tüketiciler” grubuna giren tüketicilerin kullanacağı elektrik fiyatı, konutlardan farklı olarak her 3 ayda bir açıklanmayacak. Kaynaklar, “Yüksek tüketimli tüketiciler, serbest piyasada oluşan birim fiyatlar üzerinden pazarlık yaparak kullanacağı elektriğini tedarikçiden satın alacak” dedi.

 

‘Fatura artabilir’

 Tedarikçiyle yapılacak sözleşmenin önemli hale geleceğini kaydeden kaynaklar, “Sözleşmenin süresinin, birim fiyatın gelecek öngörüsüyle hesaplaması büyük önem taşıyacak. Mevcut sistemde, sanayici tedarikçisinden yüzde 3-5 indirimli elektrik alıyor. Sözleşme bozulursa başka bir kaynaktan küçük bir ek maliyetle (almış olduğu indirimi kaybederek) elektrik satın alabiliyordu. Yeni sistemde daha yüksek bir bedel söz konusu olacak” diye konuştu.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER