Metrolife baner

“Hedefimiz Türkiye ortalamasını yakalamak”

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ve kurmayları bugün Karaköprü’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetici Akademisinde yaptığı kahvaltılı basın açıklamasında hedeflerinin derslik sayısında Türkiye ortalamasını yakalamak olduğunu söyledi.

“Hedefimiz Türkiye ortalamasını yakalamak”
  • 25-09-2017 13:51

Haber: Hasan Ray

2017 – 2018 Eğitim-Öğretim yılının başlaması sebebiyle düzenlenen basın açıklamasına Şanlıurfa’dan birçok STK temsilcisi katıldı. Yeni Eğitim ve öğretim dönemini değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Şanlıurfa’daki derslik sayısının Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirterek, “ yapılan ve yapacakları projelerle 1-2 yılda derslik sayısının Türkiye ortalamasına getireceklerini ifade etti.

‘3 bin 500 öğretmene  daha ihtiyaç var’

“İkili tekli eğitim yapan okullarımızın sayısını görüyorsunuz burada, yani okullarımızın yarısı ikili eğitime devam ediyor şu anda. Öğretmen açığı konusunda bakanlığımızın bize vermiş olduğu norm 29 bin şuanda mevcut öğretmen sayımız 25 bin 650 bizim ihtiyacımız olanda 3 bin 500 öğretmene daha ihtiyacımız var. İnşallah bu açığı da başbakanımız ve cumhurbaşkanımızın bize pozitif ayrımcılığı ile gidermiş olacağız. Biz göreve geldiğimizde ihalesi yapılmamış projelerimiz vardı 75 tane biz bunları ihaleye çıkardık, projelerini yaptık ve valiliğe sunduk şuan onlardan sadece 9 tane projemiz elimizde mevcut ihalesi yapılmayan gerisi yapılıyor.” dedi.

‘Merkez ilçelerde ciddi manada arsa problemi var’

Bizim merkezlerde özellikle Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü’de ciddi manada arsa problemin olduğunu söylen İl Müdürü Turan, “Ama nüfus yoğunluğumuzun en fazla olduğu yerlerde bu yerlerdir. Bunlarla ilgili de tek çözüm noktası kampüs projeler. Bu anlamda şuan 4 tane kampüs projemiz planlandı. İki tanesinin ihalesi yapıldı inşaat aşamasında bu kampüslerde ki amacımız şu il ve ilçe merkezlerde liselerimiz bu kampüslere almak ve bu kampüslerde öğrencilerimiz eğitim ve öğretim görmesini sağlamaktır. Şehir merkezlerinde boşalttığımız liseleri ise temel eğitim ve ortaöğretime ayırmaktır.”

‘100 bin öğrencimiz her gün yollara çıkıyor’

Urfa’da öğrenci sayısının yüksek olduğunu söyleyen İl Müdürü Turan, “birçok öğrencimiz taşımalı ile başka okullara gidip okuyor. 100 bin öğrencimiz her gün yollara çıkıyor. Ve 30 Km, 50 Km yol kat ediyor bir okula gitmek için. Okulda eğitim görüyor ve tekrardan akşam çıkıp evine gidiyor. Bu yüzden devlet olarak milli eğitim bakanlığı olarak yapmamız gereken şu eğitimi öğrencinin ve velinin ayağına götürmek zorundayız. Eğitimi erişilebilir hale getirmek zorundayız. Bu anlamda bütün analizleri yaptık ve önümüzdeki dönemde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanımız hem de valimiz çok ciddi destekler verdiler. Bize ilave bir destek verdiler. Bu destekte 500 trilyon civarında bir destek. Bu para ile 150 yere 150 tane okul yapacağız. Bu bağlamda öğretmenler için de lojmanlar yapacağız. Öğretmenin köyde kalma süresini uzatmaktır.” dedi.

‘Bizim Kırsala okul yapma zorunluluğumuz var’

Şuanda nüfusumuzun %50’si kırsal mahallelerde yaşadığını aktaran Turan, “Kırsalda her geçen gün nüfusumuz artıyor. Bizim kırsala okul yapmak zorunluluğumuz var. Batıdaki gibi nüfus azalmıyor tam aksine artıyor. Bu nedenle şuanda nüfusumuzun fazla olduğu yerlerde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise yapmak zorundayız. TEOG’un kalkması ile artık lise olmayan ve nüfusu fazla olan yerlere lise de yapmamız lazımdır.” dedi.

‘2 yıl içeresinde birçok problemi çözeceğiz’

Amaçlarının Şanlıurfa’yı fiziki alt yapı anlamında 2 yıl içerisinde Türkiye ortalamasına ulaştırmak olduğunu söyleyen Turan, “Şanlıurfa şuan bölge ortalamasının bile altındadır. Bizim iki yıl çok iyi bir şekilde herkesin bir işin ucunda tutması ile destek olursa 2 yıl içerisinde Şanlıurfa’da eğitim anlamında birçok kronikti problemi çözmüş olacağız. İyi bir ortam var. Şanlıurfa’dan bir daha böyle eğitime destek veren bir bakan gelmeye bilir. Eğitimi böyle öncelik haline getiren kişiler bulamayabiliriz. Eğitim alt yapısını çözeriz eğitimde artık derslikler sınıflar okullar anlamında bir tartışma kalmaz. Bu bakımdan yapacağımız çalışmalarla bu sorun ve sıkıntıları bitirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

‘Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 41’ni okula kazandırdık’

Mevsimlik tarım işçilerine de değinen İl Milliği Eğitim Müdürü Turan şunları kaydetti, “bu sene bir ekibimiz var bu ekibimiz bir şuanda bize kayıtlı olup giden 11 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerle ilgili bu arkadaşlarımız gittikleri yerlerde bunları takip ettiler. Bu öğrencilerimizin yüzde 41’ni okula kazandırdık bu sene. Geçen sene durum ise bu giden öğrencilerimizin ancak yüzde 10’nu okula kazandırabilmiştik. Bu yıl bu seviyeyi yüzde 41’e çıkardık. Bunu bir daha ki sene yüzde 80’ne çıkarıp en azından gidişini ünlemiyorsak, gittikleri yerlerde eğitim görmelerini sağlayacağız. Gidişlerini de ünlemek adına da bakanlığımız gerekli çalışmalar yapıyorlar.”

“Urfa genelinde 100 bin öğrenci servislerle taşıyoruz”

“Urfa genelinde 100 bin öğrenci servislerle taşındığını söyleyen Turan,“ taşınanların yüzde 70’i ilkokul öğrencileridir. Öğrencilerin taşınması ile ilgili devlet her yıl 150 trilyon para gönderiyor. Bu paranın Şanlıurfa’ya kalıcı yatırım olarak dönüşmesini sağlayacağız. O gelen para gene gelsin ancak onu okullara dönüşmesini sağlayacağız. Bu 150 trilyon son 10 yıldır Şanlıurfa’ya gelmiş. Tamamen taşımaya ayrılmış. İnşallah önümüzdeki dönemde taşımasını önleyeceğiz. O taşıma parasının da Urfa’ya kazandırılması adına gereken çalışmaları yapacağız.”

‘500 Trilyonu yatırıma ilave edeceğiz’

Bize verilen bu 500 Trilyon hiç olmayan bir bütçenin oluşturulmasıdır. Bu bakanlarımızın ve Başbakanın Şanlıurfa’yı önemsemesinden kaynakladığını belirten Turan, “ biz var olan bütçe dışında bütçe istediğimizde ipe un sererlerdi ama şimdi yatırım bedeline 500 trilyon ilave ettirdik. Kaşımıza gözümüze bakarak vermediler. Bu Şanlıurfa’nın hükümet ve devlet nezdindeki öneminden kaynaklanıyor. Ve bakanlarımızın bu işe sıkı sahip çıkmalarından kaynaklanıyor. Ben bu manada iki bakanımıza ve valimize teşekkür ediyorum. Valimiz benimle birlikte 5 defa Ankara’ya geldi. Gece 1lere kadar Ankara’da toplantı yaptıktan sonra Urfa’ya gelirdik. 1 ay boyunca bu şekilde devam ettik. Bakanımızı bu şekilde ikna ettik. Bakanımız da eğitim bakanını ikna etti.”

‘Şanlıurfa’da eğitim gören 56 bin Suriyeli öğrenci bulunuyor’

“Bizim Şanlıurfa’da eğitim gören 56 bin Suriyeli öğrenci bulunuyor.  Bunların 26 bini 240’ı kamp içinde, 16 bin tanesi de kamp dışında yer alıyor. Bu öğrencilerimizin 13 bin tanesini biz e okul sistemine kayıtlı bizim öğrencilerimiz gibi Türkçe öğrenmiş ve eğitime devam ediyor. Bu öğrencilerimizle ilgili bakanlığımız ayrıca 3382 tane öğretmen kadrosu verdi. Bu öğretmenleri de ilave olarak bize atadı. Biz Suriyelilerden dolayı diğer illerden farklı olarak. 3382 öğretmen aldık.  Onlarda şuan çalışıyor. İlave ayriyeten 2470 tane de bunların içerisinde Suriyeli eğiticiler var. Arapça bilen öğrencilerle uyum anlamında çalışabilecek rehber öğretmenlerimiz var. 75 tane rehber öğretmenimiz var. Ayrıca 837 tane de Türkçe öğretmenimiz var” şeklinde konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER