Metrolife baner

Şanlıurfa’da ilk ‘Eğitim Tarihi Müzesi’ açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde yapılması planlanan “Eğitim Tarihi Müzesi”  Şanlıurfa’da Endüstri Meslek Lisesi'nde açılıyor.

Şanlıurfa’da ilk ‘Eğitim Tarihi Müzesi’ açılıyor
  • 24-11-2017 13:04

Aziz Çiftçi/Şanlıurfa OLAY

Alınan bilgiye göre, her ilde birer tarihi lise tespit edilerek, "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönetmeliği" kapsamında, "Eğitim Tarihi Müzesi" kurulması için çalışmalara başlandı. Bakanlık, ülke genelinde kurulacak müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiası olmak üzere, toplumda farkındalık oluşturulmasını amaçlıyor ve gençlerin, müzeleri eğitim ortamı olarak kullanılabilmesi için planlama çalışmalarını sürdürüyor. Müzelerin düzenlenmesi ve kurulmasından il milli eğitim müdürlüklerinin sorumlu olması kararlaştırıldı.

Pazartesi günü açılışı yapılacak

81 ilde yapılması planlanan “Eğitim Tarihi Müzesi”  Şanlıurfa’da Endüstri Meslek Lisesi'nde açılıyor.Şanlıurfa’nın en eski okullarından birisi olan  Endüstri Meslek Lisesi'nde 27 Kasım 2017 Pazartesi günü saat 10.00’de açılacak olan müzede, çalışmalar son aşamaya gelindi.Endüstri Meslek Lisesi'nde açılacak müze ile, milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, sanat ve kültür eserlerini tanıyan, mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler yetiştirilmesine katkı sunulması hedefleniyor.

Destek bekliyoruz

Şanlıurfa Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ramazan Öner, konuyla ilgili OLAY’a yaptığı açıklamada,her türlü bilgi, belge, doküman için destek beklediklerini söyledi. Müze için arşiv niteliği taşıyan "Eğitimin hafızasını" oluşturan materyallerin okula ulaştırılmasını istediklerini belirten Öner, müzenin 27 Kasım Pazartesi günü açılacağını aktardı.Müdür Öner, açılacak müzeyle, milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, sanat ve kültür eserlerini tanıyan, mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler yetiştirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Müzelerde ders de yapılacak

Müzelerin öğrenci ve öğretmenler tarafından ziyaret edilmesi amacıyla bakanlık tarafından gerekli planlamalar, duyurular ve izin işlemleri öğretim dönemi boyunca sürdürülecek. Ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenler için yaratıcı drama ve müze eğitimi seminerleri düzenlenecek.Müzelerde işlenecek dersler, ünite ve kazanımları gelecek öğretim yılı başında yapılacak il zümre başkanlar kurulunda belirlenerek, okul zümrelerine duyurulacak ve ünitelendirilmiş yıllık ders planlarına işlenecek. İşlenen derslerin eğitim öğretime katkısı ile ilgili okul raporları öğretim yılının son haftasında iI milli eğitim müdürlüklerine gönderilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER