Metrolife baner

Kira fiyatların yüksek olması öğretmenleri etkiliyor

Eğitim-Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, ”Şanlıurfa il merkezi başta olmak üzere birçok ilçemizde konut kiralarının çok yüksük olması da öğretmenlerimizin ilimizde uzun kalmalarının önünde engel teşkil etmektedir” dedi.

Kira fiyatların yüksek olması öğretmenleri etkiliyor
  • 13-10-2017 10:12

Coşkun yaptığı açıklamada, “4-5 Ekim 2017 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğinde GAP’ın sınırları içindeki illerin öğretmen hareketliliğinin masaya yatırılması, sebepler ve çözüm önerileri gündemiyle bir çalıştay düzenlendi. Çalıştay adresi olarak öğretmen sirkülâsyonunun en yoğun olduğu il olan Şanlıurfa’nın seçilmiş olması bizim açımızdan programın en heyecan verici tarafıydı. Şöyle ki, daha geçtiğimiz dönem 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonuna kadar il dışı ve özür grubu tayinleri dolayısıyla yaklaşık 5 bin öğretmen ilimizden ayrılmıştır. Bu rakam birçok ilimizin toplam öğretmen sayısından daha fazladır. GAP’a bağlı 9 ilin İl Milli Eğitim Müdürlerinin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının ve bu illerden bazı okul/kurum Müdürlerinin davet edildiği çalıştaya biz de Bakanlığımızın davetlisi olarak Eğitimciler Birliği Sendikası adına iştirak ettik. Açılış-protokol konuşmaları, komisyon çalışmaları, sonuç bildirgesi ve kapanış şeklinde programlanan çalıştay 1,5 gün sürdü. Her ilin kendi sınırları içerinde yaşadığı sıkıntıları dile getirdiği komisyonlarda ortaya çıkan fotoğraf bu sorunun her açıdan değerlendirmesini içeren bir kapsama sahip. Ayrıca sorunların çözümü noktasında katılımcılar tarafından ifade edilen hususlar, hayata geçirilmesi halinde bu konuyu kökten çözebilecek potansiyele sahip” dedi.

Coşkun sözlerini söyle sürdürdü:

“Sendika olarak komisyon çalışmalarında ve kapanış bölümünde üzerinde durduğumuz sorunlar ve çözüm önerileri şöyle şekillendi:

 1-Şanlıurfa öğretmen ihtiyacı ve öğretmen sirkülasyonu açısından İstanbul ile birlikte Türkiye genelinde ilk sıraları paylaşan bir il.

2-Öğretmen açığının fazla olmasından kaynaklı, ilk atama yoluyla Bakanlığımızın iyi niyetli çabalarıyla öğretmen atamalarında aslan payını almamıza rağmen göreve başlayan her öğretmenin ilk hedefi bulduğu ilk fırsatta ya memleketlerine ya da memleketlerine yakın bir ile tayin isteme olmaktadır.

3-Kalkınmada öncelikli illerin ortak sıkıntılarının Şanlıurfa’da da makes bulması

4-İlimize atanan öğretmenlerin ekseriyetle farklı illerden gelmeleri sebebiyle ailelerin yanına gitme isteği, anne baba çalışan ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri bir yakınlarını bulamamaları, öğretmen ve alt yapı eksikliği nedeniyle çocuklarını başka illerde okutmak istemeleri vb. nedenlerle Şanlıurfa’dan ayrılmak istemektedirler.

5-Şanlıurfa il merkezi başta olmak üzere birçok ilçemizde konut kiralarının çok yüksük olması da öğretmenlerimizin ilimizde uzun kalmalarının önünde engel teşkil etmektedir.

6-Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının, kısa vadede sorunun çözümü noktasında umut olarak görülse de esasında Bakanlığımız tarafından daha önce uygulanmış ve aksaklıkları nedeniyle kaldırılmış olan bir uygulama olması hasebiyle kalıcı çözümü zorlama noktasında karırlılık gösterilmesi gerekmektedir.

7-Öğretmen hareketliliğinin tüm yönleriyle ele alınmasının ardından sorunun toptan çözümünün, teşvik alternatifleri ile mümkün olabileceği görülecektir. Sözleşmeli öğretmenlik dâhil bulunan geçici çözümler yerine, sadece ilk atama ile değil gönüllülük esasına dayalı tercihli atamaların önünü açabilecek çözümler noktasında Maliye bürokratlarının ikna edilmesi elzemdir.

8-Öğretmen hareketliliğinin en çok yaşandığı illerde çalışılan bölgenin zorluğuna göre kademeli olarak maaş artışı, kira/lojman desteği, kalkınmada öncelikli illere özel kreş yardımı vb. tedbirlerin bizleri sonuca daha çok yaklaştıracağını düşünüyoruz.

9-Milli Eğitim Bakanlığımızın öğretmen atama kontenjanlarının dağılımı noktasında ilimize gösterdiği iyi niyetin yanında, pozitif ayrımcılık uygulayarak mevcut öğretmen açığının tek kalemde sıfırlanması da belli bir müddet nefes alınmasına katkı sağlayacaktır.

Sonuç itibariyle Bakanlığımızın öğretmen hareketliliği konusuna projeksiyon tutarak, Şanlıurfa’nın ev sahipliğinde böyle bir çalıştay planlaması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Ancak bir hususu da belirtmek gerekir ki, böylesine önemli ve en çok Şanlıurfa’nın dertli olduğu bir konuda, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün açılış ve protokol konuşmaları bölümünü dışında, komisyon çalışmaları dâhil olmak üzere temsil edilmemiş olması bizleri ilimiz adına üzmüştür. GAP bünyesindeki diğer 8 ilin çoğunluğunun İl Milli Eğitim Müdürü seviyesinde temsil edildiği bir toplantıda ev sahibi sıfatıyla dahi olsa bulunmak, ilimizin sıkıntılarını not etmek, komisyon çalışmalarına katkıda bulunup sorunlarımızın çözümü noktasında hazirunu yönlendirmek, görevlendirilen İlçe Milli Eğitim Müdürlerine liderlik etmek daha doğru olurdu kanaatindeyiz.

Her şeye rağmen Bakanlığımızın bu çabasının takdire şayan olduğunu belirtiyor ve bu çalıştayın ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin önünü açabilecek kararlara kapı aralamasını diliyoruz.” (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER