Novada
Detay Üst

Ayhan, elektrik sıkıntısını meclise taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa’nı n elektrik sorunun meclis gündemine taşıdı.

Ayhan, elektrik sıkıntısını meclise taşıdı
  • 07-01-2017 11:19

Haber Merkezi

 

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa’nın elektrik sorununu meclis gündemine taşıdı. Meclis gündeminde konuyla ilgili konuşma yapan Ayhan, elektrik kesintilerinin toplumsal hayatı felç ettiğini söyledi. Konuyla ilgili yaptığı konuşmada girişimlerinin sonuçsuz kaldığını söyleyen Ayhan, “Bir el özellikle bu özel elektrik şirketlerini sanki koruyor” dedi.

 

İşte Ayhan’ın mecliste verdiği önerge ile ilgili konuşması;

 

Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. 

 

 Bugün vermiş olduğumuz önerge, Urfa'nın uzun bir süreden beridir ciddi bir şekilde gündeminde olan elektrik kesintileriyle ilgilidir. Şanlıurfa ilimiz uzun bir dönemdir özellikle çok sık ve uzun süreli kesilen elektrik kesintilerinden dolayı çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. Toplumsal yaşam âdeta felç edilmektedir. Yaklaşık iki yıldır bu konuyla ilgili defalarca önerge vermemize, yetkililerle görüşmemize rağmen ne yazık ki sorun, bırakın çözülmeyi, giderek katlanarak büyümüştür. 


Şanlıurfa ili, bildiğiniz gibi, Türkiye'nin nüfus itibarıyla 7'nci büyük ilidir. Suriye savaşıyla beraber, özellikle sığınmacıların en yoğun bir şekilde ilimize gelmesi nüfus sayısında da bir artışa yol açmıştır ve Şanlıurfa ili şu anda Türkiye'nin 5'inci büyük ilidir. 2 milyon 500'e yakın nüfusuyla birçok sorunu da kendi içerisinde yaşayan, âdeta metropol düzeyine gelen bir kent. 


 Dolayısıyla Şanlıurfa ilimizin bir diğer özelliği de Türkiye'nin en büyük barajının kendi sınırları içerisinde olmasıdır, yani Türkiye'de elektrik üretiminin en fazla yapılmış olduğu Atatürk Barajı Şanlıurfa sınırları içerisindedir. Dolayısıyla elektrik üretimi açısından da Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri.  Çelişkiye bakarsanız, en büyük elektrik üretiminin yapıldığı bir yerin, Türkiye'de en fazla elektrik sorununun, sıkıntısının yaşandığı bir il olması da büyük bir çelişki, büyük bir paradoks oluşturuyor. 


Özellikle elektriğin, bildiğiniz gibi, sosyal yaşamda, toplumsal yaşamda birçok kullanım alanları söz konusudur. Isınmadan aydınlatmaya, trafikten ulaşıma, eğitimden sağlığa, ticaretten sanayiye varıncaya kadar birçok alanda elektrik kullanılıyor. Elektrikte yaşanan sıkıntılar, elektrikte yaşanan kesintiler, hâliyle bu alanlarda yaşamını sürdürenleri de doğrudan etkilemektedir. 


Örneğin, esnaf Urfa'da yaşanan elektrik sıkıntılarından dolayı ticaretini çok rahat bir şekilde yapamamaktadır, müşterileriyle çok olumsuz ortamlarda karşı karşıya gelmektedir, jeneratör kullanmak durumunda kalmaktadır, kullandığı jeneratörler çevre kirliliğine, gürültüye neden olmaktadır.


Trafik Urfa'da ciddi bir sorun. Elektrik kesintileriyle beraber trafikte de çok büyük sıkıntılar yaşanmakta. Özellikle sabah saatlerinde öğrenciler okula gitmekte, servislerle okullarına ulaşmakta güçlük çekmektedirler. Eğitimde keza, yine aynı sorun. Yani Şanlıurfa Millî Eğitim Müdürünün kendi ağzıyla yapmış olduğu açıklama var. Özellikle kış aylarında ısınma çok ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Ders araç gereçlerini kullanma konusunda da Urfa'da eğitimde büyük sorunlar yaşanmaktadır. 


Bir diğer konu: Urfa, bildiğiniz gibi, bir tarım kentidir. Yaz aylarında pompaj sulama sistemiyle tarım yapılmakta. Bu elektrik kesintileri öyle bir noktaya gelmektedir ki özellikle, çiftçiler kendi ürünlerini zaman zaman tarladan kaldıramamaktadırlar ve ürünler tarlada kurumaktadır. Bu da büyük bir ekonomik kayba neden olmaktadır. 

 

Diğer yandan, özellikle kış aylarında elektrik kesintilerinin olması nedeniyle de çok ciddi sağlık sorunları da yaşanmaktadır. Yani saymakla bitmiyor. Bu elektrik kesintileri yaşamı bir bütün olarak karartmakta, bir bütün olarak yaşamı felç etmektedir ve ne yazık ki biz bütün bunlara bir çözüm, Şanlıurfalı hemşehrilerimizin sıkıntılarının giderilmesine yönelik bir çare üretemedik. AKP milletvekilleri de yapamadı, biz de yapamadık, yapmış olduğumuz girişimlerden de sonuç alamadık. Bir el özellikle bu özel elektrik şirketlerini sanki koruyor, sanki bunların oluşturmuş olduğu mağduriyetlerin giderilmemesi için özel bir gayret sarf ediyor. Sayın Enerji Bakanı her kürsüye çıktığında çok kibirli, böyle çok üstenci bir dil kullanarak enerji sorununun olmadığını söylüyor ama Urfa'daki enerji sorunu başta olmak üzere, son günlerde de Türkiye'nin batı kesiminde yaşanan enerji sorunlarını eklediğinizde çok ciddi bir enerji sorununun olduğu gerçekliğini de biliyoruz. Dolayısıyla, Enerji Bakanının gerçekçi bir enerji politikasının olmadığını çok rahat bir şekilde ifade etmek mümkündür. 29 Aralıkta İstanbul'da, Tekirdağ'da, İzmit'te, Sakarya'da günlerce elektrik kesintisi yaşandı ve bu elektrik kesintisinin hâlen nedeni açıklanmamış.


İşte, "Siber saldırı olmuş." deniliyor, "Sabotaj olmuş." deniliyor, kış şartlarından kaynaklı yaşanan arızaların olduğu söyleniyor ama bu, gerçekliği ifade etmiyor. Bunun en temel nedeni, uzmanların yapmış olduğu açıklamalar, odaların yapmış olduğu açıklamalar üzerinden ifade edersek, ekonomidir. Biliyorsunuz, Türkiye'deki elektrik santrallerinin yüzde 40'ı doğal gazla çalışıyor ve son yaşanan kesintilerin temel nedeni de doğal gaz sıkıntısıdır. Doğal gaz alımı gerçekleştirilmediği için elektrik kesintileri yapıldı ama bu hakikat, bu gerçeklik topluma farklı bir şekilde sunulmaya, toplum aldatılmaya, toplum kandırılmaya çalışılıyor. Dolayısıyla, Türkiye'nin ciddi bir şekilde enerji politikası üretememe problemi var. Bu problem de başta Urfa olmak üzere Türkiye'nin genelini çok ciddi bir şekilde rahatsız etmekte, toplumsal yaşamı karartmakta ve insanlar mağdur edilmektedir. 


Bu konunun da enine boyuna araştırılmasını, enine boyuna bu konuyla ilgili kalıcı çözümlerin üretilmesini istiyoruz ve onun için de aslında bu araştırma önergesini vermemiz, araştırma komisyonunun kurulmasını talep etmemiz de salt bunun içindir, çözüm üretemediğiniz içindir. Ben inanıyorum ki yine sayısal çoğunlukla, işte bu araştırma önergemiz reddedilecektir ama bu yapılan şey kesinlikle doğru değildir. Bu reddediş anlayışının, bu sorunlara duyarsız kalma anlayışının da artık terk edilmesi gerekiyor. 


Değerli arkadaşlar, bir diğer konu da elektrikte olduğu gibi, Urfa'da siyasal yaşamın karartılmasıyla ilgilidir. Özellikle partimize yönelik 7 Hazirandan beridir siyaset yaptırmamaya yönelik özel bir politika uygulanıyor. Türkiye genelinde, demokratik siyasete yönelik gerçekleştirilen tasfiye operasyonları, Urfa'da daha yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. En yakın örneği, 12 Aralıkta belediye başkanlarının, il başkanlarının, ilçe eş başkanlarının, eski-yeni yöneticilerimizin içerisinde olduğu ilgili-ilgisiz, alakalı-alakasız 250 insan gözaltına alındı ve hâlen de gözaltında tutulmaktadırlar. Peyderpey mahkemeye çıkarılmakta, çok eski parti faaliyetleri gerekçe gösterilerek 70'e yakını da tutuklanmış durumdadır. Ve 12 Aralıktan bugüne kadar yirmi beş gündür, bu arkadaşlarımız Şanlıurfa merkezde bulunan kapalı spor salonunda tutulmaktadırlar. Âdeta, bu kapalı spor salonu da toplama kampı görünümündedir. Çok kötü koşullarda ve zaman zaman Urfa emniyetinde fizikî işkenceye maruz kalarak burada tutulmaktadırlar. Bu bile başlı başına büyük bir hukuksuzluk; siyasetin engellenmesine, siyasetin önünün kesilmesine yönelik bir uygulamadır. Siyasal iktidar, Urfa'da ikinci parti olmamızı herhâlde hazmedememiş, demokratik yöntemlerle Urfa'daki siyasetin karşısına çıkamadığı için devletin yargı ve kolluk güçlerini kullanarak bizi siyaset sahnesinin dışına itmek istiyor, bu asla kabul edilecek bir şey değildir. Bu arkadaşlarımız demokratik bir yöntemle siyaset yapan arkadaşlarımızdır. Dolayısıyla, görüşlerini beğenmeyebilirsiniz, tasvip etmeyebilirsiniz, karşı tarafta bulunabilirsiniz ama devletin olanaklarını kullanarak bu arkadaşlarımızın derdest edilmesi de kesinlikle doğru değildir. 


Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Teşekkür ediyorum.

 

                                                                                                                     

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?