Metrolife baner

Öğretmenler Şanlıurfa'da kalmak istemiyor

Tecrübeli öğretmenler Şanlıurfa'da kalmak istemiyor. Yıllardır çözülemeyen bu sorun başarının önünde bir engel...

Öğretmenler Şanlıurfa'da kalmak istemiyor
  • 11-10-2017 08:47

Millî Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ile Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında  “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki Öğretmen Hareketliliğinin İncelenmesi” başlıklı iş birliği protokolü geçtiğimiz hafta imzalandı.Protokol kapsamında yapılacak çalışmaların detayları ve yol haritası da büyük ölçüde belirlendi.

Hedef; Tecrübeli öğretmenlerin bölgedeki kalış süresini uzatmak

Bu konuda yapılan tespitler şöyle:

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil: ’‘Bölgede eğitim konusunda nicelikten ziyade nitelik yönünde sıkıntılar yaşanmaktadır. Nicelik olarak altyapı hazırlanıyor, derslikler yapılıyor, yeni okul ve alanlar oluşturularak Türkiye ortalamasına yetişilmeye çalışılıyor. Nitelikte sıkıntımız genellikle öğretmen unsurumuzun nüfus hareketliliğinin yoğun olmasından kaynaklanıyor. Öğretmeni bu bölgede tutamıyoruz, daha çok tecrübeli öğretmenin bu bölgede çalışması pek mümkün olmuyor. Bir an önce bir sebep bulup, evlilik veyahut başka gerekçelerle, sağlık sebepleriyle zorunlu süreyi tamamlamadan bölgeden çıkmaya çalışıyorlar. Çalıştaylarla araştırmanın bütün unsurlarını kullanacağız. Anketler, yüz yüze görüşmeler, bütün bu alanda söz sahibi olan herkesin katılımını sağlayacağız. Tüm gerekenler yapılacak, uluslararası örneklere dahi bakılacak. Ona göre eylem planı ve yol haritası çıkarılacak. Hedefimiz tecrübeli öğretmenlerin bölgedeki kalış süresini uzatarak, öğrencilerimizin daha iyi eğitilmesini sağlamaktır."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bölge genelinde öğretmenlerin görev süreleri ortalama 1,5 yıl

MEB Veri Analiz ve Politikaları Daire Başkanı Şerafettin Cankurt: Bölgeye her yıl binlerce öğretmen atanmakta ancak kısa süre görev yapmakta, azami çalışma süreleri doldurduktan sonra bölgeden ayrılmayı tercih etmektedirler.  Güneydoğu‘ya atama konusunda öğretmenlere pozitif ayrımcılık sağladık ancak azami çalışma süresi tamamlandıktan sonra hemen bu bölgeden ayrılmak için yol ve yöntem arıyor. Bu da ister istemez eğitimi olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde yapacağımız bu pilot çalışma, belki diğer bölgeler için de yapabileceğimiz çalışmalar için de bize bir yol haritası olacak. Biz merkezi olarak bize yansıyan sorunları biliyoruz. Kaçırabileceğimiz bazı noktalar olabilir diye de özellikle bölgedeki yerel otoriteler, valilikler, kaymakamlıklar, milli eğitim müdürlüklerimizle, sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşerek yakalayacağımız küçük unsurları tamamen engelleyemezsek de bölgede kalış oranını artırmaya yönelik neler yapabiliriz. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkarmaya çalışacağız. Sorunu yüzde 100 çözemeyebiliriz ama ortaya atılacak fikirlerle belki uygulamada öğretmenlerin bölgedeki kalış süresini belli bir oranda artırabilirsek, bu bizim için büyük bir sonuç olacaktır."

En az Urfa'da 4 yıl kalmaları gerekir

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan: ’‘Bölge genelinde öğretmenlerin görev süreleri ortalama 1,5 yıldır. Bir öğretmenin en az 4 yıl bölgede kalması gerektiğine inanıyorum. Eğitimde kalite ancak öğretmenlerin gayreti sayesinde sağlanabilir.  Bir öğrencinin başarılı olabilmesinde ki en büyük faktör öğretmendir. Sözleşmeli öğretmen uygulamasını desteklemeleriyle birlikte, kadrolu öğretmenlerinde bölgede gönüllü kalma sürelerini uzatmak istiyoruz. GAP İdaresi ile birlikte uygulamaya başladığımız “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki Öğretmen Hareketliliğinin İncelenmesi” çalışmaları bu konuda yeni bir eylem planı hazırlanmasına yardımcı olacaktır‘‘  (Haber Merkezi)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER