Novada
Detay Üst

Gençlere yol gösteriliyor

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren İpekyol Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm Aktabur; Genç Gönüllüler Platformuna dikkat çekmek ve gençleri bu çalışmalara yönlendirmek üzere açıklama yaptı.

Gençlere yol gösteriliyor
  • 16-12-2016 13:10

İpekyol Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm Aktabur, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) in hadisinde buyurduğu üzere ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.’ Aslında Genç Gönüllüleri bir iyilik, yardımseverlik ve gönüllü hizmetler yapan bir hareket diye tabir edebiliriz.” dedi.

Aktabur’un yaptığı açıklam şöyle:

“Son günlerde özellikle gençleri birlik, beraberlik, sevgi, saygı, kardeşçe yaşama, paylaşma ve mutlu bir yaşam sürmek ve genç neslin hep birlikte inşaası için Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde çalışmalarına başlayan Genç Gönüllüler Platformu ‘Sen de gönül ver!’ sloganıyla ülkede bir gönüllülük kültürü oluşturmak amacıyla www.gencgonulluler.gov.tr  internet sitesi, tam bir yıldan fazladır gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenleri bir araya getiriyor.”

‘Gençler kariyerlerini Genç Gönüllülerle planlıyor’

“Gençlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımlarının artırılması, sosyal ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, toplumsal hayata tam katılımlarının sağlanması ve serbest zamanlarını etkin şekilde değerlendirmeleri amacıyla hayata geçirilen site, gençler için farklı kategorilerde pek çok gönüllülük fırsatını bir arada sunuyor. Eşitlik ve şeffaflık anlayışına dayanan ve üyelik esasına göre çalışan sitede gönüllü arayan kuruluşlar ilanlarını yayınlama imkânı bulurken, gönüllü olmak isteyenler de spor, kültür ve turizm, çevre, afet ve acil durum, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler kategorileri altındaki bütün ilanlara aynı anda erişme ve başvurma şansına kavuşuyor. Ayrıca, Genç Gönüllüler mobil uygulaması sayesinde gönüllü ilanlarını anında görerek, istenen ilana her yerden başvuru yapmak da mümkün. Sistem, gençlerin katıldıkları gönüllülük faaliyetlerini belgeleyerek, ileride iş ve burs başvurularında referans sunmalarını sağlıyor. Böylece bir yandan gönüllülük faaliyetleriyle topluma karşılık beklemeksizin hizmet ederek kişisel ve sosyal becerilerini geliştiren gençler, diğer taraftan kariyer planları için önemli referanslar elde ediyorlar.”

‘Genç gönüllüler ülkenin en ücra köşesine kadar ulaşıyor’

“Gönüllü öğretmenlik, fidan dikme, çevre temizliği, hasta ve  yaşlı ziyaretleri, okul boyama, kütüphanede ya da müzede gönüllü çalışma, yardım kampanyaları gibi yüzlerce gönüllülük faaliyetinin ve pek çok eğitim programının yer aldığı Platform, en ücra köşesine kadar ulaşarak doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm ülkeye hizmet veriyor. 7 Aralık 2016 tarihi itibariyle Siteye kurulduğu günden bugüne 61 bin 267 kişi ve bin 170 kurum üye olurken, 2 bin 969 ilan yayınlandı. 1 bin 27 ilan ile eğitim alanı en çok gönüllülük ilanı verilen kategori oldu. Bunu sırasıyla 742 ilanla sağlık ve sosyal hizmetler, 593 ilanla kültür ve turizm,  445 ilanla çevre,  90 ilanla spor ve 70 ilanla afet ve acil durum kategorileri izledi.”

‘Genç Gönüllüler, herkesi gönüllü olmaya davet ediyor’

“Geleneklerimizde var olan hayırseverlik kültürünü, çağdaş hayatın evrensel değerleriyle harmanlayarak 21. Yüzyılın parlayan yıldızı olan gönüllülük çatısı altında, varlık sebebimizi yeniden keşfetmemizi sağlamayı amaçlayan Genç Gönüllüler Platformu, yalnızca 14-29 yaş aralığındaki gençlere değil bütün yaş gruplarını kapsayacak şekilde tüm ülkeye hizmet veriyor. Küçük özverilerle büyük işler başarmaya hazır olan herkesi gönüllü olmaya davet eden Genç Gönüllüler, gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenler arasında bir köprü rolü üstlenerek gönüllülük faaliyetlerinin kurumsal bir çatı altında gerçekleştirilmesine destek oluyor.”

"İpekyol Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm Aktabur, “Genç Gönüllüler Platformu, Gençlerimizin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek, toplumsal hayatın her alanına etkin katılımlarını sağlamak, aidiyet ve vatandaşlık bilincini geliştirmek, onların kendi potansiyellerini keşfedip gerçekleştirebilmeleri için imkânlar sunmak; bu bağlamda ilgili kurumların gönüllülük hizmetlerinde koordinasyon ve işbirliğini tesis ederek gönüllülerle, gönüllü arayan kuruluşlar arasında köprü oluşturmak; böylece gençlerimizin gönüllü faaliyetlere katılımını artırmak ve ülkemizde gönüllülük kültürü ve bilincini oluşturulup yaygınlaştırmak amacı ile www.gencgonulluler.gov.tr portalı Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuş ve hizmete başlamıştır. Tüm gençlerimizi bu etkinlik ve çalışmalara destek ve katkı vermelerini istiyoruz.” diye konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?